Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odpovědnost za předmět prodaný přes bazar

Dobrý den,
před nějakou dobou jsem prodal přes inzerát na internetu kolo. Cca po měsíci mi nový majitel napsal email, že je na kole prasklý rám, že ho dává opravit a chce to zaplatit (asi 2500 až 5000). Rovnou napsal, že to chce řešit přes právníka. Podotýkám, že si nejsem vědom žádného poškození. Poškození popsal jako něco, co nešlo normálně vidět, proto se ozval až po čase. Ikdyby to bylo poškozené, tak jsem to nevěděl, nebo si to mohl poškodit sám, nebo to vůbec není pravda a chce jen peníze. Nevím. Mám nějakou odpovědnost a může to po mě opravdu vymáhat? Smlouvu jsme nesepisovali, pouze jsem mu to poslal poštou na jeho přáni. Bojím se, že ikdybych mu nějaké peníze poslal, tak je po mě může vymáhat opětovně.

děkuji za každou radu

Nejvyšší soud už dávno konstatoval, že nezáleží na přesné právní formulaci, nýbrž na celkovém smyslu/obsahu smlouvy.

"Přenechá-li se věc jak stojí a leží (úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele. To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil."

Tento paragraf chápu tak, že když někdo prodává použitou věc a napíše tam cokoli ve smyslu že za nic neručí, apod. , tak je to přesně v duchu tohoto paragrafu. Pokud tedy do inzerátu explicitně nenapíše něco, co daná věc nesplňuje.

Takže kupujícímu bych směle napsal, ať to řeší přes právníka a neobtěžuje tě s tím nebo na něj vůbec nereagoval.

Domnívám se, že by se § 1918 na prodej konkrétní věci nevztahoval ani v případě,
že by chtěl prodávající kolo prodat „jak stojí a leží“ v písemné smlouvě.

Podle ustálené judikatury toto ustanovení dopadá jen na věci, které nejsou
určené individuálně, nýbrž úhrnně a bez ohledu na jejich jakost, množství nebo váhu.
Na věci uvedené ve smlouvě konkrétně se ustanovení neuplatní

Viz článek z ledna 1916 (Ondřej Šudoma na Eprávo.cz)