Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Právo na užívání domu, který je psán na tři sourozence

Dobrý den,
pokud je na jednoho sourozence napsaná 1/4 nemovitosti, na druhého také 1/4 a na posledního 1/2 nemovitosti. Jak je to s právem na užívání či přístavbu v nemovitosti?
Pokud chce sourozenec s menšinovým podílem 1/4 například přistavět, může druhý sourozenec s většinovým podílem 1/2 něco zakázat?
Popřípadě jak se určí, kdo má na co právo? Dle metrů čtverečních pozemku + zastavěné plochy?

Děkuji moc

Každý z vlastníků užívá každou plochu, dle výměru nemovitosti. Třeba užívání je opět dle podílu, jako každá z místnosti. Pokud uzavřou mezi s sebou smlouvu o užívání určité části, musí dojít ke shodě.
Přístavba musí být schválená všemi vlastníky, popřípadě muže na návrh někohoho, schválit přístavbu soud.

Nvím jaká je celá situace, vztahy apod. Mohou nastat potíže v případech rekonstrukce, havarijního stavu, pojištění a nebo pokud se jeden vlastník stane nekontaktní ... . Dále břemena pokud existují ..

I.
Pokiaľ nie je podielové spoluvlastníctvo architektonicky rozdelené, ani súd na základe posudku znalca z odboru stavebníctva neurčil vymedzené, segeregované priestory (napr.byt s príslušenstvom so zvlášť vchodom) s užívacím právom podľa podielov, sú spoluvlastníci v užívaní nehnuteľnosti am blok v recipročnom postavení, pričom nesmia byť ostatnými spolumajiteľmi nijako obmedzovaní pri vstupe "cugrunt" do všetkých priestorov. Taktiež nesmia byť obmedzované ani tretie osoby (návštevy, priatelia) v pohybe po priestoroch nehnuteľnosti za osobnej účasti niektorého z vlastníkov, prípadne ak sa preukážu cudzie osoby notárom verifikovaným plnomocenstvom oprávňujúcim k vstupu na nehnuteľnosť. (Napríklad porýlovať, okopať, posiať, pokosiť, poliať kvety, vyčistiť komín.....)

II.
V prípade prístavby na vlastné náklady jedného zo spoluvlastníkov mu ostatní vlastníci nemôžu fyzicky, násilím apod. schválnosťami zabrániť v tejto jeho činnosti. Musia tieto úkony strpieť. Zákaz v stavebnej činnosti, ktorá by sa priečila platným zákonom, ohrozovala statiku, bezpečnosť, môže zakázať výhradne súd na podnet ostatných spoluvlastníkov.

Samozrejme, každú prístavbu musí najprv odsúhlasiť na základe projektovej dokumentácie St.úrad.