Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda je možné ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů rychleji než je stanovená běžná výpovědní doba 2měsíce. Jsem na postu prodavačky se zařazením zátěže do druhé kategorie. Poslední dobou mě začala bolet ruka a navštívila jsme obvodního lékaře. Ten mi doporučil a napsal: "Ze zdravotních důvodů doporučuji změnu pracovní pozice, resp. zaměstnání". Vím, že mě na jinou pozici převést nemůžou, jelikož je to obchod kde jsem já a kolegyně a není se jak vyhnout namáhání ruky. Stačí posudek od obvodního lékaře či musí být od "závodního" lékaře?

Předem děkuji za opověď.

Pro zaměstnavatele je závazný posudek od závodního lékaře.

Pokud byste podle posudku závodního lékaře nemohla dále vykonávat sjednaný druh práce,
byl by zaměstnavatel povinen Vás do 14 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci.
Kdyby pro Vás takovou práci neměl, mohl by Vám dát výpověď. Kdyby pro Vás neměl vhodnou
práci ani na výpovědní dobu, šlo by o překážku na jeho straně, za niž by Vám náležela náhrada mzdy.

Vás vůbec nemusí zajímat, jestli pro Vás zaměstnavatel má jinou vhodnou práci.
To je starost zaměstnavatele.

_____

Zkuste zaměstnavatele písemně požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou
ze zdravotních důvodů a přiložte ověřenou kopii (originál uchovejte) doporučení svého lékaře.

Zkuste zaměstnavatele písemně požádat o rozvázání pracovního poměru dohodou
ze zdravotních důvodů a přiložte ověřenou kopii (originál uchovejte) doporučení svého lékaře.

Pokud ruka bolí a pokud by zaměstnavatel nesouhlasil, podal bych výpověď a šel bych druhý den narodit do konce výpovědní doby…

Každé vyšetření stojí nemalé peníze. Takže pokud by to nějaký takový (s největší pravděpodobností začínající) lékař dělal, bude se pak divit, až mu pojišťovna vystaví účet a na konci měsíce může zjistit nejen to, že pracoval "zadarmo" ale že pojišťovně ještě nějaké peníze za předepsaná vyšetření dluží...

Já nevím, ale "závodní lékař", pod tím si představuji něco ve velkých podnicích. Z mých klientů/zaměstnanců nikdo nic takového nemá, každý chodí jen ke svému obvodnímu - a toho si může vybrat libovolně.

Jít marodit je velmi jednoduché i dnes. Právě za minulého režimu to tak dobře nešlo; s chřipkou za 3 dny na kontrolu a tam už od pondělí rovnou psal uschopenku.

Obrat „závodní lékař“ jsem použila pro jednoduchost.

Každý zaměstnavatel má vybrat lékaře a uzavřít s ním smlouvu o poskytování pracovně lékařských služeb.
Tento lékař se musí mj. seznámit i se všemi provozy u zaměstnavatele a způsobilost zaměstnanců k výkonu
určité práce posuzovat s ohledem na podmínky u zaměstnavatele.

Praktičtí lékaři pracoviště ani podmínky u zaměstnavatelů neznají, proto by neměli způsobilost posuzovat.

zde se manipuleje s břemeny (role koberců a PVC) vážící více jak 100kg bez pomoci jakékoliv techniky.

nařízení vlády 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci § 29:

(2) Hygienickými limity ruční manipulace s břemenem se rozumí hodnoty směnové průměrné a směnové přípustné přepočtené na průměrnou osmihodinovou směnu.

(3) Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného mužem při občasném zvedání a přenášení je 50 kg, při častém zvedání a přenášení 30 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene mužem 5 kg.

(4) Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně mužem je 10 000 kg.

(5) Přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene přenášeného ženou při občasném zvedání a přenášení je 20 kg, při častém zvedání a přenášení 15 kg. Při práci vsedě je přípustný hygienický limit pro hmotnost ručně manipulovaného břemene ženou 3 kg.

(6) Průměrný hygienický limit pro celosměnovou kumulativní hmotnost ručně manipulovaných břemen v průměrné osmihodinové směně ženou je 6 500 kg.

(7) Občasným zvedáním a přenášením břemene se rozumí přerušované zvedání a přenášení břemene nepřesahující souhrnně 30 minut v průměrné osmihodinové směně. Častým zvedáním a přenášením břemene se rozumí zvedání a přenášení břemene přesahující souhrnně 30 minut v průměrné osmihodinové směně. Uvedená celková doba přenášení a zvedání břemene v průměrné osmihodinové směně je průměrným hygienickým limitem.