Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem souběh dpč a dpp, zdravotní pojištění

Dobrý den,
Chtěla jsem se zeptat, mám u jednoho zaměstnavatele práci na DPP kde měsíčně nepřekročím 10 000 Kč a u druhého jiného zaměstnavatele mám práci na DPČ kde měsíčně přesáhnu 2 500 Kč a z této práce se mi odvádí po překročení částky cca. 2 500 Kč sociální, zdravotní, a i daně (jelikož slevu jsem uplatnila u DPP smlouvy)

Otázka zní, jak je to se zdravotním pojištěním? Když se mi na zdravotní pojištění u DPČ strhávají peníze, i když někdy velmi málo, někdy si vydělám jen 3 000 na DPČ a na zdr. pojištění jde velmi málo, tak by mě zajímalo jestli si už nemusím platit u DPP zdr. pojištění 1 647 Kč ? Tedy jestli stačí to že se mi na zdr. pojištění strhlo už u DPČ ?

Děkuji velmi za vysvětlení a přeji hezký slunečný den :) Marie

Studujete, jste na MD či RD? → Jestli za Vás hradí zdravotní pojištění i stát,
doložte tuto skutečnost zaměstnavateli, u kterého pracujete na DPČ.

Jinak by zaměstnavatel musel zdravotní pojištění dopočíst a strhnout z výplaty i tu část,
kterou by za Vás jinak hradil on. (V podstatě tam budete pracovat skoro zadarmo.)

V měsících, kdy odměna nedosáhne 2.500 Kč, byste měla být přihlášena
u své zdravotní pojišťovny jako OBZP a sama hradit 1.647 Kč měsíčně.

Dobrý den,
nene, nejsem na MD ani RD ani nestuduji ani nejsem na úřadu práce.

Třeba minulý měsíc jsem si vydělala takto:
Na DPČ u jednoho zaměstnavatele: výdělek přesně 3.500 Kč z toho se mi odvedlo na zdr. poj. cca. 158 Kč a na soc. poj. cca. 228 Kč, daně cca. 704 Kč. Čistého jsem pobírala cca. 2.400 Kč.

Na DPP u druhého zaměstnavatele: výdělek přesně 8.500 Kč. Žádné odvody ani daně se mi do 10 tis. nestrhávají ( jen u DPP jsem podepsala prohlášení k dani, slevu na poplatníka )

Jak mám v takový moment přesně postupovat, když mám dva různý zaměstnavatele a u každého jinou smlouvu.
Jak vidíte Ivzez, tak u DPČ se mi zdr. pojištění strhlo. Ale u DPP už ne, protože jsem nepřekročila 10 tis. Mám i tak platit 1.647 Kč měsíčně když u DPČ překročím 2.500 Kč a u DPP 10 tis. ne?

Dobrý večer,
Nějak nerozumím tomu výpočtu té paní co napsala ten výpočet pod námi. Je zvláštní že v něm uvedla tak vysoký dopočet na zdr. pojištění když na odvodech nad 2.500 Kč se začíná zúčastnit i zaměstnavatel. Vy (Wilkan) píšete ze je potřeba přičíst i to co na zdr. odvede i sám zaměstnavatel což se sečte s tím co odvedu já z mého platu na zdr. a případný nedoplatek do čísla 1.647 má jít z mé kapsy. Jak to ale že je dopočet 1.174 Kč, Kolik za mě v částce 3.500 odvedl na zdr. zaměstnavatel?
Děkuji.

Paní Marie,

zaměstnavatel odvádí na zdravotní pojištění 13,5 % z odměny,
které dosáhnete. Z toho strhne 4,5 % Vám a sám přidá 9 %.

Doplatek zdravotního pojištění je ale jenom Vaše záležitost,
tak vysoký je proto, že se na něm zaměstnavatel nepodílí.

Podívejte se na obrázek:
Zdrav. poj. z 3. 500 Kč činí za Vás 158 Kč a za zaměstnavatele 315 Kč,
celkem 473 Kč. Do minimální výše (1.647 Kč) schází ještě 1.174 Kč, jež
Vám musí zaměstnavatel strhnout a odvést.

[83630-dpc-3500-kc-jpg]