Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doba strávená na služební cestě

Dobrý den,

prosím o Vaše názory na započtení času na služební cestě.

Vysláni jsou vozidlem 2 pracovníci na služební cestu jejichž pracovní doba je 6:00 - 15:00

Cesta tam 5:00 - 8:00
Výkon důvodu cesty (servisní zásah, školení atd..) 8:00-14:00
Cesta zpět 14:00 - 17:00

V docházkovém systému se objeví:
Řidič 5:00-17:00
Spolujezdec 6:00-15:00 (Cesta nad rámec pracovní doby mu není přiznána jako výkon práce => 3hod věnovaných firmě)

Vím, že zákon tento výklad umožňuje (nevím, zda třeba striktně nenařizuje), zajímá mne však, jak postupují Vaši zaměstnavatelé.

Na charitativní účely přispívám, ale dobrovolně a podle mého výběru, divím se jako spolujezdec tomuto výkladu oprávněně nebo nikoli?

Děkuji všem předem za reakce a zkušenosti z Vašich zaměstnání.

Ty se do práce normálně dopravuješ ve zlomku vteřiny, že čas strávený "cestou do práce" považuješ za mimořádný časový výdaj na tvé straně ? Když se dopravuješ normálně do práce sám, tak se většinou na cestu musíš soustředit. Když jsi jako spolujezdec, tak se můžeš celu dobu jízdy věnovat jiným věcem - můžeš si třeba na notebooku "nadpracovávat" přesčas a následně si vzít náhradní volno. Tím bys naopak ještě 3 hodiny ušetřil...

Obecně mám za to, když jsi někde nespokojený ať už s přístupem k tobě, k tvému ohodnocení, k čemukoli, prostě dej výpověď a běž pracovat jinam.

A rutinní cestu do práce - z práce každý den bys proplácet nechtěl? Čekám kdy nějaký socialista navrhne proplácet i poslední 3 hodiny spánku před šichtou, protože už stejně podvědomě tušíš, že budeš muset vstávat a vinou zaměstnavatele tak vlastně nekvalitně spíš... ::)

Už kvůli tomu, že mě tam zaměstnavatel poslal, tedy cesta tam je na jeho příkaz. Cesta do práce z domova je trochu něco jinýho, zaměstnavatele nemusí zajímat, kde bydlím, ale svůj čas zaměstnavateli prodávám v dohodnutou dobu a v dohodnuté míře. Tedy přijdu do práce, zaznamenám příchod a můžu jet na služebku. Že neřídím, to mě nezajímá, že zaměstnavatel má zákazníka někde daleko v prdeli, mě taky nezajímá, to je věc zaměstnavatele a já nemám důvod svůj čas dávat zadarmo na přesun někam, kam mě poslal zaměstnavatel.
A na služební cestu vyrážím od zaměstnavatele, nikoliv z domu (nedohodneme-li se jinak).

Pokud služební cesta je v rámci pracovní doby, máš to placeno jako "práci", i když se vezeš vlakem.

Pokud by tě někam vyslali (vlakem), prac. doba ti končí v 15:00 a ty by ses vracel v době (jedeš tím vlakem domů) 14:00 až 17:00, zaměstnavatel by ti ty dvě hodiny (15-17) proplácel jako práci?

(netvrdím, že to není možné - i když já bych to řešil prémiemi, abych "nedráždil" ÚP přesčasy, pokud bych tedy zaměstnanci sedění ve vlaku jako "práci" platit…)

Ano, protože ze služební cesty se nevracím domů, ale tam, odkud jsem vyrazil, tedy do sídla zaměstnavatele a teprve tam si cvaknu na píchačkách příchod ze služební cesty. Ono by to pak bylo vcelku nefér, když by zaměstnavatel poslal na servis k zákazníkovi Frantu do vedlejší ulice, ale Pepa by musel jet 150km do jinýho města. Oba stráví servisním zásahem nějakých 6 hodin, ale Pepa má smůlu, protože několik hodin ve vlaku odsedí zadarmo, zatímco Franta už leží na manželce, nebo chlastá v hospodě.

Trochu jinej případ bude asi v případě služební cesty na více než jeden den, ale tam už jsou diety a uhrazení ubytování zaměstnavatelem.

Já bych to právě nechal na svobodné dohodě zaměstnanec/zaměstnavatel... U nás třeba cestu, pokud neřídíš, zaplacenou nemáš, ale celkově jsou ty podmínky, benefity a plat nastaveny tak, že bych neměnil ani za zlatý prase... Navíc u nás to pocítíš celkem slušně na prémiích, když máš služebku. To co jsem psal, jsem psal z pozice, že jsem proti aby někdo mému zaměstnavateli nařizoval, aby mi platil i cestu na a ze služebky. Logičtější mi přijde, aby si zaměstnavatel dohodl se zaměstnancem takové podmínky, aby mu na ty služebky rád jezdil a vyplatilo se mu to. Jak říkám, já bych neměnil i když tu cestu zaplacenou nemám.

Já nechápu tu logiku, kdy jsou dva zaměstnanci vysláni na služební cestu, oba jedou jedním autem, ale ten, co je spolujezdec, tak sedí v autě zadarmo. Proč? Oba byli vysláni zaměstnavatelem, na stejný místo, za stejným účelem, stejnou dobu, akorát na jednoho už nezbyl volant. Přitom oba současně prodávají zaměstnavateli svůj čas a dovednosti. Pokud zaměstnavatel řekne, Franto, Pepo, zítra v šest ráno vezmete dodávku a pojedete do Kolína opravit mašinu, tak oba jsou placeni od šesti hodin a do doby, kdy se vrátí, ne že cestu zpět, v osm večer, bude mít placenou jen Franta, co řídil a Pepa má smůlu.

Osobně to zas tak neřeším, na služebky jezdím obvykle v rámci školení na několik dní, nebo to stihneme během pracovní doby (na píchačkách dám "Služebně mimo" a po návratu cvaknu zase příchod). Pokud by se to natáhlo, tak hodiny navíc si není problém vybrat jako náhradní volno.

Za totality byl na vyúčtování pracovní cesty formulář, kde byla extra kolonka "Náhrada za čas strávený na cestě" A byl tím myšlený (aspoň pokud si to vybavuji) čas co jsem po normální pracovní době na té pracovní cestě strávil na cestě domů, třeba ve vlaku. A za ten čas mi náležela odměna, asi 2Kčs/hod.

Pokud si to pamatuji špatně, opravte mne někdo.

Jako THP mi/nikomu za minulého režimu čas na cestě nepropláceli. Ale podle celkové doby prac. cesty se psal cesťák (sazba za celý den bylo 32Kčs…). Jezdil jsem často do Prahy, zpočátku vlakem den předem (před 12:00, 20Kčs cesťák), nocleh bez dokladu (10Kčs), ráno na ministerstvu, po jednání domů, příjezd po 12:00 (opět 20Kčs)...
Pak už jsem měl služební auto se šoférem, tak to bylo na jeden den, psali jsme to opět na 12 hodin, odjezd před šestou ráno, příjezd po šesté večer. Mzdu to nijak neovlivňovalo.

Existovalo něco jako pracovní pohotovost, 25Kčs/den, mě se to netýkalo.

Náhrada za čas na cestě - nebylo to spíše pro vyúčtování tvého výkonu? Jako zaměstnanec bys za to tehdy neměl IMHO dostat nic (ale je to už 30 let, co jsem pod sebou měl pamáky, už si ty soc. zákony nepamatuji).