Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rychlá pracovní výpověď a podpora?

Dobrý den,

posledních 10 měsíců marodím a během této doby, kdy mi končila 3. letá pracovní smlouva, jsem se se zaměstavatelem domluvili, že novou již nepodepíšeme. Nyní tedy pobírám nemocenské dávky (tj. 70% z průměrného pracovního výdělku) ještě od svého bývalého zaměstnavatele.

Nyní se mi otevřela jedna pracovní nabídka a chtěl bych se nechat zkusit předčasně uschopnit. Obávám se však trochu toho, že mi práce nesedne a já po 2 dnech odejdu.

Chtěl jsem se tedy zeptat, co by poté následovalo?

Musel bych jít ihned na úřad práce, kde bych měl nárok na podporu? A to v jaké výši (z čeho by se to v takovém případě počítalo)?

Není tam nějaká ochranná lhůta a možnost se v takovém případě vrátit zpět na nemocenskou, která by mi mohla trvat ještě déle?

Co kdybych zkusil nastoupit do práce (jeden, dva dny) bez toho aniž bych ihned podepsal smlouvu a uschopnit bych se nechal až když bych po dvou dnech věděl, že na tu práci opravdu mám. Vím, že papír o ukončení pracovní neschopnosti se dokládá až do 3 pracovních dnů - dá se to tedy brát tak trochu jako nějaká ochranná lhůta?

Jsem ve finanční tísni a nemocenská je pro mě nejspíš výhodnější než jakákoliv forma podpory, ale nestačí pokrýt mé náklady, tak se snažím práci sehnat ihned. Nechci ovšem riskovat a přijít ještě o více peněz.

Děkuji

Ochranná lhůta plyne ze zaniklého nemocenského pojištění. Budete-li nové nemocenské
pojištění trvat dva kalendářní dny, bude i ochranná lhůta činit dva kalendářní dny.

K podpoře: Zaevidujete-li se na ÚP po dvou dnech nového zaměstnání, bude se podpora počítat
z pravděpodobného výdělku v novém zaměstnání (k výdělku z předchozího zaměstnání se nepřihlíží).

Ale nemá smysl řešit „co by, kdyby“.
Napřed byste se měl doléčit, potom teprve řešit nové zaměstnání.

Podpora: Ano, chápu, rozumím. Děkuji.

Nemocenská: Malinko jsem nepochopil tu druhou větu - nové nemocenské pojištění.
Uvedu-li příklad: V pondělí mi zavolají, že už bych mohl nastoupit do nového zaměstnání. S doktorem jsem domluven tak, že pokud se mi naskytne práce, poskytne mi ukončení o pracovní neschopnosti, a to lze předložit až 3. pracovní den po nástupu.
Já tedy hned v pondělí půjdu do nové práce. Za doktorem nestihnu ještě v tentýž den dorazit, aby mě tedy zpětně uschopnil. Hned v pondělí však zjistím, že práce mému zdraví neprospívá a nebudu to moc dělat a rozhodnu se druhý den do zaměstnání již nepřijít. V takovém případě bych měl stále pokračovat se stávající neschopenkou, nebo se pletu?
(Byl jsem sice jeden den v práci, ale nestihl jsem podat ani žádost o ukončení prac. neschopnosti.)