Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stavba obytného domu vs. územní plánování

Zdravím, chci se jen tak hloupě zeptat ohledně stavby domku. Máme pozemek který leží jednou stranou k silnici. Přímo u cesty máme rodinný dům který obýváme. Jak se ale rodina zvětšuje tak by jsme rádi přistavěli v zadní části zahrady něco jako výminek, tedy asi jednopodlažní domek s podkrovím a podsklepením. Prostor na zahradě je. Problém ale nastává už se stavebním úřadem.
Na Zlínské územku vymysleli následující:

"není přípustná výstavba nových objektů pro bydlení v zahradách (na pozemcích) stávajících
rodinných domů a vil, a na samostatných pozemcích mezi zahradami (pozemky) stávajících
rodinných domů a vil, bez přímé dopravní obsluhy, tzn. bez těsně přiléhajících stávajících ploch
veřejného prostranství nebo ploch pro dopravu, nebo veřejných prostranství a ploch pro dopravu,
navržených územním plánem, územní studií nebo regulačním plánem."

file:///C:/Users/postolkaj/Downloads/pravni-stav-u p-zlina-po-zm--c--1b.pdf - strana 84.

Jak by se to dalo obejít aby stavbu povolili a přitom se v budově dalo bydlet ??

Darom / kúpu na základe zmluvy v zmysle Obč.zákonníka je nutné rozdeliť stavebnú parcelu na dve nezávisle časti, samozrejme s vymeraním prístupovej cesty príslušným geometrom. (Napríklad osem árový stavebný pozemok rozdeliť na dva štvorárové. Ale len v tom prípade, ak sa nejedná o línové stavby, uličnú uzáveru)

Na základe týchto listín je nutné vykonať nový zápis do katastra čím vzniknú po rozdelení jednej parcely dve nové nehnuteľnosti s rozdielnymi vlastníkmi a novými zápismi LV. Nový vlastník zapísaný v LV na novovzniknutej parcele požiada Stavebný úrad o stavebné povolenie r.d. na svojej nehnuteľnosti - parcele.

V opačnom prípade asi ťažko.

Ahoj, v tvojom prípade ma napadajú dve možnosti ako postupovať.

Prvou možnosťou je v prípade, že obec menila územný plán v minulosti počas doby, od kedy si bol vlastníkom pozemku, sa s obcou nejako dohodnúť alebo ich postrašiť, že porušili tvoje práva na majetok. Takúto možnosť vytvára aspoň slovenská legislatíva. Je to trošku komplikovanejšie a preto odporúčam prečítať si fundovaný článok k danej problematike http://www.legate.sk/zmena-uzemneho-planu-obce-bez -suhlasu-vlastnika-pozemku-a-zasah-do-jeho-prava-n a-majetok/. Je však potrebné prezistiť, či je to aplikovateľné v rámci ČR.

Druhou možnosťou, ktorú opätovne poznám zo slovenského stavebného práva je výstavba tzv. drobnej stavby, na ktorú nepotrebuješ stavebné povolenie, ale podáš iba oznámenie o stavbe. Takáto stavba môže mať do hĺbky max. 3m, do výšky max. 5 m a podlahová plocha 25 m2. Ak si nájdeš šikovného architekta, tak by ti nejaký minimalistický dom z toho mohol naprojektovať.

Každopádne držím palce s novým domčekom :-)