Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Právo doktora chtít peníze po skoro roce

Dobrý den, jaké je právo někoho chtít peníze, když se ozve po 9 měsících od doby kdy se mělo zaplatit. Jde o zákrok u doktora před 9 měsíci. Po takhle dlouhé době si už nepamatuji téměř nic, jen že danou operaci jsem podstoupil, ale nevím už zda vůbec ten datum, který uvádí, zda to něco stálo (většinou to nic nestojí) a zda jsem zaplatil (vždy cash, a pokud je to něco nad 2000, tak to zaplatím třeba 2. den, když jdu kolem, protože si tolik peněz rovnou neberu a nejsem zvyklý, že by tam něco bylo poplatněné, natož na 400Kč.). Skutečně nevím, zda to může být pravda nebo ne. Třeba si mě jen zapoměli odmazat, že už jsem jim to zaplatil. Jsem typ člověka, který nemá dluhy a když ano, tak si to pamatuji a většinou se dotyčnému připomínám,.

Zjistil jsem další věc, že jsem tam byl na návštěvě před 2 měsíci a nic nikdo nechtěl. Teprve až v tomto roce se ozvali, že jim něco nesedí v účetnictví a chtějí konkrétní částku, ptal jsem se, zda je to za konkrétní zákrok (specifikovanáno pomocí: místo na těle) ,ne který jsem si vzpomněl, že ano.

Mají právo požadovat peníze, pokud provedli zákrok, který je placen Vámi. To že nemáte doklad o zaplacení svědčí o tom, že jste nezaplatil, nebo nemáte čím oložit, že jste platil. Sdělili Vám, co to bylo za zákrok. Jelikož píšete, že si to pamatujete, tak jim nechtě předložit, zač chtějí peníze.

... po měsíci to vyhodím....

- a TO JE chyba. Neviem, ako v českých zákonoch, ale istotne je tam zmienka o premlčaní dlhu. Takže počas tej doby je vhodné si doklady o zaplatení niečoho uschovať.
A dôvod? Často nejaký "vykuk" si zmyslí, že si zinkasuje platbu ešte raz a pokiaľ ten. od ktorého sa to žiada, nemá doklad o zaplatení, tak môže často ťahať za kratší koniec (veriteľ len si to vymôže súdne a povinný-dlžník MUSÍ dokazovať, že zaplatil).

A úplne najrozumnejšie je to platiť prevodom. Ak je IB (internetbanking), zaplatí sa to zo stoličky a záznam o platbe má banka (oni to aj archivujú), takže by nebol problém dokazovať priebeh platby.

Ty síce nemáš, ale oni z postu opozičnej strany, majú.

Papír nepustí, "papír" ošetrený bumágou s tvojim podpisom v.r., r.č., pobytom, nacionáliami, dátumom narodenia drží, nepustí. (Ako vravia naši chlapci z VB - ZNB, majú tvoje "iniciály"). Žiadne a.a. sa nekoná.

Ty si nepamatuješ, jestli jsi to zaplatil, doklad nemáš, co vlastně chceš po nás?

...natož na 400Kč...

Jestli to bylo jen 400Kč, tak bych tam skočil, ty čtyři stovky bych jim vypláznul, omluvil bych se, že jsem na to zapomněl a vyžádal bych si potvrzení. Případně bych se zeptal, jestli mi tehdy vydali nějakou fakturu nebo něco, třeba to tehdy naúčtovali tvé zdravotní pojišťovně a od ní až teď dostali vyrozumění, že něco byl nadstandard a že to máš platit ty.

Pokud jste nezaplatil, může ten, komu dlužíte peníze žádat i po delší době.
Nemůžete-li prokázat, že už jste zaplatil (důkazní břemeno je na Vás), měl byste zaplatit.
Potvrzenky o placení nevyhazujte dříve než po obecné promlčecí době, která činí tři roky.