Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Předávání bytu pronajímateli

Zdravím,
dostal jsem se do situace, kdy jsem v podnájmu od města. Byt dostala přítelkyně před 3 lety v soutěži a byl kompletně zrekonstruovaný. Ovšem velmi "odborně". Po 3 letech začal plesnivět a začalo se dohadovat. Nechal jsem si udělat zprávu co se týče úniku tepla termokamerou abych potvrdil (či vyvrátil) že je tam rosný bod a tepelný most přesně v místech, kde se plíseň objevila.

Plíseň je jen důvod, proč řešíme ukončení nájemní smlouvy. Ovšem, městská část má ve smlouvě dost zábavnou větu a to tu, že byt musí pronajímatel předat ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení.

To si mám vyložit jako jak? Chápu malování, zadělání děr od obrazů, atp. Ale počítá se do toho i podlaha? Za 3 roky s 2 dětma a psem, se přeci opotřebuje a nemůžou po nás chtít vyměnit celkově na 90m lino...

Co je tedy mou povinností?

Proč by nemohlo? Je to skoro doslovná citace z Nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

§ 2293
(1) Nájemce odevzdá byt ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení při běžném užívání a na vady, které je povinen odstranit pronajímatel.

zdroj

Nehledě znamená, že na běžné opotřebení se nehledí. Tady to vysvětlují.

Plieseň nevznikla tvojou vinou ani užívaním, nerieš blbosti, je to stavebná vada budovy.

Podlahová krytina je tvoj problém jedine v prípade, ak bude zničená. Ak je iba poškriabaná od drápov, pazúrov zverí, pritom v zmluve nemáš explicitne zakázané chovať v byte psov, kočky, škrečkov, tigre, slona, jedná sa o prirodzenú amortizáciu podlahy, čo predstavujú škrabance.

Zmluva je dobre skoncipovaná, tieto termíny sa bežne používajú podľa univerzálnych šablón v zmysle Obč.zákonníka.

Zmluva je stále platná aj po jej špecifických doplneniach formou textu v zrozumiteľnom, kodifikovanom jazyku do tej miery, aby niektorý článok a odstavec v zmluve nemal (nesmel) odporovať, kolidovať s platnými zákonmi, ústave, ľudským právam a dobrým spoločenským mravom. To znemená, že prenajímateľ si v zmluve môže špecificky vymieniť niektoré práva nad rámec daný zákonmi, ako sú opravy, údržba okolia, prístupových chodníkov, výmenu hnuteľných zariadení, zachovanie hladiny hluku, pokoja, návštev, poriadku, čistoty, chov hospodárskych zvierat, rybičierk, kvetín, apod., ktoré nájomca svojim podpisom bude akceptovať pričom takýto text bude musieť akceptovať aj súd v prípade žaloby lebo neodporuje zákonom.