Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nájemní smlouva

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat moje přítelkyně bydlí v pronájmu v rodinném domě, kde bydlí 2 rodiny v 1 v přízemním bytě a druha v patře.
A majitel chce aby mu dala klíč od vchodových dveří do rodinného domu.
Ne od bytů, ale od vchodových dveří.
Má majitel právo, aby mu ten klíč dala i když jde sice jen od domu ne od bytu.
Má nato právo nebo ne.
Moc Vám děkuji za Vaše odpověďi.

Pokud tam jsou nějaké společné prostory (schodiště a chodba), které užívají oba nájemníci společně, musí být řešeny v nájemní smlouvě a majitel by měl toto užívání kontrolovat (čistota, závady ve společných prostorách). Dále je možné, že nejsou předmětem nájemních smluv a pak se o ně majitel musí starat. Na koho je vedena elektřina ve společných prostorách (osvětlení chodby, schodiště či osvětlení vstupu do domu)?

Na nájemkyně tedy přítelkyni je vedená elektřina a plyn voda je přímo na pronajímatele.
Ty společné prostory jsou, jsou tam schody do patra do jejího bytu.
Ale majitel může zavolat přece a může mu otevřít vrata od domu nato nemusí mít vlastní klíč nebo musí?

Má mu ten klíč dat nebo ne.

Jsou tam další místnost a sklep kde jsou věci a kdo bude zodpovědný, když se něco ztratí?
Třeba nikdo nebude doma a zrovna přijede majitel.

Děkuji

Je to jeho vlastnictví. Kdyby pronajímal jen jeden byt tak by ho stejně vlastnil a užíval. Je to vždy na dohodě. Řeknu to ještě jinak. Již léta pronajímám garsonku. Nájemci dám vždy dva klíče od garsonky a třetí spolu zapečetíme do obálky. Obálku jsem z vlastní vůle nikdy neotvíral ale vždy z důvodu nájemníka (tekla pračka, zbláznil se alarm, nájemník ztratil klíče nebo je někde zapomněl atd.) Klíč se použil a znova zapečetil. Někteří nájemníci si zámek vyměnily a vždy na to dojeli (vyražené dveře nebo zaplacení zámečníka). Osobně se domnívám, že majitel by měl mít klíč od společných prostor zvlášť když platí vodné a stočné.

By si sa velice divil.

Ak konkrétny bod nemá prenajímateľ precízne ošetrený v zmluve, pričom v lehote trvania nájmu by násilím bez súhlasu vnikol na prenajatú parcelu (výmenou vložiek v zámkoch dvercí) vedúce na spoločné priestory, prístupové chodníky, spoločnú pridomovú záhradu z miestnej komunikácie ktorej je ideálnym vlastníkom 1/1-ny z celku, bude mať problém s nájomcom prípadne so súdom, ak by poškodený nájomca takýmto konaním podal občiansko-právnu žalobu.

Ak nie je tento bod zmluvne ošetrený je v práve vždy nájomca. Tak by rozhodol ľudovodemokratický súd. Nájomca je zver chránená z čias boľševickej, eštébáckej mafie vládnucej od roku 1948, podnes. Zľatí komunisti, zľatý chazarský Bureš KGB_MIGMO_CCCP. Hádam si lúza na námestiach nemyslela, že bola nejaká neha v novembri 1989, pričom rozpracovanú V4 nechajú mafiáni NKVD len tak na pospas kapitalistickému, americkému podnikaniu v ktorom platia zákony, demokracia a právo. CCCP mafia vrahov tieto svoje krajiny nepustí, však má dosadených Burešov a spol. židoboľševickej čvargy nasadené cugrunt všade v hospodárstve, exekutíve, moci výkonnej, zákonodarnej, ako poslušné biele koníky.

Prenajímateľ musí požiadať nájomcu o poskytnutie náhradných kľúčov od spoločných preistorov, inak má smolu.

sice nevím proč by to měl mít majitel baráku ošetřené ve smlouvě. A ve které smlouvě s nájemníkem číslo 1, nebo číslo 2? Já mám barák s 9 nájemníky a mám klíč od vstupních dveří. To bych se měl ptát každého z nájemníků? To snad ne.
Zbytečné politické pindy si nechte jinam.

Dopyt znel zrozumiteľne a jasne.

Prenajímateľ odovzdal kľúče nájomcovi (-níkom) bez toho, aby mal zmluvne ošetrené možnosť vstúpiť na ním prenajatú parcelu (priestory nehnuteľnosti) bez súhlasu nájomcu.

Z právneho aspektu, ak sa na parcele nehnuteľnosti počas trvania zmluvy niečo stratí, zničí, pokazí, ukradne, nesie zodpovednosť výhradne nájomca počas doby trvania nájmu. (Zmluvu sem dopytca nezavesil, tobôž každá rada je irelevantná).

Zrejeme si slabý v kramflekoch, neprenajímaš priestory vagabundom, podnikateľom, právnym subjektom s.r.o., a.s., dostatočne dlho, aby si ma v tejto oblasti "prescal" (prešťal).

Majiteľ by mal mať kľúče od všetkých dverí, napr. v zalepenej a zapečatenej obálke. Ak by však vstupoval do prenajatých priestorov svojvoľne, tak porušuje zákon. Prenajatý priestor je súkromný a na čas prenájmu využívaný nájomcom. Akákoľvek cudzia osoba tam môže vstupovať len so súhlasom nájomníka.

"Mal by mať" neznamená "musí mať". V zapečatenej obálke preto, lebo tak zamedzí podozreniam, že vstupuje neoprávnene do bytu. A prečo? Je veľa dôvodov, poukážem na jeden: Únik vody v byte, zadymenie, smrad plynu z bytu - susedia volajú v prvom rade majiteľovi bytu, aby sa o to postaral. Majiteľ potom zháňa nájomníka, pričom by mal dobrý dôvod na otvorenie obálky s kľúčom a zabránenie najhoršiemu...

ok, ale to snad ne. Příklad, pan majitel je 10-150km daleko, chodí do práce a nebude přeci řešit, že někomu utíká voda.
Nájemník se o to musí postarat sám, proto jsou pohotovostní služby. Nežli si majitel vyřídí volno z práce a dojede na místo, dávno je po problému. Neznám majitele domu, který by měl doma v obálce klíče a zapečetěné? Je to jen k smíchu.
Asi nežijete v realitě, neboť já mám s desítkami nájemníků jiné zkušenosti.

Milane já například jsem doma, jelikož jsem v důchodu a jak jsem napsal v předchozím příspěvku (kde jsem vypsal i důvody) na požádání nájemce do bytu jsem několikrát musel vstoupit. Už jsem to tady řekl jednou, poslední dobou neradíš ale polemizuješ, zamysli se nad tím.

pokud se mi názor jiného nezdá, požaduji přesvědčit, proč to tak udělat.
To že polemizuji je přeci správné. Tak to děláte i Vy, když polemizujete se mnou. Je to rozvíjení znalostí a možností. Určitě lepší, nežli stručně napsat, nemůže-může.
Jelikož jste v důchodu a doma, klidně si mějte klíče, ale proč já bych měl mít doma klíče od desítek domácností. Ale zkuste případ, který jsem popsal. majitel je v práci a bydlí 100km, a ještě přiznám, je nešikovný.
To že od některých mám klíče, je jen tím, že si to přáli, kvůli zapomenutí klíčů od bytu uvnitř.
Jinak právní důvod vůbec není.
Stačí mi klíč od baráků. abych mohl chodit pro nájmy a to přeci nepotřebuji zapsat nikomu do smlouvy, jak to někteří radí.

Zkrátka Vy máze jiný názor nežli já, a polemika je od toho, abysme si vysvětlili důvody, proč to tak je, ostatní se poučí.
Hezký den.