Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reklamačná lehota.

Pekný večer.

Potreboval by som pomoc s vybavovaním reklamácie. Pred dvoma mesiacmi mi vypadol mobilný telefón z vrecka pričom sa rozbil jeho zadný sklenený kryt. mobil mám braný ku svojej službe od Orange-u. Keďže som mal mobil krátko rozhodol som sa to riešiť rovno cez svojho operátora (kvôli zachovaniu záručnej doby) takže mobil poslali do jediného blízkeho "autorizačného" servisu nazývaného Britex. Všetko prebehlo v poriadku, po pár dňoch mi volali z Orange s cenovým návrhom na opravu s ktorým som súhlasil. Po asi 10 dňoch som si išiel pozrieť stav opravy cez ich stránku kde som našiel status: "Čeká na náhradní díl". Stav opravy sa ani po skoro dvoch mesiacoch nezmenil. Dnes mi praskli nervy tak som sa zastavil u svojho operátora s otázkou ako môžem túto situáciu riešiť. Kde ma odpálkovali že táto udalosť nie je záručná reklamácia ale mechanické poškodenie, takže tam žiadna 30-dňová lehota nie je . V papieroch mám túto udalosť evidovanú ako záručnú opravu , taktiež mi na začiatku prišla sms že reklamácia bude do 30 dní vyriešená. Na e-dokumente od Britexu som si tiež všimol že si tieto ich "praktiky" pokryli nasledujúcou vetou :" V prípade nedostatku náhradného dielu, súhlasím s predlžením doby opravy o dobu nevyhnutne nutnú na jeho dodanie." Pri telefonickom súhlase na opravu mi o tomto nikto nedal nič vedieť. Zaujímalo ma či toto môžu tak som si načítal na stránkach Slovenskej Obchodnej inšpekcie o tomto : "Lehotu na vybavenie reklamácie nie je možné žiadnym spôsobom predĺžiť. Po jej márnom uplynutí vzniká spotrebiteľovi nárok na odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí za reklamovaný výrobok." . Kto je teda v práve ?

Veľmi pekne Ďakujem za pomoc .

ak je reklamácia uznaná predajcom/servisom/výrobcom,akákolvek oprava v rámci záruky je bezplatná,pokial si platíš pozáručný servis alebo servisnú výmenu spotrebného materiálu a la výmeny originálneho toneru v tlačiarni,servisné nastavenie pracovných podmienok prístroja/kalibráciu prístroja etc,tam už žiadne 30dňové lehoty na vybavenie neplatia,uznané záručné podmienky znamenajú bezplatnú záručnú opravu,neuznaná záruka a následná platená oprava nemá žiadne stanovené lehoty na opravu a ani lehotu na vybavenie,tam už sa dá jedine dohodnúť predpokladaný čas opravy a jej náklady a skrátená záruka začne platiť až po prevedení opravy........v Tvojom prípade sa rozbitím displeja-mechanickým poškodením výrobku nenaplnili podmienky uplatnenia záruky,na mechanické poškodenia výrobku,neodborné zásahy sa za normálnych okolností žiadne záruky neposkytujú,takže tam ani žiadne lehoty na vybavenie neexistujú,je to bežná platená oprava bez akýchkolvek nárokov na nejakú zákonom stanovenú dobu na vybavenie.....

Takže to môže servis držať aj 15 rokov a ja s tým nespravím nič ? .Nijak nešpekulujem a ani mi nejde o peniaze za opravu, ide mi o tú dobu ich "opravy" našiel som x e-shopov ktoré mi vedia potrebný originálny diel dodať do 3 dni a autorizovaný servis to nevie vybaviť za 60 dní ? Mal som možnosť to dať opraviť na počkanie a dali by tam originálny diel. Lenže to by sa bralo ako neoprávnený zásah a padla by mi záruka. Takže som doslova bol nútený to dať opraviť cez nich a oni si môžu dovoliť toto ?

bohužial,pokial sa nejadná o záručnú opravu,tak nieje stanovená žiadna lehota a je to o to komplikovanejšie,pokial oni poskytujú na zbytok zariadenia pôvodnú záručnú dobu,tam pokial by previedol opravu neautorizovaný opravár,padla by záruka kompletne,tu ťahá reklamujúci za kratší koniec,jedno z riešení čo by sa dalo v určitoej situácii spraviť je využiť skutočnosť že oprava trvá neprimerane dlho a neopravená vada a neprimerane dlhá oprava bráni riadnemu užívaniu výrobku,to by bola zrejme tiež ťahanica na dlhú dobu,možno by tú opravu a riešenie trošku popohnalo pohrozenie kontrolou obchodnou inšpekciou.........tu je problém aj v tom,že nikto nemôže nútiť zmluvný servis,aby mal konkrétnu náhradnú súčiastku okamžite k dispozícii a nič to nemení na tom,že nejaká iná inštitúcia práve má konkrétnu súčiastku na sklade,možno by sa dalo aj dohodnúť,že opravu,ktorá nieje v rámci záruky prevedie niekto iný,ktorý má dostupný náhradný diel okamžite,je schopný previesť opravu na "počkanie" a na opravu bude použitý originálny diel výrobcu reklamovaného výrobku,nie nejaký ekvivalent....

V tomto je ale ďalší háčik.... Podľa obchodného zákona sa záručná doba nenaruší ak je pôvodný diel nahradený originálnym novým dielom . Tak prečo mi bolo v Orange povedané o nejakom "neoprávnenom" zásahu ?
A ďalšia vec. Takže toto je diera v zákone ? A spotrebiteľ nemá žiadne právo s tým niečo robiť ?

Poněkud mi nedochází, proč téměř v každém svém příspěvku píšeš reklamace a cituješ pasáže zákona vztahující se k reklamaci, když si mobil rozbil sám tím, že si s ním praštil o zem...
I v případě, že servis, kam si dal mobil do opravy vyplnil formulář nazvaný reklamace nebo reklamační formulář, na věci se tím absolutně nic nemění a o reklamační opravu se nejedná.