Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Forma vlastnictví bytu

Dobrý den,
chtěli bychom koupi a manželkou byt v Praze. Starší protože na nový samozřejmě nedosahneme. Ach, ty ceny. Nicméně v nabídce nás zaujaly dva byty ,které bychom s menší hypotékou mohli koupit. Tedy samozřejmě jeden z těch dvou. Problém je,že se jedná nikoli o družstevní podíl v bytovém družstvu ,ale o podíl v s.r.o. Makléři nás samozřejmě ujišťují,že o nic nejde. Rozdíl vysvětlit nedokážou...nebo nechtějí.

Zajímalo by nás jaký to má háček...
Přecijen sro mám spojené s nějakou formou podnikání...

Je mi jasné,že bez právníka se neobejdu. Stanovy budu mít příští týden. Prostě mě jen uhodilo do očí,že ty byty jsou..no prostě na výměru "nejlacinější" na metr čtvereční.
Hypotéku si vezmu na chalupu ve které bydlím.

Hypotéku ti žádný ústav nedá na financování podílu. Uspěješ (teoreticky) s financováním bytu,domu prokazatelně v tvém osobním vlastnictví a požadovanou zárukou banky. To asi chalupa nebude.

děkuju za odpovědi,víc toho budu vědět skutečně příští týden.
Teď jsem byl mimo Prahu i net. To je otázka,doufám,že budu kupovat podíl. Až budu vědět víc určitě to dám k posouzení.
Chalupa - je vlastně zrekonstruovaný rodinný domek,takže má určitě nejméně srovnatelnou cenu a nechci si brát hypotéku na celou částku
,maximálně na zruba 1/4 ceny bytu /podílu v sro/

Ozvi se až se vrátíš z banky. Rozhodně nedostaneš hypo na podíl v s.r.o Pokud nebudeš ty zapsán v katastru nemovitostí jako vlastník celého bytu ,aby ti tam banka "vsunula" zástavní právo,tak tam ani nechoď. Tuto situaci budeš muset řešit půjčkou.

Ja som sa uz s niecim podobnym stretol, asi pred pol rokom som hladal byvanie.
Islo o byt, kde surodenci zdedili byt po matke, dohodnut sa nevedeli a tak jeden so surodencov daroval svoju 1/2 partnerovi, ktory ju nasledne previedol do sro a tu, resp. podiel v nej bol na predaj.
Ja by som to rozhodne nekupoval, dalsie mozne komplikacie za to asi nestoja

Souhlas,kupovat nějaké podíly za miliony jsou velmi ohrožené peníze. Kupovat jen prokazatelný majetek prodávajícího,kontrolou v registru,je-li opravdu majitel on a ne dalších x lidí a nesmí tam být žádný zápis o zástavě či břemenu.

Musíš znát pojmy. Existuje odkup práv a povinností,to jsou jen formality a pokud ti tohle někdo prodá,tak nejsi ještě majitelem bytu. Na tohle hypotéku nedostaneš. Pokud budeš členem družstva budeš bydlet "v jejich bytě". Stále to není tvůj majetek. Ty musíš získat družstevní byt do osobního vlastnictví. Poznáš to,až v katastru budeš zapsán jako vlastník ty a ne bytové družstvo. Koupě takového bytu už může banka podepřít hypotékou.