Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymahanie UHRADENEJ faktury

Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu pri rieseni mojho problemu. Dal som si opravit telefon do servisu. Opraveny mi ho poslali spat kurierom, pricom uhrada faktury bola formou dobierky. Po pol roku sa mi firma ozvala, ze neeviduju uhradu faktury a pozaduju ju zaplatit, inak to budu riesit pravnou cestou. Ja zial doklad o uhrade od kuriera uz nemam. Musim fakturu uhradit znova? Nerad by som sa dostal do nejakeho sudneho sporu. Zaujimave na tom este je, ze na povodnej fakture je uvedene forma uhrady Dobierka, na "novej" fakture je uz prevodny prikaz, pricom idu o tu istu fakturu.

Dakujem

Prepravna spolocnost tvrdi, ze k baliku nebola dobierka. Preto sa domnievam, ze chybu spravil kurier. Servis vychadza z vyjadrenia prepravnej spolocnosti. Ja ale viem, ze som za balik zaplatil. Problem je v tom, ze servis ma svoje dovody vyzadovat uhradu a ja mam svoje dovody ju znova nehradit. Otazka znie, ci som zo zakona povinny zaplatit, pokial dostatocne nepreukazem uhradu faktury. Na fakture je sice napisane, ze islo o dobierku, ale listok - doklad o uhrade uz nemam. Tak? Som v prdeli?

Cely pribeh je podivny a ak by som to mal sudit tak:
Za teba hovori fakt, ze nepoznam firmu, co mi ako novemu zakaznikovi opravi telefon na fakturu.
Vzdy pyta platbu dopredu alebo je to na dobierku.
Mas aj dokaz, povodnu fakturu, kde je uvedeny sposob platby dobierka.
Malym plusom je aj to, ze sa firma ozvala az po pol roku.

Na druhej strane proti tebe hovori fakt, ze prepravna spolocnost potvrdzuje verziu firmy a tvrdi, ze balik dobierkou nebol. Prepravna spolocnost nema dovod klamat, takze....

U mna by som bol ako sudca dost nerozhodny.
Btw historka o chybe vodica je blbost...neviem si predstavit, ze to mohol vodic spravit neumyslne (to sa neda) a umyslne tiez nie, pretoze na taketo nieco sa pride hned.

Ono staci spravit mystery shoping. Popros kamosa nech tam zavola, spyta sa, ze ma pokazeny telefon a aka je moznost platby....ak povedia, ze dopredu alebo dobierka a budes to mat nahrate mas o dokaz navyse.

Silně teoreticky si ty peníze mohl nechat řidič (pokud by dopravní firma nekontrolovala, za kolik peněz toho rozvezl, zda to sedí s tím, co za balíky dostal… čemuž nevěřím). Ale to by se ti telefonní opraváři snad ozvali dříve - a chtěli by peníze po dopravci.

Pisem do poradne, kategoria Pravo, ale zatial nikto kto ovlada pravo mi na moju otazku neodpovedal. Som alebo nie som povinny im to uhradit? Je faktura s platbou na dobierku dostatocny dokaz? Nechce sa mi behat po slovenskych sudoch kvoli 130 euram. Ak som pochybil, ze som si neodlozil doklad a oni maju pravo sumu vymahat, poslem im to, nech sa s tym aj zadrhnu.

Servis ma doklad o odoslani tovaru kurierom, ma servis doklad o prevzati? Kurierska firma stale vydava tovar na podpis, archivuju to, staci si predsa vypytat od kurierskej firmy doklad o prevzati tovaru na ktorom je jasne uvedene ci to bola alebo nebola dobierka.

Ako som napisal vyssie takto podany pribeh je velmi divny, pretoze ak by sa stal akokolvek tak jeho priebeh nie je standardny,
Ak by to dobierka nebola....servis nikdy nedava na fakturu, dokonca aj servisy, s ktorymi spolupracujem ja dlhodobo a riesim s nimi pozarucne reklamacie tak platim dopredu, nikdy nie na fakturu. A preco vymahanie az po pol roku? Typicky sa firma ozve par dni po uplynuti splatnosti a neskor to viackrat pripomenie.
Ak by to dobierka bola, preco firma aj kurier tvrdi, ze to dobierka nebola? A firma opat az po pol roku?
Proste klasicky neriesitelny rebus na prvy pohlad.