Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Předávání bytu pronajímateli

Zdravím,
dostal jsem se do situace, kdy jsem v podnájmu od města. Byt dostala přítelkyně před 3 lety v soutěži a byl kompletně zrekonstruovaný. Ovšem velmi "odborně". Po 3 letech začal plesnivět a začalo se dohadovat. Nechal jsem si udělat zprávu co se týče úniku tepla termokamerou abych potvrdil (či vyvrátil) že je tam rosný bod a tepelný most přesně v místech, kde se plíseň objevila.

Plíseň je jen důvod, proč řešíme ukončení nájemní smlouvy. Ovšem, městská část má ve smlouvě dost zábavnou větu a to tu, že byt musí pronajímatel předat ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení.

To si mám vyložit jako jak? Chápu malování, zadělání děr od obrazů, atp. Ale počítá se do toho i podlaha? Za 3 roky s 2 dětma a psem, se přeci opotřebuje a nemůžou po nás chtít vyměnit celkově na 90m lino...

Co je tedy mou povinností?

Předmět Autor Datum
že byt musí pronajímatel předat ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení Opravu ta…
milan.cukrar 23.01.2020 19:22
milan.cukrar
Bohužel to tam vážně je, sám jsem se tomu divil. Klidně mohu večer přiložit scan oného odstavce
tomas.kulhanek 24.01.2020 09:00
tomas.kulhanek
Ja bych v tomhle pripade pronajimatele poslal nekam, byt uvedl do slusneho stavu a s nejakou vymenou…
re4zon 24.01.2020 16:06
re4zon
A jeste me napadla dalsi vec, rekl vam nekdo co v tom byte mate uvest do puvodniho stavu? Jestli ne,…
re4zon 24.01.2020 19:21
re4zon
To mi taky hned včera napadlo,jestli to spíš neznamená mimo,kromě,vyjma,s výjimkou apod.Ovšem co je…
Karel04 25.01.2020 00:13
Karel04
Proč by nemohlo? Je to skoro doslovná citace z Nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. § 2293 (1)…
karel 25.01.2020 00:24
karel
Pokud jde o plíseň, tak to prostě přemalujte a bude to ve stavu, v jakém jste to převzali. Když jste…
Prasak 23.01.2020 21:53
Prasak
Hele, děravé je jedna věc. Tam bych necekl ani slovo. Ale je místy lehce poškrábané od běžného uživá…
tomas.kulhanek 24.01.2020 09:06
tomas.kulhanek
Tak jasně, stav té podlahy znáš jen ty. Taky záleží na tom, jak kvalitní to lino bylo, ty nejlevnějš…
Prasak 24.01.2020 11:53
Prasak
Priznam sa, ze nerozumiem preco to riesis takto teoreticky dopredu. Bud sa skus spytat priamo na mes…
fleg 24.01.2020 12:35
fleg
Plieseň nevznikla tvojou vinou ani užívaním, nerieš blbosti, je to stavebná vada budovy. Podlahová… poslední
Nuda 26.01.2020 08:50
Nuda

Ja bych v tomhle pripade pronajimatele poslal nekam, byt uvedl do slusneho stavu a s nejakou vymenou lina ho odkazal na obcanskopravni spor. Tahle cast smlouvy je zjevne neprimerena, odporuje OZ a zadny pricetny pravnik si netroufne tohle soudne vymahat. Ono by to totiz brano zcela do dusledku znamenalo, ze v byte musite vymenit uplne vsechno - kovani u dveri a oken jsou opotrebena, pojezdy u supliku, splachovadlo na zachode. Takze pokud je lino nekde osoupane a ne vyslovene znicene, at si trhnou nohou.

Proč by nemohlo? Je to skoro doslovná citace z Nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.

§ 2293
(1) Nájemce odevzdá byt ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení při běžném užívání a na vady, které je povinen odstranit pronajímatel.

zdroj

Nehledě znamená, že na běžné opotřebení se nehledí. Tady to vysvětlují.

Pokud jde o plíseň, tak to prostě přemalujte a bude to ve stavu, v jakém jste to převzali.
Když jste linoleum zničili, tak ho asi budete muset vyměnit. Děravé linoleum rozhodně není běžné opotřebení, mně v bytě vydrželo 12 let a vyhodili jsme ho jen kvůli tomu, že jsem předělával SDK příčku a nesedělo do nové dispozice. Jinak bylo jako nové. A to mám 2 děcka. Pokud vám to podrápal pes, tak opět - není to běžné opotřebení a město, jako řádný hospodář, přece nebude platit novou podlahovou krytinu, kterou průkazně zničil někdo jiný. Ale možná to při předání zástupci města vadit nebude, nebo se dohodnete na nějakém finančním vyrovnání.

Hele, děravé je jedna věc. Tam bych necekl ani slovo. Ale je místy lehce poškrábané od běžného uživání. Sám jako pronajímatel bych to akceptoval.

Jako na finančním vyrovnání osobně budu taky peskovat. Máme papír od firmy, že stav nemovitosti není v pořádku a plánuji jít na hygienu, jelikož SF stále argumentuje, že je to chybou větrání. Ovšem, jak jsem včera večer zjistil od sousedky o 2 patra nad náma, tak ta má okénka do světlíku nonstop otevřená na příkaz SF a ten plíseň v bytě má mnohem horší.

Malovat zeď na které je plíseň? Prasaku... :D Sám asi víš, že to je nelogický. Na tomhle jsem se i s technikem za SF domluvil, že tu vážně malovat nebudeme.

Musím říct, že když jsem technikovi včera volal já místo přítelkyně, tak byl velmi zaskočen a po informaci, že jsem na vlastní náklady nechal udělat snímky termo kamerou vč. posudku byl ještě víc zaskočen až chudák koktal.

V tuto chvíli nám jde o to, abychom se nějak domluvili na tom, v jakém bytě reálně předat byt. Lino dělat odmítám už jen z principu, že byt zjevně bude muset jít opět do rekonstrukce, jelikož plíseň nevyřeší pouhým seškrábnutím a nahozením zdí. Vlhkost té zdi je 24% a to je extrémně moc. Do toho jsou všechna okna 10 let neservisovaná a jsou i špatně izolovaná.

Prasaku, chápu co říkáš a chápu běžné opotřebení vs. poničení. :) Rozhodně díky za rady, jsem nyní rád za každou

Priznam sa, ze nerozumiem preco to riesis takto teoreticky dopredu. Bud sa skus spytat priamo na meste, alebo byt proste odovzdaj v takom stave v akom to povazujes za spravne ty. Mesto to bud akceptuje alebo nie. Ak nie tak mozes pravne riesit ako dalej.
Ak nenatrafis na blbca hadam nebude mesto trvat na zatreti plesne, co je blbost, pretoze sa tym problem neriesi, len sa zakryva. Ak natrafis na debila na urade mozne to ovsem je.

Plieseň nevznikla tvojou vinou ani užívaním, nerieš blbosti, je to stavebná vada budovy.

Podlahová krytina je tvoj problém jedine v prípade, ak bude zničená. Ak je iba poškriabaná od drápov, pazúrov zverí, pritom v zmluve nemáš explicitne zakázané chovať v byte psov, kočky, škrečkov, tigre, slona, jedná sa o prirodzenú amortizáciu podlahy, čo predstavujú škrabance.

Zmluva je dobre skoncipovaná, tieto termíny sa bežne používajú podľa univerzálnych šablón v zmysle Obč.zákonníka.

Zmluva je stále platná aj po jej špecifických doplneniach formou textu v zrozumiteľnom, kodifikovanom jazyku do tej miery, aby niektorý článok a odstavec v zmluve nemal (nesmel) odporovať, kolidovať s platnými zákonmi, ústave, ľudským právam a dobrým spoločenským mravom. To znemená, že prenajímateľ si v zmluve môže špecificky vymieniť niektoré práva nad rámec daný zákonmi, ako sú opravy, údržba okolia, prístupových chodníkov, výmenu hnuteľných zariadení, zachovanie hladiny hluku, pokoja, návštev, poriadku, čistoty, chov hospodárskych zvierat, rybičierk, kvetín, apod., ktoré nájomca svojim podpisom bude akceptovať pričom takýto text bude musieť akceptovať aj súd v prípade žaloby lebo neodporuje zákonom.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru