Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Čtyřkolka

Mám takovou otázku, pokud mi je 16 let a mám řidičský průkaz skupiny A1 (opravňuje k řízení lehkých motocyklů o objemu válců nepřesahujícím 125 ccm a o výkonu nejvýše 11 kW) a pořídím si čtyřkolku o objemu válce 125 ccm a nějakých 8 kW, mohu s ní v pohodě na silnice nebo je to nějaký problém?

Ja ti nevim Karle, pretoze ak to bude robit v tejto autoskole tak to pojde.

Řidičský průkaz pro skupinu "A1"
Řidičské oprávnění skupiny A1 opravňuje k řízení těchto vozidel: 1. lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3, 2. tříkolová motorová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW, 3. čtyřkolová motorová vozidla o výkonu motoru do 15 kW, s hmotností v nenaloženém stavu do 400 kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru do 125 cm3. Výcvik provádíme též na skútru s variátorem (automatická převodovka) bez navýšení ceny! Řidičský průkaz bude omezen na automatickou převodovku.

Zaujimav je ten zakon.

(4) Řidičské oprávnění udělené pro skupinu A opravňuje také k řízení čtyřkolových vozidel o výkonu motoru do 15 kW a hmotnosti v nenaloženém stavu do 400 kg. Řidičské oprávnění udělené pro skupinu A1 opravňuje také k řízení čtyřkolových vozidel o výkonu motoru do 15 kW, s hmotností v nenaloženém stavu do 400 kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru do 125 cm3.

a inde

e) B1 jsou zařazena čtyřkolová motorová vozidla s výjimkou vozidel uvedených v písmeni a), jejichž výkon nepřevyšuje 15 kW a hmotnost v nenaloženém stavu nepřevyšuje 400 kg nebo 550 kg u vozidel určených k přepravě zboží,

Zeby pani poslanci nieco popili, ked to schvalovali?

Rada na zaver...citat vie kazdy, takze namiesto roznych vykladacov zakona a hlavne pravnikov odporucam si vzdy dotycny zakon precitat a urobit si najprv svoj nazor sam a az ked som si neni isty ist sa pytat napriklad v pravnikovi.

To píšou na stránkách autoškoly. Na stránkách státní správy, namátkou tady pro změnu uvádějí:

A1 jsou zařazeny

1. lehké motocykly s postranním vozíkem nebo bez něj o výkonu nejvýše 11 kW a s poměrem výkonu/hmotnosti nejvýše 0,1 kW/kg a se zdvihovým objemem spalovacího motoru nepřevyšujícím 125 cm3,
2. tříkolová motorová vozidla o výkonu nejvýše 15 kW,

Nic víc. Bez prostudování zákona to stejně nezjistí.

Většina zákonů v ČR má chyby a je to dáno postupem při tvorbě zákonů. Buď ho připraví odborníci a poslanci při pozměňování z něj udělají paskvil a nebo ho poslanci sami vypracují (rozuměj vypracuje to za něj nějaká lobistická skupina a dá ho poslanci do ruky). Ať tak nebo tak je z toho zmetek, který se následně opravuje dodatky, které tomu ještě "pomohou".
Jen na okraj odposlechnutý rozhovor v rádiu když padla Nečasova vláda. Redaktorka tam mluvila s nějakým pánem, který měl tři tituly před jménem a dva za jménem. Ptala se ho na současnou politickou situaci. On jí odpověděl v tom smyslu, že je to dobrá situace. Ona: To snad nemyslíte vážně, vždyť padla vláda a parlament. On: Paní redaktorko já nyní v klidu usínám a v klidu vstávám. Před tím jsem s hrůzou usínal a vstával co za zmetek v noci parlament schválí. V našem státě kdyby se neschválil, žádný nový zákon deset let tak se nic nestane. Ona: To snad nemyslíte vážně. On: Myslím, ty špatné většina nedodržuje a ty dobré většina lidí dodržuje.
Na dokreslení. Všichni poslanci chodili minimálně 8 let do školy a proto školské problematice rozumí, každý byl minimálně jednou v nemocnici a proto zdravotnictví rozumí, skoro každý má řidičák a proto dopravní problematice rozumí a tak je to i s ostatní problematikou. Vem jen zákon o dani z příjmu, který byl od roku 1993 změněn asi 150 x. Představ si, že by se tak často měnila pravidla ve fotbale (průměrně 6x za rok).

... dopravní problematice rozumí a tak je to i s ostatní problematikou...

Připomněl jsem si knihu "Jistě pane ministře", Hlavní hrdina když jeho strana vyhraje volby, čeká, že bude jmenován ministrem, myslí si na zemědělství, ale hoši co spolu mluví usuzují, že ministerstvo zemědělství mu nedají, protože o problematice zemědělství přednášel na vysoké škole a je nebezpečí, že by tomu mohl rozumět.
:-D:-D:-D:beer: