Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Eshop žádá poštovné při vracení zboží

Zdravím, zítra budu odesílat telefon na reklamaci jednomu eshopu.

V jejich reklamačním formuláři je na výběr:

Vyřízenou reklamaci si přejete:
[ ] Zaslat na požadovanou adresu na vlastní náklady (s dobírkou 99 Kč)
[ ] Vyzvednout osobně na prodejně

Opravdu má eshop právo na to, nechat si zaplatit 99Kč při vracení zboží?

Toto sme tu riesili uz velakrat a situacia bola patova, pretoze zakaznik ma pravo na vratenie plnej kupnej sumy a eshop ma pravo na uhradu nevyhnutnych nakladov spojenych s reklamaciou/vratenim tovaru. Bola to patova situacia a jedine, co zostavalo kupujucemu bolo zaplatenie postovneho a nasledny sud.
Jedine sa mi mari, ze ci sme to riesili este pred novelou OZ, takze som si neni na 100% isty ako je to teraz.

Samozrejme, ze ma. Ak tvrdis opak musis to dokazat, kde v OZ, ci v inom zakone je napisane, ze eshop nema pravo pozadovat taketo peniaze.
Eshop je jednoznacne povinny vratit plnu sumu za tovar (vratene postovneho ak bolo v sume). Ale nikde sa nepise, ze eshop je poviiny preplatit zakaznikovi prepravne naklady pri vrateni tovaru.

§ 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

Kdo má právo reklamovat zboží pro vady, náleží mu i náhrada nákladů účelně vynaložených při uplatnění tohoto práva.

A ve starém zákoníku:

Kupující má právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.

Dakujem za citaciu, ale to nic nemeni na tom, co som tvrdil.
Pretoze to, co si napisal ty v preklade a v praxi znamena toto: Kupujuci uhradi postovne/prepravne/vodne/stocne (to je jedno proste to zaplati;o)) smerom k predajcovi a potom sa moze na zaklade OZ domahat tychto nakladov a pozadovat ich od eshopu. Eshop je v tomto pripade povinny tieto (samozrejme primerane) naklady uhradit a nasledne moze pozadovat od kupujuceho (ziaden zakon mu to nezakazuje) nahradu skody, ktoru utrpel (prepravne naklady, otvoreny a pouzity tovar a pod).
Samozrejme dole spravne niekto podotkol, ze si tu pletiem reklamaciu a vratenie tovaru bez udania dovodu...nevsimol som si, ze ide o reklamaciu, ale princip je bohuzial ten isty, takze je to defacto jedno.
Cize mame tu patovu situaciu, zakaznik sa moze opierat priamo o OZ, kupujuci sa moze vykrucat az cloveka prestane bavit dohadovat sa s nim a na tych 99Kc sa vykasle. Alebo sud, pre tych ktorym ide o princip.
A nie je nikde napisane, ze rovnaky sud nebude musiet absolvovat kvoli poziadavke zo strany eshopu.
A este je tu aj pohlad predajcu...sam som predajca, sam som mal eshop a viem, ake su s tym starosti, na ake marze sa dnes ide pri elektronike a pod a tak sa nedivim postoju predajcu.
Nicmenej jedina spravna vec, ktora sa da asi urobit je zverejnit meno eshopu, prestat tam nakupovat a obratit sa tam, kde riesia reklamacie bez zbytocnych poplatkov.
Este mala vsuvka na zaver...nakupujem prevazne z jedneho ceskeho skladu (s pobockou na SK) a to z 2 dovodov. Prvy je, ze obchodnik sa mi aspon obcas dava pocitit, ze nieco pre mna robi a druhy je, ze baby na reklamacnom oddeleni mam uplatene cokoladami a tak su moje reklamacie vybavovane "ochotnejsie" a nemam problem si s nimi obcas zavolat. Proste cena nie je vsetko.
Takze to nejako realne uzavrime. Kupujuci musi tovar reklamovat a to sa da bud zaslanim alebo osobne. Nasledne moze od obchodu pozadovat na zaklade OZ preplatenie nakladov a dalej sa uvidi ako sa zachova eshop.
Odpoved na otazku, ci eshop moze pozadovat 99Kc za vyzdvihnutie tovaru u zakaznika znie ano moze. Nakoniec aj tak ten krok musi spravit zakaznik, pretoze on chce tovar reklamovat/vratit...nie eshop;o).

nasledne moze pozadovat od kupujuceho (ziaden zakon mu to nezakazuje) nahradu skody

Čímž by se z toho ovšem stal náklad pro kupujícího a měl by opět nárok to požadovat to po prodejci.

Smysl je takový: zákazník má nárok na bezvadný výrobek (v rámci záruční lhůty) a pokud to tak nebude, je jenom na prodejci, aby to na vlastní náklady uvedl zpět do bezvadného stavu.

AKo vravim je to patova situacia, taky pravny pinpong.
Eshop ma pravdu v tom, ze ho nezaujima ako zakaznik poskodeny tovar k nemu dopravi a ak chce vyuzit ich sluzbu objednanej prepravy, tak si budu uctovat 99Kc za "dobierku".
Zakaznik to nemusi prijat, nakoniec cierny Peter je na jeho strane, on chce reklamovat a on musi tovar dopravit k pradajcovi. Toto OZ neriesi, OZ riesi jeho naklady, ktore mu ma predajca nasledne preplatit.
Cize opakujem, prvotne naklady na reklamaciu su na pleciach kupujuceho a az nasledne ich moze pozadovat dodatocne od predavajuceho odvolavajuc sa na OZ.
Ako som povedal riesenie je u takeho predajcu nenakupovat nabuduce. Alebo zaplatit a spoliehat sa na to, ze tie naklady nam neskor preplati.