Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vstup na cizí pozemek

Dobrý den, následující situace se mi stala cca před půl rokem, takže mě to zajímá spíše teoreticky, jelikož žádný spor netrvá a vše je "vyřešeno". Jde mi spíše o princip a dotaz, kdo byl v právu.

Večer jsem šel z práce, z odpolední a byl jsem požádán paní, co dělá servírku v nedaleké nálevně, abych jí pomohl. Po bližším zkoumání s čím že to vlastně, jsem pod jejíma nohama ve křoví objevil na mol ožralou místní postavičku. Sdělila mi, že se jí v hospodě z ničeho nic sesypal (u těchto trosek už je to celkem rychlovka) a nebyl kdo by ho odvedl. Nu což týpka jsem popadl a za 30m byl doma. Teda doma... Branku si otevřel vlastním klíčem (dal ho jí a ona odemkla) a odvedl jsem ho do (jeho?) "vejminku" (vlastní vchod, od kterého měl rovněž klíče).

Co jsem nevěděl, že dům je buď jeho bratra, nebo společný a onen ožungr je tam pouze "trpěn". V momentě, kdy jsem odcházel, vyletěl onen bratr z baráku a začal na mě ječet co tam dělám. Zachovaje klid jsem se mu snažil situaci vysvětlit (nemožno), tak jsem zvýšil tón hlasu s tím, nechť si to vyříká s dotyčnou, která mě požádala o pomoc, že jsem šel pouze kolem. Opět nulová odezva a řev, že jsem na cizím pozemku. Na argumenty, že když si jeho brácha odemknul, tak se dá asi kur.va předpokládat, že tam bydlí, jejich rodinné vztahy mě nezajímají a že fakt řve po nesprávné osobě reagoval opět agresivitou a výhružkami (tě vyvedu, nakopu do (_!_) apod. ). To už jsem udělal 3 rychlé kroky směrem k němu a frajer utekl za dveře. Odešel jsem ze dvora pryč, že je věc uzavřena. Otevřelo se okno a frajer opět v agónii, že na mě pustí psa. Což už jsem komentoval pouze slovy, že o něj taky může přijít, protože ač nerad mu ho v rámci nutné obrany zastřelím. A šel jsem pryč.

Přiznám se, že majetkové vztahy u nich v rodině neznám, nicméně je-li tady někdo natolik právně erudovaný, budu rád, když se dozvím, jak by byla situace řešena, z toho, co víme, kdyby na mě skutečně pustil psa (vlčáka) a já se bránil legálně drženou střelnou zbraní. Chápu, že situace není jednoduchá, nicméně opravdu necítím, že bych udělal cokoliv špatně. Týpka prostě lustrovat nemohu, kde má trvalé bydliště a klíče od baráku jsem pokládal za dostatečný "důkaz" toho, že tam bydlí (on tam skutečně bydlí, pouze nevím, jaký má k nemovitosti právní vztah).

Děkuji za odpověď.

Branku si otevřel vlastním klíčem (dal ho jí a ona odemkla) a odvedl jsem ho do (jeho?) "vejminku" (vlastní vchod, od kterého měl rovněž klíče).

Celkem odvaha - nevědět, co mě za brankou čeká, jestli nemá psa (který ho samozřejmě v tomhle stavu absolutně neposlechne) a přesto vlézt někomu za plot a dokonce do baráku.

Což už jsem komentoval pouze slovy, že o něj taky může přijít, protože ač nerad mu ho v rámci nutné obrany zastřelím.

Super nápad, takže kdyby borec zavolal na PČR a oznámil, že jste mu bez povolení vlezl na pozemek a vyhrožoval mu střelnou zbraní, mohlo být na vsi veselo - takhle se odkopat chce opravdu fištróna.

budu rád, když se dozvím, jak by byla situace řešena, z toho, co víme, kdyby na mě skutečně pustil psa (vlčáka) a já se bránil legálně drženou střelnou zbraní

Právo bránit se samozřejmě máte. Ochránit svůj život či zdraví je nezadatelné právo - není vaše povinnost útok snášet.

Nejsem si úplně jistý, že se sebeobrana vztahuje i na reakci na sebeobranu někoho jiného.

Správné řešení by bylo po upozornění majitele co nejrychleji opustit pozemek. Nějaké pokřikování a náznak útoku (... tři rychlé kroky ...) už je přes čáru. Majitel pozemku je sice možná blbec, ale to není trestné.

Osobně bych mu suše oznámil, že jsem pomohl člověku, který měl oficiální přístup (klíče apod.) se dostat domů.
Bez ohledu na jeho řvaní bych se otočil a šel.
Pokud by na mě pustil psa, pak by to už bylo sporné, protože zaútočil on, nevyprokovaně svou věcí (psem). Myslíš, že v takovém případě nemám právo bránit svůj život?

Takže ještě pro upřesnění:

- Ten dům není v moc dobrém stavu a plot rovněž, pes na volno by utekl. Navíc byl vidět na dvoře v kotci a zabezpečený (byl pod pouličním osvětlením), takže jsem celkem věděl, kam jdu. To, že "tam někde bydlí", jsem samozřejmě
rovněž věděl, jsme dědina o 2tis obyvatelích, ale jelikož si nikoho moc nevšímám, tak samozřejmě nemám detailní přehled o tom kdo kde přesně bydlí. Ty klíče byly rozhodující, alespoň pro mě v dané situaci + ta servírka, zná ho a věděla co a jak...

- Nevlezl jsem "do baráku", ale do takového "vejminku" z vlastním vchodem, který podle všeho "patří" jemu (koneckonců to ani nebylo předmětem sporu, on byl prostě nasranej na celý svět).

- Hele fištróne, ani vy, ani já nevíme, jaké právo užívání tam dotyčný ožungr měl/má, nicméně i kdyby byl jen majitelem toho krcálku, tak mu majitel pozemku musí zpřístupnit vstup. Nakrásně to mohlo být taky tak, že jsem nebyl na "bez povolení na cizím", ale byl jsem "s povolením ožungra na společném". Takže bych možná byl s hodnocením něčího "fištrónu" kapánek zdrženlivější...

- Odešel bych samozřejmě rychleji, ale to by mi v cestě odchodu nesměl stát onen cholerik.

- Náznak útoku... No, já klidně stál a snažil vysvětlit situaci několik minut (spíš to bylo asi desítek vteřin - čas plyne docela rychle v takové situaci), nicméně "majitel" vybíhal proti mně a zase se vracel. Ruce v pěst, v očích rudo, takže si nejsem úplně jistý, zda bych moji reakci označil za "útok", ale budiž...

- To, že pokud na mě poštve psa, tak se budu bránit střelnou zbraní jsem řekl, až už jsem byl venku. V reálu by se vidělo, patrně bych ale zvolil pepřový sprej a zbraň až v případě, že by selhal ten + ruce. Nejsem žádný pistolník ze západu a vím jak moc je v současné době právo na účinnou obranu ohroženo a rozhodně nemíním být vodou na mlýn různým dobroserským regulátorům...

Závěrem: Na mě to celé dělalo dojem, že týpek tam prostě bráchu trpět musí, dennodenně mu tam chodí po dvoře ožralej, pochcanej a nemůže s tím nic dělat, protože (Barák zdědili? Má tam věcné břemeno na dožití? Čort ví...) proto a tak si vylejvá zlost, kde to jen jde. Toto samozřejmě pochopit dokážu, nicméně pokud k tomu přijdu jako slepej k houslím, tak si taky donekonečna nenechám srát na hlavu. Další věc, co jsem pak zjistil, že on to není zrovna "soused vod vedle" s kterým byste dali přes plotek panáčka, ale to je vedlejší, proto jsem to nezmiňoval, šlo mi vyloženě o právní stránku věci...