Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Dědictví

Dobrý den,
Cca 14 dní před smrtí jsem vybral peníze z účtu(měl jsem dispoziční právo k danému účtu). Budou vybrané peníze povážovány za dědictví? A mohou se další dědicové kvůli tomu odvolat a požadovat podíl?

Moc děkuji za jakoukoliv odpověd

Předmět Autor Datum
Ty máš přesně spočítané kdy umřeš ? Tak takový dotaz jsem nikdy neviděl.Vše by mělo být ve tvé pozůs…
kozakl 05.04.2017 07:41
kozakl
Otázka není zcela jasná (viz předchozí odpověď). Tak předpokládám, že jsi ty peníze nevyzvedl před s…
Yarda 05.04.2017 09:13
Yarda
No,to si myslím,že tazatel asi nemluví o sobě. Jen jsem ho chtěl potlačit ke konkrétnímu jádru dotaz…
kozakl 05.04.2017 14:55
kozakl
Ano zapomněl jsem dopsat o koho se jedná, omlouvám se, jde o otcův účet poslední
Skobliis 05.04.2017 18:49
Skobliis
Odvolat se samozřejmě mohou a požadovat podíl taky mohou (v tom jim nikdo zabránit nedokáže). Otázka…
Araneus84 05.04.2017 16:05
Araneus84

Ty máš přesně spočítané kdy umřeš ? Tak takový dotaz jsem nikdy neviděl.Vše by mělo být ve tvé pozůstalosti,už u toho nebudeš,tak to neřeš.

Otázka není zcela jasná (viz předchozí odpověď).
Tak předpokládám, že jsi ty peníze nevyzvedl před svou smrtí ale před smrtí někoho jiného (možná příbuzného - jo koukám na tvou další otázku, byl to otec. Tak upřímnou soustrast.).
Jak pravil soudruh Barták, blahé paměti, když nás kdysi o něčem školil: "Soudruzi. Paragraf je klikatej a kdyby bylo všecko jasný, tak na co bysme měli právníci."
Asi půjde o to, kolik jsi vybral a jestli v době kdy jsi vybíral byl zůstavitel v takovém fyzickém i psychickém stavu, aby ten výběr mohl být s jeho vědomím a souhlasem.
Pokud šlo o nějakou větší částku, asi bych se připravil na potíže co by ti ostatní dědicové mohli působit s dost nejasným výsledkem (peníze nesmrdí).
Ale neber mne vážně, nerozumím tomu, spíš preventivně navštiv nějakého právníka (pokud nejde o částku natolik bezvýznamnou abys ji nemohl hodit na stůl a říci: "Tak si ty peníze sežerte, mně to za ty potíže nestojí.").

Ještě mne napadlo, že by se mohlo řešit, na co jsi ty peníze potřebovat, jestli pro sebe nebo na poplacení nějakých služeb pro zůstavitele.

No,to si myslím,že tazatel asi nemluví o sobě. Jen jsem ho chtěl potlačit ke konkrétnímu jádru dotazu. Pokud má dispoziční právo,tak výběrem hotovosti se ničeho špatného z pohledu zákona nedopustil. Jiné,lidské věci nebudeme komentovat.

Odvolat se samozřejmě mohou a požadovat podíl taky mohou (v tom jim nikdo zabránit nedokáže).
Otázka je pouze ta, jaké stanovisko v dané věci zaujme následný soud.

Ten bude zřejmě zkoumat jakým způsobem jste využíval svého dispozičního práva k účtu. Pokud jste během života svého otce z účtu libovolně vybíral peníze a tyto tam zpět nevracel ani je následně nevracel otci, není rozhodně možné peníze vybrané vámi před smrtí otce považovat za dědictví.
Dědictvím se rozumí majetek dotyčného v okamžiku smrti. Ne majetek, který v průběhu života někdy měl.

Jiná věc by samozřejmě byla, pokud byste svého dispozičního práva k účtu nikdy nevyužil a pouze (účelově) z něj 1x vybral peníze vědom si blízké smrti otce. V takovém případě by soud mohl rozhodnout ve váš neprospěch. (záměrně píši mohl, protože i v takovém případě není rozhodnutí jisté a záleželo by mimojiné i např. na vaši argumentaci a věrohodnosti před soudem - peníze jsem vybral na auto, které mi otec dlouho sliboval a řekl mi, že si ty peníze mohu vzít, zda smrt vašeho otce byla předvídatelná nebo náhlá, apod. a poté jako vždy rovněž na tom, jak se soudce vyspí, jak mu budete vy/váš právník sympatický, atd.)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku