Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dohoda o společné odpovědnosti k ochraně hodnot

Dobrý den, pracuji v rychlém občerstvení a během posledního měsíce někdo ukradl tržby v hodnotě 150 000 Kč. Jelikož to je nová provozovna nejsou tam zařízené kamery a ani pořádný trezor, takže k tržbám byl přístup. Majitel předal případ na policii a zatím se nikomu nic nedokázalo, jelikož se nás tam střídá hodně. Majítel se ale rozhodl, že každému zaměstnanci i brigádníkům strhne peníze z výplat. Přesněji v rozmezí 2000 - 15000 Kč podle postu jaký zaměstnanec vykonává. Když jsme se bránily tím, že nám nemůže jen tak sebrat peníze, když jsme nic neudělali, tak řekl, že může, protože máme podepsanou dohodu o společné odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených k vyúčtování. Myslel jsem, že tato odpovědnost funguje tak, že když budou chybět suroviny na inventůře, nabourám firemní auto, rozbiji něco na provozovně nebo ztratím svoji kasu, tak si to musím zaplatit, ale ne tak, že někdo nahrabe na provozovně necelých 150 000 Kč a já s kolegy a brigádníky to teď budem splácet. Byl by tu někdo schopný mi poradit, zda se proti tomu můžeme bránit nebo budeme muset vše zaplatit? Předem díky za jakékoliv rady a odpovědi :)

Předmět Autor Datum
Záleží, ako je skoncipovaná zmluva o hmotnej zodpovednosti, ktorú si podpísal. Záleží, či bola vyko…
Nuda 04.03.2019 13:46
Nuda
tak důležitý je výsledek =papír od policie a případně pak od soudu. jestli tam máte nějakou odpovědn…
Agre 14.03.2019 18:23
Agre
žádal bych udělat inventuru, tím pádem musí podnik zavřít(bůh ví na jak dlouho), za účasti policie s… poslední
Agre 14.03.2019 18:29
Agre

Záleží, ako je skoncipovaná zmluva o hmotnej zodpovednosti, ktorú si podpísal.

Záleží, či bola vykonaná kompletná inventarizácia okamžite ku dňu zistenia krádeže. V opačnom prípade je to možný výmysel JPP - pavlačovej drbny.

Ak vec neobjasnenej krádeže spáchanej neznámym páchateľom rieši polícia, je nutné počkať na meritórne uznesenie lebo v opačnom prípade by mohol vzniknúť preceneds v ktorom by si majiteľ mohol takýmto spôsobom krátiť tržby v svoj prospech. Sekeru by sporadicky rozpočítal na triko personálu.

Tiež je nutné objasniť, akým spôsobom vzniklo manko ak disponujete na predajni registračnými pokladňami s presným odvodom dennej tržby, prípadne sa ukradol iba tovar určený k predaju. Tu je viac premenných, ako sa dá brániť pred neoprávnenými zrážkami zo mzdy. Napríklad v obrátenom garde môžete podať kolektívne tr.oznámenie na majiteľa pre krátenie tržby, nezákonné manipulácie s registrčnými kasami, až podaním žaloby na súd "O neoprávnené obohatenie" v prípade, ak by vám neoprávnene strhol financie zo mzdy.

Pozn.: Majiteľ má riadny bordel v tom jeho kačabáre.

Niektorí majitelia týchto verejných výkrmní, výrobní, kde sa pracuje s inkasom v podobe denných tržieb, otvorenými, voľne prístupnými materiálnymi hodnotami, sú poistení proti vzniknutému manku zapríčineného neznámym páchateľom z radov zamestnancov, pokladníčiek a nenechavých zákazníkov. Lenže takéto poistenie si poisťovňa riadne ošetrí technickými, elektronickými a technologickými prostriedkami než vykoná obojstranný právny akt v podobe poistnej zmluvy.

tak důležitý je výsledek =papír od policie a případně pak od soudu. jestli tam máte nějakou odpovědnost podepsanou a on třeba kvůli úpadku ty peníze potřebuje, tak mu nějaký chytrý právník poradil tohle co Vám udělal, protože ví že pak vy osobně budete muset žádat náhradu škody na viníkovi. Navíc Vám nemůže sebrat určitý peníze, který dovoluje zákoník práce, může vám sebrat snad 1/4 měsíčního výdělku a dělat to co měsíc dokud mu to všichni nesplatíte...pak ty peníze co si na Vás vybral budete muset po viníkovi chtít soudně zpět...takže opruz a ojebávka, ale ze strany zaměstnavatele normální praxe.

žádal bych udělat inventuru, tím pádem musí podnik zavřít(bůh ví na jak dlouho), za účasti policie se inventura provede, a zjistí se opravdový manko. Je to blbý protože jak si psal ať menší nebo i větší manko stejně po Vás bude majitel chtít splatit a vy pak budete vymáhat peníze po zloději soudně, tyhle hmotný zodpovědnosti je taková ochrana majitele aby jste mu to tam nerozkradli a nezničili mu všechno dřív než to třeba pořádně rozjede...jediná vaše obrana je nepodepisovat další podobný doložky k pracovní smlouvě.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru