Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Komu připadne můj majetek v případě mého úmrtí?

Ahoj všem,
mám možná trochu méně častou otázku, ale dlouho nad tím přemýšlím a rád bych v tom měl jasno.

V lednu se mi narodila dcera s partnerkou, která ovšem není moje žena. Jsem uvedený jako otec a žiji s nimi ve společné domácnosti v domě, který je psaný na mě. Všichni zde máme trvalé bydliště.
Otázka zní. Komu by připadl můj majetek v případě mého úmrtí? Stejně tak mé auto, peníze... Rád bych aby připadl mé dceři a partnerce, nicméně musím to mít nějak podložené? Předpokládám že ano, mám tedy sepsat nějakou závěť? Jak by měla vypadat? Musí být notářsky ověřená?

Deno denně najezdím mnoho kilometrů a nad tím jaké řidiče občas potkávám na silnici, zůstává rozum stát. Proto nad tímto tématem přemýšlím čím dál častěji. Nerad bych aby v případě neštěstí, má rodina musela řešit ještě majetek...

Předem děkuji za odpověď.
Vítek.

Pokud není manželka, tak veškerý majetek připadne dceři (či případně dalším dětem). Aby z toho něco měla i partnerka, bude nutná závěť. Ta nutně nemusí být notářsky ověřená, ale je to lepší. Jsou možné i např. vlastnoručně napsaná závěť nebo závěť podepsaná dvěma svědky.

V prípade neplnoletej, právne nespôsobilej dcérky, ako jedinej dedičky, blízkej osoby v I. rade, sa stane beztak poručiteľkou (správcom) zdedeného majetku jej zákonitá matka, teda tvoja družka, až do dosiahnutia veku plnoletosti dcéry. Jedine, že by súd určil niekoho iného z objektívnych dôvodov.

Závet by som do tohoto budúceho právneho sporu moc nemontoval.

Ale, ak chceš zabezpečiť aj družku nejakým vyčleneným majetkom získaný po plnoletosti dcéry, je možná závet. Stačí spísaná v.r. modrým atramentovým perom s verifikovaním pravosti podpisu na závete pred úradnou osobou, notár, obec.

Podľa mínusky prepadne veškerý tvoj hnuteľný a nehnuteľný majetok získaný nelegálnym spôsobom profesionálneho vodiča výhradne strane komunistov, či spravíš závet alebo ponecháš vec pred, alebo po smrti z procesného postavenia poručiteľa, doriešiť platnému zákonu, bo boľševici a eštébáci tí majú furt málo. Po novembri 1989 boli mladými sopliakmi s pokazenými hercami na uliciach a námestiach zákerne okradnutí. Dnes sú nútení zo zákona makať boľševici s motykou v paprčiach, odetí v čiernych pláštenkách na pravé poludnie na rolách, za výrobnými pásmi, ako ťažné muly.

https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bdici_ze_z%C3%A1kona

Dědické skupiny v současném českém právu

Jako dědici ze zákona podle současného českého práva[1] dědí:

potomci zůstavitele (děti, vnuci, pravnuci atd.) – vždy v první třídě dědiců
manžel nebo partner zůstavitele – v první nebo druhé třídě dědiců
zůstavitelovi rodiče (tj. otec a matka) – vždy ve druhé třídě dědiců
tzv. spolužijící osoba – ve druhé nebo třetí třídě dědiců
zůstavitelovi sourozenci (tj. bratři a sestry) – vždy ve třetí třídě dědiců
zůstavitelovi synovci a neteře – vždy ve třetí třídě dědiců
zůstavitelovi prarodiče – vždy ve čtvrté třídě dědiců
zůstavitelovi praprarodiče (pradědové a prababičky) – vždy v páté třídě dědiců
zůstavitelovi strýcové a tety – vždy v šesté třídě dědiců
zůstavitelovi prasynovci a praneteře – vždy v šesté třídě dědiců

První třída dědiců

V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý rovným dílem. Pokud některé z dětí nedědí (například proto, že odmítlo dědictví, je nezpůsobilé dědit, nedožilo se zůstavitelovy smrti nebo je neznámého pobytu), nabývají jeho dědického podílu jeho děti (tj. zůstavitelova vnoučata); pokud však dítě, které nedědí, žádné děti nemá, přiroste jeho dědický podíl ostatním dědicům. Obdobně se postupuje, jestliže nedědí další potomci (vnoučata atd.). Tento způsob dělení dědických podílů se nazývá in stirpes (podle kmenů).

Jestliže některý ze zůstavitelových potomků dědí (např. zůstavitelovo dítě), nemůžou dědit jeho potomci (např. zůstavitelova vnoučata; potomci jiných zůstavitelových dětí však dědit mohou). Manžel ani partner nemůže v první třídě dědiců dědit sám.

Tak praví současné české právo.....