Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaměstnavatel chce po mně zaplatit prac. boty a vstupní lékařskou prohlídku

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně mého problému. Nastoupil jsem do nové práce, kde se pracuje ve 3-směnném provozu. Po přečtení smlouvy a podmínek zaměstnání od zaměstnavatele (agentura), jsem našel něco dle mého názoru protiprávního. V podmínkách zaměstnání se píšou tyto 2 body:

1) Před zaškolením je nutné absolvovat zdravotní prohlídku u závodního lékaře a k ní je nutné doložit výpis ze zdravotní dokumentace. Zdravotní prohlídku hradí společnost .......(agentura ve které jsem zaměstnaný) a je zaměstnanci sražena ve výši 350,- Kč po ukončení pracovního poměru.

2) Zaměstnanec obdrží od zaměstnavatele oděv (montérky, ochranné brýle, pracovní obuv, rukavice). Má bezplatný nárok na ochranné pracovní pomůcky, které pro danou práci potřebuje. S výjimkou pracovní obuvi, kterou si hradí formou srážky ze mzdy ve výši 350,- Kč po ukončení pracovního poměru.

K těmto 2 bodům se chci zeptat. Může nárokovat zaměstnavatel tyto 2 srážky ze mzdy po skončení pracovního poměru?

Pokud se dopouští protiprávního jednání, a věděli byste i přesný zákon který porušuje, byl bych vám velmi vděčný.

Předem děkuji za odpovědi

Nemůže:
1) Zákon o specifických zdravotních službách (č. 373/2011 Sb.) §59 odst. 2)

Vstupní lékařskou prohlídku hradí osoba ucházející se o zaměstnání. Zaměstnavatel osobě ucházející se o zaměstnání vstupní lékařskou prohlídku uhradí, jestliže s ní uzavře pracovněprávní nebo obdobný vztah. Věta první a druhá se nepoužije, jestliže osoba ucházející se o zaměstnání se s případným zaměstnavatelem dohodne o úhradě vstupní lékařské prohlídky i v případě neuzavření pracovněprávního nebo obdobného vztahu, anebo stanoví-li právní předpis jinak. Vstupní lékařskou prohlídku, jde-li o posouzení zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o zaměstnání k práci v noci, hradí případný zaměstnavatel vždy.

2) Zákoník práce (č. 262/2006 Sb.) §104 odst. 5)

Osobní ochranné pracovní prostředky, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele bezplatně podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce. Poskytování osobních ochranných pracovních prostředků nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.

Tu nejde o to, či to za tých pár stoviek bude stať. Ide o to, že ten zamestnávateľ ako to robí u všetkých zamestnancoch - príde si na pár desiatok tisíc - a to porušuje zákon.
Podanie na IP aspoň odhalí (ak sa to dokáže takouto pracovnou zmluvou) podvodné konanie, obchádzanie zákonov, porušovanie zákonov a okrádanie zamestnancov. Pretože len pri tomto to asi neostane.....

Co je psáno to je dáno. Nech si vystavit o zaplacené částce doklad od zaměstnavatele agentury, že je úhrada za pracovní pomůcky, aby z toho dokladu bylo vidět kdo doklad vydal, info o zaměstnavateli a ta informace o pracovní pomůcce. Dost pochybuji, že ti něco takového dají, dotyčná osoba se bude kroutit jak had :-) zbytek jak postupovat se získanými dokumenty je tady http://www.suip.cz/pracovnepravni-vztahy/podani-podnetu-ke-kontrole/