Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jít bydlet se zadluženým kamarádem?

Zdravím, chci se zeptat na otázku ohledně exekucí. Chci jít bydlet s kamarádem co má dluhy, ale sám vlastním dost věcí bez faktůry na jméno. Kamarád tvrdí, že exekuce nemá a dluhy si platí. Je tu nějaká možnost, že třeba po delší době přijdou exekutoři a zabaví můj majetek od kterého nemám doklady?
Třeba v případě když přestane splácet a já se to nedozvím a nebo bude mít dluhy o kterých neví.

Šel by někdo z vás od toho, nebo se mám držet dál? Pořád je to můj kamarád a nechci ho zklamat, ale na moje věci jsem si vydělával dlouho a jeho dluhy možná nejsou v řádech desítek tisíc, ale nad 100 000.
Děkuji všem za názory.

Za každý dobrý skutek by měl být pachatel náležitě potrestán.
Takže když on nemá kam jít a ty si ho přijmeš do kvartýru, na jak dlouho? Jak on to chce řešit? Pokud je to takový frajírek, tak bude rád, že má střechu nad hlavou a řešit to nebude.
Má nějakou práci? Napadá mne firma, kde jsem měl to potěšení pěkných pár let pracovat, ta nabízí zaměstnancům i ubytování:
...a.s. nabízí dotované závodní stravování, ubytování a další benefity...
Kontakt na onu firmu ti raději pošlu jako SZ nebo někam, kde to budeš moci přečíst, pokud budeš chtít.
Asi nic, kvůli čemu by stála před vrátnicí fronta uchazečů, ale ten týpek je v situaci, kdy si nemůže vybírat. Pokud by neprojevil zájem, at jde spát pod most.

Každý svého štěstí strojvedoucím.

Půjčil si je on, ale nemůže za svoje rodiče, kteří byli celé jeho dětství alkoholici a vyrostl opravdu ve špatných podmínkách bez výchovy. Ale o to tady nejde, prostě mě jen zajímalo zda můžu odsrat jeho problémy s exekucí a očividně můžu. Děkuji všem za reakce.

Oni zabaví majetek v místě pobytu dlužníka. Pokud nemáš na "své" věci doklad,tak si je odvez,jinak o ně příjdeš. Teda pokud nastane situace,že zavítá exekutor. Na místě už za jeho přítomnosti nic neukecáš. Od doby "když přestane splácet" do návštěvy exekutora je nějaká prodleva. Nebo už je to tak,že exekutor je na cestě ?

No, možná něco zpátky dostaneš, pokud jasně prokážeš, že to je tvůj majetek.Ale počítej s tím, že se to protáhne i na několik měsíců.Prostuduj si na Googlu témata jako mobiliární exekuce a vylučovací žaloba.Pak popřemýšlej nad tím, zda ti případné riziko za tvoji pomoc stojí.Já chápu, je to kamarád, ale........

To budeš prokazovat těžko.Snad to jen nějak nafotit před příchodem kamaráda,že to už v bytě bylo,ovšem exekutora to nemusí zajímat,že to je účelové a polepí to stejně.Kdyby se kamarád dostal do problémů a šli po něm a Ty jsi ho pak nakonec třeba i z toho bytu dostal,těžko jim budeš prokazovat,že už tam opravdu nebydlí a žádné věci tam nemá.Navíc exekutor může přijít i když nikdo není doma.

Ahoj, nejsem právně znalý, ale pamatuji si od tchýně, která bydlela s něčím podobným.

Exekutor přijde do bytu a "značkuje vše co ho napadne", má pro to však nějaká pravidla jako že ti nesmí "označkovat" životně důležité věci (mám pocit že to je lednice a sporák).

Pak to zabaví a ty můžeš zpětně žádat o ty věci za předpokladu že prokážeš že jsou tvé. Tento proces trvá dlouho a stojí hodně peněz a času.

Takže bych do toho nešel.

To je ale jen můj poznatek a názor.

Nejsem nijak právně vzdělaný a ani jsem to neštudoval.

Pokud má dluhy, mám pocit že může vyhlásit nějaký osobní bankrot, nebo tak něco - podívej se po tom na internetu.

Určitě víš, jak se kamarád jmenuje a jeho datum narození. Jdi tedy na počtu, kde mají czechpoint a požádej o výpis z centrální evidence exekucí. To může kdokoli na kohokoli. Stojí to 50,- Kč za stránku a platí se, i když je výpis prázdný. Čili minimálně to bude stát těch 50,- kč. V momentě, kdy ve výpisu nějaká exekuce bude, tak snad nebude o čem přemýšlet...
Stejně tak lze požádat o výpis z insolvenčního rejstříku; tam se dozvíš, zda je kamarád v procesu oddlužení či nikoli. Tohle stojí kilo.

Exekutor může vstoupit kamkoliv, kde se oprávněně domnívá, že může povinný (dlužník) mít nějaký majetek.
„Kamkoliv“ znamená jak do místa trvalého pobytu dlužníka, tak do místa (bytu/domu), kde dlužník skutečně bydlí.
Nemáte-li na své věci faktury nebo účtenky na své jméno, exekutor je klidně zabaví.

Snaha/ochota někomu pomoci je chvályhodná, ale člověk by tím neměl ohrozit sebe…