Kdy končí pracovní doba?
V práci máme pracovní dobu od 6 do 14. Máme to na čipové karty. Před 6 tam máme být. Kdy ale správně můžu odejít? Někdo odchází ve 14, ale někdo čeká do 14:01.
V práci máme pracovní dobu od 6 do 14. Máme to na čipové karty. Před 6 tam máme být. Kdy ale správně můžu odejít? Někdo odchází ve 14, ale někdo čeká do 14:01.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Ve 14:00.
Ale problém může být v tom, že zaměstnavatel může vyžadovat setrvat do té doby na pracovišti, takže cvaknout přesně ve 14:00 vyloženě znamená, že dotyčný už před koncem pracovní doby přešlapuje u píchaček. Proto někteří čekají tu minutu, která představuje přesun pracovníka z pracoviště ke cvikačkám.
Záleží tedy na tom, jak se k tomu staví nadřízený, resp. vedení firmy.
Aha, díky za odpověď.
Záleží na zaměstnavateli. Pracovní dobu máš od 6-00 takže v pozoru u stroje v kanclu, nebo kde děláš a ve 14:00 opustit pracoviště a jít se vykoupat a hurá domů.
Kdy ale správně můžu odejít? To Vám musí sdělit Váš nadřízený, podle vnitřních předpisů a zvyku. Hodně záleží mezi vzdálenosti místa pracoviště a čtečky čipů. Pokud je vedle Vašeho stolu, klidně ve 14:00. Jiný třeba ve 14:05
Od pracoviště to ta minuta rychlejší chůzí bude. Sice se v práci 5 minut před koncem pracovní doby střídáme (někdy i 10 nebo 15 minut), takže bychom mohli jít domu ještě dřív, ale to bychom nedostali tu poslední hodinu zaplacenou celou. Taky mě ta minuta nezabije, takže čekám do 14:01, abych měl klid. Díky za odpovědi. :)
Proč se teda nezeptáte nadřízeného?
U nás děláme přes agenturu a naše koordinátorka většinou nic neví. A kmenoví zaměstnanci to zřejmě mají jinak, protože třeba ani nečekají do celé a chodí půl hodiny před koncem pryč.
Kmenoví zaměstnanci mohou mít pružnou pracovní dobu, zkrácený úvazek, případně po domluvě s vedoucím si to nadělávají jindy.
To je snad jedno, přes koho děláte. Nějaká koordinátorka s tím nemá nic společného.
Ona je to jakoby koordinátorka, ale zároveň "šéfová", protože všechno řešíme přes ní. Zároveň tam s námi ale není, takže všechno ví jako poslední a kolikrát se jí na něco zeptám, tak řekne, že neví. Je to složitější.
Není to složité, v práci máte nadřízeného. Koordinátorka to není.
V minulosti platívalo,že pracovní dobu (celou) musí zaměstnanec trávit na pracovišti. Před šestou se roztleská v šatně,do které se vrátí až na přestávku,nebo po skončení pracovní doby. Co je na tom neobvyklého,že by se to mělo dodržovat i nyní. Pracovníka,co se postaví ke štípačkám v 13:55 a alibisticky si odpíchne "až" ve 14:01 bych pro začátek nechal bez prémií a při opakování bych ho demokraticky vyhodil.
To je snad jedno jestli stojí u hodin nebo čumí na hajzlu do mobilu. Pokud už těch posledních 10-15 minut nemá co dělat, tak co? Může třeba utírat prach, pokud to má v pracovní smlouvě.
Pracovat musíte začít v 6 hodin a práci můžete ukončit ve 14 hodin.
Proto je potřeba být na pracovišti (nikoliv u píchaček) v 6 hodin a odcházet z něj po 14. hodině.
a chůze v budově zaměstnavatele a konání podle jeho vnitřních předpisů je co? Dovolená?
Dovolená určitě nikoliv, ale cesta na pracoviště.
Pracovní doba končí až když máš hotovou veškerou práci
přestože dělán mnoho hodin denně, nikdy nemám hotovo..
Tak to tě lituju. Jak se ti žije ?
Ty jsi asi nikdy nepracoval ve funkci, kdy na tobě byl závislý chod výrobní linky. Já jednu dobu ano. Celkem v pohodě jsem si seděl u počítače a dělal si své, ale když mi někdo zavolal, že na třetí lince je problém a linka stojí, tak jsem musel vyskočit jako
do (_!_) střelen a zařídit, aby se linka zase rozeběhla. A nemohl jsem si naplánovat, že se to stane nejpozději půl hodiny před koncem pracovní doby, pak mám pro ten den hotovo a mohu se jít umejt.
Já bych to viděl tak, že pokud není nařízeno nebo domluveno jinak, tak bych si to představoval tak, že ten provoz je trvalý a stroj si zaměstnanci předávají v chodu. Takže zaměstnanec končí u stroje když by přišel ten co by ho střídal. To znamená, když pracovní doba je od 6 do půl třetí, zaměstnanec má být na svém pracovním místě připraven k práci úderem šesté a odcházet z pracovního místa úderem půl třetí. Převlékání, mytí a odchod na vrátnici k odpíchnutí má být až poté.
No jo,ale všichni nestojí u strojů.
A co tím chce básník říci? Že když je někdo ouřada a pracovní doba mu končí řekněme v 16.00, tak se v půl čtvrté může zvednout, jít se převléknout a když mu někdo volá v 15.57, tak má smůlu?
Básník nevím,ale kdyby jsi byl pozorný,tak ve vlákně najdeš mou odpověď. O ouřadovi a o dřívějším odchodu z pracoviště jsem nic nepsal.
Koukal jsem na tvou předchozí odpověď, myslí,. že co se týká odchodu z pracoviště po konci pracovní doby, tak máme stejný názor.
I u těch strojů se končí dřív, aby si každej poklidil bordel, co si nadělal. Někdo má uklizeno za minutu, někdo za deset. Takže většinou se stroje zastavují v určenou dobu, aby to všichni stihli.
My jsme na lince 3-4, takže ti 2, co mají poslední volno, uklízejí. Za 2 minuty je čisto jak na operačním sále. :)
S tím nemám problém, to uklízení patří do pracovní doby. Jak jsem psal, když by hypoteticky nastoupil někdo na druhou směnu, tak ve 14.30 přijde převlečený ke stroji, stroj samozřejmě bude uklizený a připravený k práci, s kolegou co akorát končí si podají ruce a ne aby se setkali v šatně.
To mohou udělat v šatně.
Taky nechápu, co se tu řeší na tolik příspěvků. Pracovní doba od slova pracovat, takže když mám pracovat od 8 do 16:30, znamená to, že v 8:00 přesně musím vykonávat činnost u stroje / počítače / hranolek a v 16:30 přestanu pracovat, opustím pracovní místo. Zaměstnavatel mě platí za 8 hodin vykonávání činnosti, ne za 7:30 a 30 minut čekání. Jestli mi stačí příchod minutu před začátkem, nebo potřebuju hodinu, abych si udělal kafe, zakouřil, snědl snídani, došel na záchod a popovídal s kolegou, je můj boj. Odpoledne to samé.
Naštěstí mám rozumnou práci v IT, pracovat mám 8 hodin + 30 minut oběd, takže reálně někdy přicházím v 7, odcházím v 18 , protože je to potřeba, jindy přijdu chvíli před 8 a odejdu v 15, protože není důvod sedět neefektivně u monitoru. Občas si ani na oběd nedojdu, jindy na něm strávím hodinu. Když z člověka padají výsledky a nechodí zrovna od 11 do 14, nikdo to neřeší.
Slušný a hlavně rozumný zaměstnavatel se rozhodne sebe "okrást" a dopřává zaměstnancům i malou 15 minutovou přestávku na svačinu.
Ne,na přestávku a teď se podrž - 30ti minutovou,máš nárok podle zákoníku práce. Neslušní a nerozumní zaměstnanci si to ale obrací. 15 minut práce a zbytek pauzírují.
Přestávka se ovšem do pracovní doby nezapočítává.
no,ale to nemá s délkou pracovní doby nic společného. Musí začít dělat v 6 a skončit v 14:30. Nyní se velkolepě řeší zkrácení pracovní doby u nás,ale v podstatě výsledkem bude,že se přestávka do prac.doby započítá. To je ta o vlku a koze.
A to je prosím napsáno kde?
Když dostanou 15 přestávky navíc, tak začnou v 6:00 a skončí 14:45. Nebo taky začnou v 7:00 a skoční 15:45. Záleží na zaměstnavateli, zda jim poskytne přestávku, nebo placenou přestávku.
Ze zkušenosti zaměstnavatel běžně poskytuje 15m. placenou přestávku.
(+ ještě povinnou 30m. obědovou)
Tvůj ano, můj ne. Buď tedy šťasten.
Psal jsem o běžných případech, kdy je ve firmě 30min. přestávka na oběd - ta zákonná a k ní ještě zaměstnavatel přidá 15min. přestávku na svačinu.
Takových přestávek by zaměstnavatel mohl poskytnout i víc, nic ho to nestojí.
Jsou profese,kde těch dalších x minut musí být pauza. Třeba na pásu je jich i víc. Hodný zaměstnavatel pak vypadá jak lidumil i když ve skutečnosti to může být jeho povinnost.