Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se zřeknout dědictví? Jde to bez notáře?

Dobrý den,
můžete mi, prosím, poradit způsob, jak se zřeknout dědického podílu bez toho, abych platila tisíce za notářský zápis?
Rodiče vlastní velký dům a jsme 4 sourozenci - budoucí dědicové. Bratr dostal pozemek na stavbu domu a já jsem od rodičů dostala peníze. V domě zůstane bydlet bratr a další bratr má nárok na vyplacení svého podílu. Nechci si dále nárokovat nějaký podíl z domu a pro klid rodičů bych toto ráda uvedla písemnou formou, aby nemuseli žít ve strachu, že se rozhádáme pro majetek. Děkuji Vám za odpověď.

Nejsem odborník ale pokud by rodiče darovali nemovitost bratrům tak není co dědit a oni ať si to vyřídí mezi sebou. Za rodiče bych si ale nechal zapsat doživotní užívání či jinou pojistku pro případ že by bratrovi "hráblo". Jinak potomek je nepominutelný dědic a vždy mu alespoň nějaká část náleží (mimo zákonem dané výjimky). To je asi jediná možnost jak to udělat bez notáře.

My jsme to taky řešili - a šlo to přes notáře, všechno. Nikdy nikdo neví, komu kdy rupne v kokosu, nebo se dostane do životních sraček a v pološílenství nebude znát bratra a bude se rvát o prachy, i kdyby se měl doživotně znesvářit s rodinou.
Takže notář, sepsat kdo co dostal, prohlášení, že se vzdává budoucího nároku a každej to podepíše, včetně manželek/manželů přímých účastníků. Těch ušetřených pár tisíc pro notáře pak může v budoucnu stát statisíce. Čím víc vás je, tím větší riziko. Ať už spolu vycházíte sebelépe. Stačí, když někdo začne trochu víc chlastat a potížista je na světě.

No já tedy nevím, ale u nás to bylo tak, že moje matka nechala ještě za života přepsat barák na mojí dceru (tedy svou vnučku) s tím, že ve smlouvě má doživotní užívání a žádný problém v tom není.

Myslím, že můžeš odmítnout dědictví ale je tam nějaká lhůta (asi měsíc), ale nevím zda od úmrtí či započetí projednávání. Takže pokud z toho koukají jen problémy tak to lze odmítnout. Zřeknout dědictví můžeš už za života zůstavitele, ale musí to být písemně.