Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpovědnost za předmět prodaný přes bazar

Dobrý den,
před nějakou dobou jsem prodal přes inzerát na internetu kolo. Cca po měsíci mi nový majitel napsal email, že je na kole prasklý rám, že ho dává opravit a chce to zaplatit (asi 2500 až 5000). Rovnou napsal, že to chce řešit přes právníka. Podotýkám, že si nejsem vědom žádného poškození. Poškození popsal jako něco, co nešlo normálně vidět, proto se ozval až po čase. Ikdyby to bylo poškozené, tak jsem to nevěděl, nebo si to mohl poškodit sám, nebo to vůbec není pravda a chce jen peníze. Nevím. Mám nějakou odpovědnost a může to po mě opravdu vymáhat? Smlouvu jsme nesepisovali, pouze jsem mu to poslal poštou na jeho přáni. Bojím se, že ikdybych mu nějaké peníze poslal, tak je po mě může vymáhat opětovně.

děkuji za každou radu

Zajímavá otázka, takhle funguje v realitě tak 95% inzerátů, ale je náhoda, že se nic nestane. Zajímala by mě odpověď,
-co dělat, když k tomuhle dojde
-nebo jak tomu předejít,
- případně co dát za klauSule do inzerátu a zda mají nějakou právní váhu, ale pak to možná některé kupce odradí, že jim přijde podezřelé, že proč tam prodejce uvádí, že to prodává bez záruk

A co například, když to prodá se zárukou týden, kupec to vrátí, ale prodejce si vymyslí, že je tam vada (jen inverze problému)

Par veci sice obcas prodam, nicmene predesilam, jenom obcas...

- Vicemene vzdy trvam na osobnim prevzeti, tj kupujici ma moznost se na tu vec mrknout a posoudit jestli ji chce nebo ne.
- Pokud ta prodavana vec uz neni v zaruce od vyrobce, zadnou zaruku nedrzim (ani na vyzkouseni, jenom po dobu toho osobniho prevzeti). Tj upozornuju ho nekolikrat, ze prodavam pouzitou vec ktera je po zaruce od vyrobce, ktera klidne muze odejit zitra, za tyden, za 2 roky...
- Do inzeraty pisu ze akceptuju jenom osobni a ferove jednani. Jinak samo musis pocitat s tim, ze se ti ozve mraky "zajemcu" a prekupniku, co budou chtit zasilat postou (klasika na dobirku i kdyz mas napsany ze jenom osobne), nejruznejsi smlouvaci apod.

PS: Povazuju za ferove uvest jako prodavajici veskery vady / nedokonalosti toho co prodavam, tj kupujici vi presne na cem je. Jinak jako fyzicka osoba nemusis dle europrava drzet zaruku ani nejakou lhutu na vraceni, je to ciste na tobe jestli to nabidnes...

Nejvyšší soud už dávno konstatoval, že nezáleží na přesné právní formulaci, nýbrž na celkovém smyslu/obsahu smlouvy.

"Přenechá-li se věc jak stojí a leží (úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele. To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil."

Tento paragraf chápu tak, že když někdo prodává použitou věc a napíše tam cokoli ve smyslu že za nic neručí, apod. , tak je to přesně v duchu tohoto paragrafu. Pokud tedy do inzerátu explicitně nenapíše něco, co daná věc nesplňuje.

Takže kupujícímu bych směle napsal, ať to řeší přes právníka a neobtěžuje tě s tím nebo na něj vůbec nereagoval.

Domnívám se, že by se § 1918 na prodej konkrétní věci nevztahoval ani v případě,
že by chtěl prodávající kolo prodat „jak stojí a leží“ v písemné smlouvě.

Podle ustálené judikatury toto ustanovení dopadá jen na věci, které nejsou
určené individuálně, nýbrž úhrnně a bez ohledu na jejich jakost, množství nebo váhu.
Na věci uvedené ve smlouvě konkrétně se ustanovení neuplatní

Viz článek z ledna 1916 (Ondřej Šudoma na Eprávo.cz)

ako predávajúci bežný občan bežnému občanovi nemáš povinnosť poskytovať žiadne záruky,jedine pokial by ste si písomne medzi sebou dohodli nejaké podmienky,na takýto predaj sa ani nevzťahujú platné zákony o ochrane spotrebitela a v podstate ani časti občianskeho zákonníka ohladne práv kupujúcich,povinností obchodníkov etc.........jediné kedy môže kupujúci pri takomto type nákupu niečo po predávajúcom požadovať je pokial sa vada,ktorá bráni riadnemu užívaniu veci objaví bezprostredne po prevzatí veci po kúpe,alebo bezprostredne po kúpe prevzatá vec nemá charakter a vlastnosti,ktoré boli deklarované pri predaji,tieto skutočnosti ovšem predávajúcemu musí dokázať kupujúci,nielen konštatovať,ale aj dokázať,vtedy si môže aj niečo nárokovať súdnou cestou maximálne do lehoty jedného roka od kúpy,vtedy si môže kupujúci aj nárokovať úhradu nevyhnutné náklady na dokazovanie napr.súdnoznalecký posudok etc.....

kamd a Araneus84 : Bohužel jsem žádné text o tom, že se zbavuji odpovědnosti v inzerátu neměl (nebo že přenechám jak stojí a leží), tak nevím jestli mohu být popotahován.

audax: Takže na jednu stranu nejsem povinen garantovat jakoukoliv záruku na druhou stranu pokud kupující tvrdí, že je kolo prasklé, tak už něco vymáhat může? Jedinou útěchou je mi to "bezprostredne", protože se ozval po měsíci.

Opravdu nevím jak reagovat... pokud by bylo něco vymáhatelného při takovémto prodeji, tak se ani nehodí cokoliv prodávat.

Bohužel jsem žádné text o tom, že se zbavuji odpovědnosti v inzerátu neměl

Zadny text o tom, ze se zbavujes odpovednosti tam mit nemusis (dle novyho obc. zakoniku)

Opravdu nevím jak reagovat... protože se ozval po měsíci.

Predpokladam ze jsi to kolo prodaval jako soukroma osoba, tj zadnou zaruku nemas povinnost drzet. Navic se ozval po mesici, tj to trochu smrdi. Kdyby se ozval jeste ten vecer, ze si to kolo napr. prohlednul poradne na svetle a je tam praskly ram apod, pak by melo cenu to resit. Takhle to asi ignoruj, imho jenom zkousi dostat slevu napr. ptz ten ram poskodil...