Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymáhání peněz

Prosím o radu.Známý mi dlužil cca 70tis. 20tis mi vrátil a zbytek už od něj rok a půl nemůžu
dostat. Peníze jsem převáděl přes účet, tak by snad neměl být problém s dokazováním.
Můj dotaz spočívá v tom, kam bych to měl zajít nahlásit. Policie, nebo nějaká advokátní kancelář?
Ten můj známý byl totiž podmínečně propuštěn z vězení, kde seděl právě za finanční podvod a
tak si říkám, jestli by nebylo lepší to nahlásit na policii, protože mu ještě podmínka neskončila
a pokud bych to oznámil i probačnímu úřadu kam dochází, tak by ho to mohlo donutit mi peníze
vrátit. Těžko se asi v tomto případě bude jednat o podvod, tak si nejsem jistý, jestli mám jít
na policii, nebo to řešit přímo přes advokáta.
Děkuji

Před 6.lety jsem přišel taky o balík - řešilo se to i soudně, původce, co to spáchal se ke všemu přiznal a závazek uznal, řešil to i exekutor, nicméně dotyčný původce žádný majetek nevlastní a tak nebylo co zabavovat ... a neviděl jsem ani halíř. Jen jsem se s tím sám musel vyrovnat a příště si fest rozmyslet, s kým moje finance řešit. Včera jsem měl doma podobného "takypůvodce", co sliboval modré z nebe. Jen jsem si ho vyslechl a po zkušenostech z minula jsem modré z nebe nechal plavat.
Jestli to chceš řešit, pak jen s dobrým advokátem, ale nic si od toho neslibuj, protože dobrý advokát to nebude dělat zadarmo. 8-)

On má ale kozakl pravdu v tom, že se asi budeš muset se ztrátou smířit. Pokud nejsi schopen vše prokázat, prostě smolík. Převod peněz na účtě nevypovídá a konkrétním "důvodu" platby nic.

Na policii atd to ale klidně zkusit můžeš, třeba se dlužník zalekne, třeba na něj policie zaklekne a ty zvítězíš. Šanci si netroufám odhadnout.

Mám také u jedné ex-podnikatelky pohledávku. Od ní podepsané uznání závazku (proti mé fakturaci), splátkový kalendář a kdoví co ještě, ale je mi to platné jako kožich nebožtíkovi. Kde nic není, ani čert nebere. Bydliště na národním výboře, exekucí více, než mají čtyři kočky nohou (a ocásků), zbytečné se o cokoliv hlásit. Jeden hypotetický trumf v záloze sice mám, ale je otázkou, zda mi kdy k něčemu bude.

To jsi s ním nesepsal žádnou smlouvu? Jen prostě "Jarda" přišel, udělal smutné oči, nasliboval jak vše vrátí a ty jsi mu to poslal na účet? To bych si tak nelajz ani v rodině natož známému.

To že jsem extra vůl, vím já i každý, kdo si to tu přečte. Momentálně neřeším to, jak to může dopadnout.
Jen jsem chtěl vědět, jestli mám zajít na policii, tam to nahlásit jako podvod, vzhledem k jeho stejně kvalifikované
trestní minulosti a doufat, že bude mít obavu z proměnění podmínky, že by se mohl dostat znovu do vězení.
Říkám si ovšem, když mě část peněz kdysi vrátil, jestli to lze jako podvod klasifikovat. Mě by šlo především o to,
aby se na policii něco sepsalo, já to oznámil i probačnímu úřadu, kde se jako podmínečně propuštěný musí hlásit a
jeho si předvolali k vysvětlení, než začnu vrážet další peníze do advokáta.

Myslím,že moc šancí nemáš.Pokud nemáš nějakou smlouvu o půjčce,může dlužník klidně začít tvrdit,že Ti zbytek peněz dávno vrátil někde v hospodě.A protože jsi byl opilý,nic si nepamatuješ,peníze jsi asi cestou domů ztratil a teď se ho snažíš poškodit vymáháním té částky podruhé,čili podvodník jsi vlastně Ty.Co s tím policie nadělá,když to bude jedno tvrzení proti druhému,bez důkazů a svědků?

Za dlhy sa nezatvára do basy pokiaľ dlžník preukáže, že nemal úmysel spáchať podvod. Ak ti dlžník vrátil časť, tj. 20-litrov, snaha u neho bola. (Obdobné je to aj v prípade alimentov, ak rodič spláca iba drobnú časť zo súdom určeného výživného, trebárs každý druhý mesiac 20€, nejedná sa o trestný čin lebo snaha o plnenie tu je podľa jeho výšky pravidelného príjmu a solvnecie).

Jedine žaloba vo veci samej v zmysle Obč.zákonníka podaná na súd, po vyhraní úspešného sporu z tvojej strany požiadaš spolu so žalobou o exekutívny výkon rozhodnutia alebo s rozsudkom oslovíš priamo exekútora. Dôkazné bremeno je na tvojej strane.

Za dlhy sa nezatvára do basy pokiaľ dlžník preukáže, že nemal úmysel spáchať podvod.

Nelze prokázat, co neexistuje, nebo co člověk nezamýšlel.
Naopak by druhá strana musela prokázat, že si dlužník peníze půjčil
už s úmyslem je nevrátit. V tom případě by se jednalo o podvod.

Žaloby by měla smysl v případě, že by tazatel měl čím prokázat půjčku.
Pokud ale nemá uzavřenu smlouvu ani písemné uznání dluhu dlužníkem,
nemá smysl ani žaloba.