Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Platba faktury

Dobrý večer,
měl bych takový menší dotaz.
Moje kamarádka bydlí v nájmu RD kde jsou jako 2 bytové jednotky.
Vrch cca 60 m čtverečních 3+1, spodek cca 30 m čtverečních 1+1.
plynoměr, vodoměr a elektroměr mají společný pro celí dům.
Na hoře jich je celkem 4 osoby a dole celkem 6 osob.
Jenomže přišla faktura na plyn ve výši doplatek 20000Kč a inkaso je na kamarádku a teď to rozpočítala počtem osob
Celkem v domě je 10 osob tudíž 20 000 č děleno 10 osobami takže to vyjde 1000 Kč na osobu jenomže spodní nájemci se ohradili
že tolik neprotopili a že mají menší byt tudíž i míň radiátorů.

Jak to má vyřešit?

Je to správně, když se to počítá počtem osob nebo se to počítá nějak jinak.

Moc Vám děkuji za radu.

To je mi jasné, ale jak to dělají druzí?
Jich je 6 a mají menší plochu u kamarádky jsou 4 ale zato mají vetší plochu.
A co společné prostory (chodba).
jak to má spravedlivě rozdělit?

Nebo jak by se to počítalo na tu plochu.

dluh 20000Kč a oni mají plochu 30 m.

Děkuji za radu.

Ty početní příklady co se tu uvádějí bych ukázal i protistraně a zkusil bych se s nima pro začátek dohodnout, navíc po nich chcete míň než ty výpočty dokazují. Mívali jsme toto dlouhé roky taky, dohoda vždy fungovala na podobné bázi, kterou uvádíte. Pak se přehoupla do fáze handrkování a písemných dohod. Je ještě důležité ač nevýznamné zda jde o rodinné příslušníky, teda spíš generaci.

Je to na Vás, zda jim to prominete a doplatíte a kolikrát to zopakujete nebo se necháte "odbýt". Donutil bych je sepsat u právníka dohodu kde by byly použity ty výpočty které Vám tu lidi nabízeli a v případě dalšího nezájmu hradit doplatky bych je holt donutil tou dohodou nějakou formou doplatit...Stejně tak naopak pokud budete mít přeplatek bych se s nima stejným dílem podělil.

Máš pravdu sem se spletl 2000 Kč na osobu.

Akorát nerozumím tomu počítání plochy?

20000 / celková plocha 90 m² = 222.2 za 1 m²
Vrch je 60 m² a 4 osoby a spodek 30 m² 6 osob a společné prostory cca 20 m².

Nevim jak to vypočítat.
Můžete mi prosím poradit příkladem.
Děkuji

Celková plocha:
60 + 30 + 20 = 110 m²

Náklady na m²:
20 000 / 110 = 181,82 Kč

Náklady na vrch:
60 * 181,82 = 10 909,09
tedy 2 727,27 na osobu (= 10 909,09 / 4)

Náklady na spodek:
30 * 181,82 = 5 454,55 Kč
tedy 909,09 Kč na osobu (= 5 454,55 / 6)

Náklady na společné prostory:
20 * 181,82 = 3 636,36 Kč
tedy 363,64 Kč na osobu (= 3 636,36 / 10)

Osoby bydlící nahoře tedy mají platit:
2 727,27 + 363,64 = 3 090,91 Kč

Osoby bydlící dole tedy mají platit:
909,09 + 363,64 = 1 272,73 Kč

Kontrola:
3 090,91 * 4 + 1 272,73 * 6 = 20 000,02
(rozdíl 2 haléřů vznikl kvůli zaokrouhlování)

Tohle ale samozřejmě platí jenom v případě, že do toho ty společné prostory chcete počítat a to stejnou měrou jako obytné prostory. Což obvykle moc neodpovídá skutečnosti, protože ve společných prostorách se moc netopí.

Pokud by se společné prostory počítaly jenom poloviční měrou, vycházelo by to ale pěkně:
3200 na osobu nahoře a
1200 na osobu dole.

A taky je otázka, jestli se plynem jenom topí nebo ho používáte i k vaření.

Děkuji za příklad.
Plynem se topí i používá k vaření dole i nahoře.
To je stejně divné jak můžou vědět kdo víc vaří a kdo míň.
Třeba spodek víc vaří a vrch míň nebo naopak.

A jak to tedy budou počítat až jim dojde faktura za elektřinu?
třeba na 10 000 Kč kdo co bude platit.
Vrch pere 4 x měsíčně a spodek 8 x měsíčně.
Někdo víc svítí někdo míň apod...
Mají elektrický bojler zase společný pro celí dům a vyhřívá se.

Proto jsem myslel rozpočítat to podle počtem osob žijících v domě.

Kdo co má platit?

Ti dám taky jeden příklad. Podobný ale v principu stejný.

RD 5+2, společný plyn, voda, elektřina avšak má 2 majitele(sestry)
Stálí obyvatelé jsou jejich matka, jedna ze sester, syn(já) /// bratr / sestra matky a její děti dojíždějí na víkend.

Při vyúčtování kdy jsme každý rok dopláceli plyn(jen topení) +/- 28000,- ze začátku vše hradila matka z invalidního důchodu+ starobního důchodu její matky(inkaso 3700,-/měs.)=našetřených peněz těchto 2 osob bylo vše v pořádku.

...[b]a to včetně celkového inkasa za vodu a elektriku k tomu[/b].

Postupem času když už všichni vyděláváme si matka řekla, nebo jí spíš někdo správně poradil chtít vypomoct s těmito platbami.

+bratr, argument=dojíždím jen na výkend, mám svého placení dost jinde, v pondělí ráno stejně odjedu.
+sestra matky argument=bydlíte tu díky tomu že tu půlku kvůli mamce nechci prodat aby nemusela do pečováku a v neděli večer stejně jedeme pryč.
+děti setry matky argument=jsme tu jen na návštěvě za babičkou v neděli odjedeme.

Tím pádem veškeré výdaje za energie padají na mě, matku a babičku.

Zase někdo tedy mamce poradil že se má zkusit dohodnout=ústně, na tom že my budeme platit ty energie a "protistrany" výdaje na údržbu domu, opravy plotu,jiné opravy, natření střechy, sekání trávy,nové vchodové dveře,... Toto vyšlo akorát že údržby jsme dělali z dobrý vůle my sami a schovávali účtenky.

Pak při požadování proplacení aspoň materiální hodnoty jsme se stejně handrkovali a to i tím způsobem že třeba plot měl barvu tmavě hnědou a byl dřevěný místo toho aby byl železný a zelený a vchodové dveře nejsou polstrovaný ale plastový.

Dopadlo to tak že je u právníka sepsaná dohoda a to že matka(spoluvlastník) bude dál hradit energie a její sestra(spoluvlastník) náklady na údržbu domu ale až po společném schválení.

Jak už si to dostanou z nás jako dalších uživatelů se neřešilo=zatím to funguje bez dalších právních dohod.

Nic. Tohle co jsem tu psal je taková rada jak se zkusit dohodnout s protistranou na chodu toho domu. Proto jsem ptal jestli je to rodina, která má nějaký dědický stav k tomu domu nebo ne. Protože jednou někdo kdo nechce platit stejně bude mít nárok nebo se ho bude dožadovat na část té nemovitosti a s prominutím pokud paní se nechá uchlácholit a bude nadále muset hradit doplatky sama pak s ní ještě "vyjebou".

Je tu ještě jedna možnost. Vše technicky oddělit a dát podružný plynoměr, podružný elektroměr a podružný vodoměr. Pokud je topení na jeden kotel tak rozdělit dle metrů krychlových vytápěných prostor. Pokud počítá, že takto bude bydlet ještě dalších pár let (tři a více) tak se to pro klid vyplatí. Také je možné namontovat na topení kalorimetry.