Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čerpání dovolené

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně čerpání dovolené. Mistr mě v zaměstnání přesvědčuje, že pokud po Novém roce nastupujeme zpět do zaměstnání v průběhu měsíce ledna, nelze na toto volno použít novou dovolenou, která naskočí automaticky v Novém roce. Prý musím mít na toto volno v Novém roce ještě starou dovolenou. Je to pravda nebo to jen zkouší?
Děkuji za vaše rady a názory.

Jestli zaměstnavatel určí nástup až od 8.1.,nemůže nutit zaměstnance,aby si šetřili a převáděli starou dovolenou.Je to asi i z organizačních důvodů.Proto zaměstnavatel určí čerpání dovolené v roce 2020 v těchto dnech,na což má nárok.Jen to musí zaměstnancům včas sdělit a to učinil.Nějaký mistr si může tvrdit co chce.

Ono je to trochu složité.Dovolená za rok 2019 se má vybrat letos,pokud tomu nebrání naléhavé provozní důvody.Ale nástup určuje zaměstnavatel,ne zaměstnanec.Teď jde o to,zda ty naléhavé důvody jsou třeba zajištění provozu,protože už jiní zaměstnanci dovolenou dostali.Vyčerpat by se letos měla.

§ 218 (1) Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.

S tím lednem se mistr asi ohání § 214 ZP,který se ale nikde nedodržuje.Odvolejte se na § 217.Jinak že prostě hodláte nastoupit už 2.ledna.Pokud nesouhlasí,musí Vám určit čerpání dovolené pro rok 2020 a ne vyžadovat nějaké šetření a převod dní ze staré.Pokud má jiný názor,ať Vám ho dá písemně,že se s tím pak dojdete zeptat jeho nadřízených nebo právníků.

§ 214 Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
§ 217 (2) Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru.

No jo, ale to by v tomto případě znamenalo, že by musel před svátky a mezi svátky do práce, tudíž by nestihnul vyčerpat. To je v rozporu s tím, že "mistr" tvrdí, že má málo dovolené. Stejně o tom, co jsou naléhavé provozní důvody, nerozhoduje nějaký mistr, ale managment.

Axa, nevím jak jste se bavili se šéfem a v čem je problém. Pokud máte ještě starou dovolenou z roku 2019, tak v lednu 2020 vyberete dovču z roky 2019. Pokud lae již v roce 2019 jste vybral všechnu dovolenou, tak v lednu 2020 čerpáte již dovču z roku 2020. Je to jasnější?
Nezkouší to na Vás, ale postupuje dle zákona. Pokud jste si rozuměli.
Dočetl jsem zbytek odpovědí, ale již je to jasnější.
Máte 6 dnů staré, který si můžete, měl byste, vybrat do konce roku. Tak zní předpis. Po novém roce doberete zbytek, + novou dovču. Firma by měla sama určit, kdy kdo nastupuje na dovču.

Jde o to, že těch posledních šest pracovních dnů ve starém roce vychází od 19.12 do 31.12. On tvrdí, že mám dovolené málo, protože potřebuju dovču na volné lednové pracovní dny. Které jsem si myslel, že nahradí dovolenou která naskočí v Novém roce tedy dovolenou novou. Snad jsem to vysvětlil dobře.

Axe, pokud jsem Vám dobře porozuměl, do konce roku potřebujete 6 dní dovolené, kterou si máte podle zákona vybrat do konce roku. Tu máte. Rok se uzavře a budete v lednu čerpat dovolenou již z roku 2020.
Pokud mistr tvrdí něco jiného, ať Vám to doloží zákoníkem práce. že si nesmíte vybrat dovolenou za rok 2019 v tomto roce, ale musíte si jí nechat na příšttí rok.
Nic takového nenajde.

U nás obecně nejsou ochotni moc dávat dovolenou přes přelom roku (vždy jen do konce), snad by se i prý musely psát dvě dovolenky. Nikdy jsem to nepotřeboval, jen jeden rok (opravdu se mi nechtělo do práce v pátek 2.1.) a to jsem prostě bez komentáře odevzdal dovolenku a čekal jestli se někdo neozve s protestem. Nikdo se neozval, tak co s tím dál udělali nevím, ale proběhlo to normálně, myslím že to šlo ale všechno z jedné dovolené, většinou mi pár dnů zbyde. Ale nevím v čem by byl problém, i kdybych vyčerpal dovolenou do konce, tak na nový rok mám novou a šlo by to prostě z ní.