Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ČR - stavba chaty bez povolenia

Dobrý deň

Som Slovák s trvalým pobytom na SK pracujúci v ČR. V ČR som kúpil zahradu na ktorej som začal stavať záhradnú chatu s podlažím 6x8m. Chata je montovaná drevostavba, nejedná sa ale o mobilný dom. V extrémnom prípade je možné chatu žeriavom niekam previesť, ale robiť sa mi to teda nechce....

Niekto v práci mi povedal že na tak malú stavbu stav povolenie nepotrebujem že stačí ohláška, tak som začal stavať. Totiž ohlášku som ja pochopil tak že sa to niekde nahlási potom čo sa to postaví. Ničmenej až teraz som si prečítal v stav zákone že ohláška je myslená inak ako som to pochopil ja....

Chata je postavená cca 15m od obecnej cesty, a asi 15m a 40m od susedných parciel. Parcela na ktorej chata stojí ale v územnom pláne nie je určená na zastavenie - je to ako záhrada. Ale na susedných parcelách sú rodinné domy. A okolo mojej parcely vedie obecná asfaltová cesta, je tam elektrika, voda... Samozrejme susedov som sa pýtal a nikto nemal žiadne výhrady, ukázal som im projekt ako to bude vyzerať a kde to bude umiestnené. Chata je vzdialená od najbližšieho rod domu cca 100 - 150m. Pripojenie parcely na vodu a elektrinu riešim cez príslušné úrady (ČEZ, VAK) ktoré uvedené vybavujú samostane a to pribieha asi v poriadku, dokocna som dostal domov list zo stavebného úradu so súhlasom so stavbou - asi niečo pre tie elektrárne.

A teraz otázka čo mi hrozí a čo spraviť? Mám sám ísť teraz na stav úrad a sám seba prihlásiť? Aktuálny stav je taký že chata je takmer hotová - zvonku, vnútri ešte nie je nič spravené....

V katastri je to vedené ako zahrada. žiaľ na tých leteckých snímkoch nie je vidieť že by tam nieťo bolo ale našiel som na mape z roku 1873 a z roku 1930 že tam stáli budovy - je to na stránkach MORAVSKÝ ZEMSKÝ ARCHIV V BRNĚ. Sú tam tri objekty jeden je žltou farbou a dva sú červené. Dľa legendy: "Zděné budovy jsou v mapových listech vybarveny červeně (hlavní vstup a průčelí, zvýrazněné zesílenou čarou), dřevěné stavby žlutě"

No tak som zvedavý čo sa bude diať....

Tak všude říkej, že je to kůlna na nářadí, bedničky na ovoce a zeleninu, uschování výpěstků, sudů na dešťovou vodu v zimě, sítí proti ptákům, fólie na zřízení tunelů pro pěstování pod fólií, kolíků ke stromkům, mletého vápence na vápnění atd. Pokud tam máš všude trávu a žádný ovocný strom tak doporučuji zrýt kus pozemku, aby si mohl tvrdit výše uvedené skutečnosti. Jinak platí to co jsem psal v první odpovědi. Ty mapy jsou původní katastrální mapy, nakreslené před rokem 1850, aby mohly být vybírány daně.