Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "Odfláknutá" kontrola inspekce práce

Můj bývalý zaměstnavatel byl pěkný šmejd, proto jsem podal na Státní úřad inspekce práce podnět ke kontrole. Podnět se týkal skutečnosti, že mi zaměstnavatel neproplatil náklady související se vstupní lékařskou prohlídkou, což byl zaměstnavatel povinen (viz § 101 odst. 6 zák.č. 262/2006 Sb. a § 59 odst. 2 zák.č. 373/2011 Sb.). Oblastní inspektorát práce provedl kontrolu a shledal, že zaměstnavatel porušil své povinnosti jak je patrno z odst. 1 výsledku kontroly v dokumentu informace-o-v-sledku-kont-01.jpg

Z výsledku kontrolu mě zaráží text uvedený v odst. 2, kde Oblastní inspektorát práce uvádí:

Kontrolovaná osoba nepodala námitky proti zjištěné skutečnosti uvedené v Protokolu č.j. ..... za zaslala dne ....2019 písemné vyjádření, ve kterém uvedla, že Vás písemně vyzvala k doložení dokladu k proplacení nákladů na zpracování výpisu. Zpětnou vazbu od Vás doposud neobdržela. Máte tedy možnost požádat kontrolovanou osobu o proplacení nákladů na zpracování výpisu z Vaší zdravotnické dokumentace.

Tento text uvedený v odst. 2 považuju za žvást a lži protože:
- Údajně mě bývalý zaměstnavatel vyzval písemně cit. "... k doložení dokladu k proplacení nákladů na zpracování výpisu.", což není pravda, žádnou výzvu jsem neobdržel a proto ani zaměstnavatel nemohl obdržet z mé strany zpětnou vazbu. Také nemohu doložit doklad o proplacení nákladů na zpracování ze zdravotnické dokumentace, protože ten jsem dal zaměstnavateli a ten mi slíbil, že ho proplatí a nestalo se tak. Také nevidím důvod, proč bych měl znovu žádat zaměstnavatele o proplacení nákladů na zpracování výpisu z Vaší zdravotnické dokumentace, protože to jsem udělal při nástupu.

Mám z toho takový pocit, že Oblastní inspektorát práce odflákl kontrolu a navíc se nechal oklamat zaměstnavatelem. Chci na žvást a lži uvedené v odst. 2 výsledku kontroly reagovat, tak abych donutil Oblastní inspektorát práce provést kontrolu pořádně a také, aby donutil mého bývalého zaměstnavatele k proplacení nákladů zpracování výpisu ze zdravotnické dokumentace.

Prosím o radu, jak a jakým způsobem mohu reagovat na odst. 2 výsledku kontroly, který je plný lží:
- obrátit se na nadřízený správní orgán se stížností proti postupu správního orgánu dle § 175 odst. 7 správního řádu?
- stížností k Veřejnému ochránci práv (obudsman)?
- jinou stížností (komu, jak)?

Předmět Autor Datum
Kvůli pár stovkám budeš prudit? Zavolej si hned ráno do Bruselu, přece to nepotáhneš jen přes nějak… nový
iconek 10.03.2019 22:48
iconek
Stačí si přečíst všechny jeho dotazy. nový
karel 10.03.2019 22:57
karel
Ombudsman tohle asi řešit nebude,problém pozastavených několika stovek korun nijak závažně lidská pr… nový
Karel04 10.03.2019 23:28
Karel04
Kvůli pár stovkám je nejvhodnější podat stížnost na lampárně na nádraží. Jinak se chovat dle posledn… nový
nerady 10.03.2019 23:41
nerady
Je dobré si od takových věcí dělat sken nebo kopii. Když to zaměstnavatel zašantročí, kopie by měla… nový
ml1 12.03.2019 13:26
ml1
Není na konci textu poučení, kam se odvolat? nový
milan.cukrar 12.03.2019 17:15
milan.cukrar
Není. nový
okolokolemjdoucí 12.03.2019 19:54
okolokolemjdoucí
Je to tu psáno, zajdi si k doktorovi pro kopii, nemělo by to stát víc než 5Kč za ten list papíru. J… poslední
Agre 13.03.2019 07:56
Agre

Ombudsman tohle asi řešit nebude,problém pozastavených několika stovek korun nijak závažně lidská práva neohrožuje.Hlavně ty stížnosti posílej do vlastních rukou doporučeně s doručenkou.Jen aby poštovné pak nestálo víc jak ta prohlídka.Nebo si můžeš najmout nějaké dobré právníky a začít se se všemi zúčastněnými soudit.

Je dobré si od takových věcí dělat sken nebo kopii. Když to zaměstnavatel zašantročí, kopie by měla stačit. Pokud nemáte kopii, nezbývá než si nechat vystavit duplikát a zaměstnavateli ho předložit. Je ale možné, že si doktor za něj něco naúčtuje a to vám zaměstnavatel těžko proplatí.

Je to tu psáno, zajdi si k doktorovi pro kopii, nemělo by to stát víc než 5Kč za ten list papíru.

Jestli si vystavené posudky doktor neukládá do nějaké digitální podoby, nechal bych si ho vystavit znova s tím že už mi jednou vystaven byl a žádáš zaměstnavatele o proplacení obouch a doložil bych to klidně tím co ti napsali z inspektorátu a zaměstnavatel.

Pokud by se tak nestalo zkusil bych se určitě odvolat k tomu krajskýmu nebo okresnímu inspektorátu práce jak vlastně píšeš sám prostě k někomu nadřízenému.

Když peníze nedostaneš, můžeš ho dát sám k soudu, myslím že se to jmenuje "náhrada za ušlý zisk nebo tak něco"

Ombudsman tohle řešit může taky, jenže ten vydává jen stanovisko, respektive provede šetření, nějaký dotaz na ten inspektorát a vydá ti doporučující stanovisko jak máš postupovat, určitě nebude vydávat nějaký tresty nebo postihy vůbec nikomu ze zúčastněných.

Jinde podávat jinou stížnost si asi nepomůžeš, muselo by vás být třeba víc, podat hromadně trestní oznámení, nebo rovnou žalobu a i u tohoto tak u předchozích variant i s proplacením nákladů(cestovné, právníci,..) ale to už je extrém.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru