Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Eshop žádá poštovné při vracení zboží

Zdravím, zítra budu odesílat telefon na reklamaci jednomu eshopu.

V jejich reklamačním formuláři je na výběr:

Vyřízenou reklamaci si přejete:
[ ] Zaslat na požadovanou adresu na vlastní náklady (s dobírkou 99 Kč)
[ ] Vyzvednout osobně na prodejně

Opravdu má eshop právo na to, nechat si zaplatit 99Kč při vracení zboží?

Toto sme tu riesili uz velakrat a situacia bola patova, pretoze zakaznik ma pravo na vratenie plnej kupnej sumy a eshop ma pravo na uhradu nevyhnutnych nakladov spojenych s reklamaciou/vratenim tovaru. Bola to patova situacia a jedine, co zostavalo kupujucemu bolo zaplatenie postovneho a nasledny sud.
Jedine sa mi mari, ze ci sme to riesili este pred novelou OZ, takze som si neni na 100% isty ako je to teraz.

Samozrejme, ze ma. Ak tvrdis opak musis to dokazat, kde v OZ, ci v inom zakone je napisane, ze eshop nema pravo pozadovat taketo peniaze.
Eshop je jednoznacne povinny vratit plnu sumu za tovar (vratene postovneho ak bolo v sume). Ale nikde sa nepise, ze eshop je poviiny preplatit zakaznikovi prepravne naklady pri vrateni tovaru.

§ 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

Kdo má právo reklamovat zboží pro vady, náleží mu i náhrada nákladů účelně vynaložených při uplatnění tohoto práva.

A ve starém zákoníku:

Kupující má právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.

Dakujem za citaciu, ale to nic nemeni na tom, co som tvrdil.
Pretoze to, co si napisal ty v preklade a v praxi znamena toto: Kupujuci uhradi postovne/prepravne/vodne/stocne (to je jedno proste to zaplati;o)) smerom k predajcovi a potom sa moze na zaklade OZ domahat tychto nakladov a pozadovat ich od eshopu. Eshop je v tomto pripade povinny tieto (samozrejme primerane) naklady uhradit a nasledne moze pozadovat od kupujuceho (ziaden zakon mu to nezakazuje) nahradu skody, ktoru utrpel (prepravne naklady, otvoreny a pouzity tovar a pod).
Samozrejme dole spravne niekto podotkol, ze si tu pletiem reklamaciu a vratenie tovaru bez udania dovodu...nevsimol som si, ze ide o reklamaciu, ale princip je bohuzial ten isty, takze je to defacto jedno.
Cize mame tu patovu situaciu, zakaznik sa moze opierat priamo o OZ, kupujuci sa moze vykrucat az cloveka prestane bavit dohadovat sa s nim a na tych 99Kc sa vykasle. Alebo sud, pre tych ktorym ide o princip.
A nie je nikde napisane, ze rovnaky sud nebude musiet absolvovat kvoli poziadavke zo strany eshopu.
A este je tu aj pohlad predajcu...sam som predajca, sam som mal eshop a viem, ake su s tym starosti, na ake marze sa dnes ide pri elektronike a pod a tak sa nedivim postoju predajcu.
Nicmenej jedina spravna vec, ktora sa da asi urobit je zverejnit meno eshopu, prestat tam nakupovat a obratit sa tam, kde riesia reklamacie bez zbytocnych poplatkov.
Este mala vsuvka na zaver...nakupujem prevazne z jedneho ceskeho skladu (s pobockou na SK) a to z 2 dovodov. Prvy je, ze obchodnik sa mi aspon obcas dava pocitit, ze nieco pre mna robi a druhy je, ze baby na reklamacnom oddeleni mam uplatene cokoladami a tak su moje reklamacie vybavovane "ochotnejsie" a nemam problem si s nimi obcas zavolat. Proste cena nie je vsetko.
Takze to nejako realne uzavrime. Kupujuci musi tovar reklamovat a to sa da bud zaslanim alebo osobne. Nasledne moze od obchodu pozadovat na zaklade OZ preplatenie nakladov a dalej sa uvidi ako sa zachova eshop.
Odpoved na otazku, ci eshop moze pozadovat 99Kc za vyzdvihnutie tovaru u zakaznika znie ano moze. Nakoniec aj tak ten krok musi spravit zakaznik, pretoze on chce tovar reklamovat/vratit...nie eshop;o).

nasledne moze pozadovat od kupujuceho (ziaden zakon mu to nezakazuje) nahradu skody

Čímž by se z toho ovšem stal náklad pro kupujícího a měl by opět nárok to požadovat to po prodejci.

Smysl je takový: zákazník má nárok na bezvadný výrobek (v rámci záruční lhůty) a pokud to tak nebude, je jenom na prodejci, aby to na vlastní náklady uvedl zpět do bezvadného stavu.

AKo vravim je to patova situacia, taky pravny pinpong.
Eshop ma pravdu v tom, ze ho nezaujima ako zakaznik poskodeny tovar k nemu dopravi a ak chce vyuzit ich sluzbu objednanej prepravy, tak si budu uctovat 99Kc za "dobierku".
Zakaznik to nemusi prijat, nakoniec cierny Peter je na jeho strane, on chce reklamovat a on musi tovar dopravit k pradajcovi. Toto OZ neriesi, OZ riesi jeho naklady, ktore mu ma predajca nasledne preplatit.
Cize opakujem, prvotne naklady na reklamaciu su na pleciach kupujuceho a az nasledne ich moze pozadovat dodatocne od predavajuceho odvolavajuc sa na OZ.
Ako som povedal riesenie je u takeho predajcu nenakupovat nabuduce. Alebo zaplatit a spoliehat sa na to, ze tie naklady nam neskor preplati.

Aj ty, aj pytajuci sa pletiete dve rozne veci dokopy. Pri reklamacii ma zakaznik pravo na nahradu nevyhnutnych nakladov, tj, nikto ti nepreplati benzin 300km, ak sa to da poslat postou.
Pri vrateni tovaru do 14 dni, ma toto pravo e-shop. Nakolko pytajuci sa chce reklamovat a v dalsej vete vracat, netusi asi on sam co vlastne chce.

Článek je sice o vrácení zboží ve 14denní lhůtě, ale tohle platí i při vrácení z reklamace:

Za nejlevnější způsob dodání zboží totiž považují vyzvednutí na pobočce. Ovšem takový výklad je obcházením zákona. „Dodat znamená dopravit a odevzdat, nikoliv nechat ležet a čekat,” upozornil Zelený.

https://www.novinky.cz/finance/331339-e-shopy-obchazeji-zakon-nevraceji-zaplacene-postovne.html

Nebo jim můžeš sdělit, že si to sice vyzvedneš osobně, ale pak budeš požadovat úhradu cestovného a ztracený čas, protože sis v práci musel vzít volno.

Kdyby jenom naftu. Pokud zaměstnanec využívá soukromé auto ke služebním účelům, tak má nárok nejen na úhradu pohonných hmot, ale i na opotřebení vozidla. Což je momentálně 3,90 Kč za km.
Stejný výpočet se pak běžně používá (a je uznáván i např. soudy) i v obdobných případech, tj. nejenom pro úhradu cestovních náhrad zaměstnancům.

Předání zboží po opravě by mělo být provedeno stejným způsobem jako dodání.Když tedy reklamuješ na prodejně,předpokládá se pak i osobní převzetí.Ovšem při poslání v balíku to oni musí taky odeslat zpět.Bez nějakých dalších podmínek.Zavolej jim tam znova nebo spíš pošli mail a když budou i písemně trvat stále na tom poplatku,tak jim napiš znova,že to předáváš ke kontrole na ČOI.Třeba to pomůže.