Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přestávka v práci

Zdávím Vás.
Vratní pracují na 12 hod směny. Na směně vždy jen jeden vratný.
Zaměstnavatel jím platí jen 11 hodin.
Bylo jím sděleno toto.

V rámci 12 hodinové směny máte nárok na 2x 30 min. přestávku, tzn. odpracovaná směna
je 11 hodin. Délka povinné přestávky (1 hod.) se nezapočítává do odpracované doby.

Dle názoru vratných dělají v nepřetržitém provozu.
Nikdo jím nedovolí na tu hodinu zavřít bránu, zamknout vrátnici a jít do stáčírny posvačit, nebo si zajít někam do jidelný na oběd.Tedy svačí v pracovní době.
Pokud přijede třeba auto, musí svačinu odložit a věnovat se mu.
Pokud jim nepřijde střídání, musím na vrátnicí zůstat a čekat, než je někdo vystřída.

Toto se prý považuje za nepřetržitý provoz, který nemůže být přerušen.
https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-262-2006-sb-zakonik-prace/f3053820/#aktualni-zneni

Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby.

Kdo má pravdu?

Tak na firmě se pracuje jen po – pa 6 – 14 hod, což jsou jen vratní.
Na vrátnici je i kamerový systém, takže mimo pracovní dobu firmy řeší přijíždějící auta i když třeba jen minimum + ostrahu celého objektu firmy přes kamery + pochuzky.
Mimo pracovní dobu firmy je v celém objektu jen jedna osoba - vratný.

Kdyby měli mít placených jen 11 hodin, měla by jím firma určit čas těch přestavek a na tuto dobu vyřešit zástup, ne?

podobně jsou na tom hlídači parkovišť, recepční, obsluha na čov, obsluha hvězdárny ... jde o takové práce, kde se člověk nemůže dlouhodobě vzdálit, nebo ani nemá kam, a kde ho během směny nikdo nepřiijde vystřídat.
zaměstnavatel dohodne nějaký týdenní hodinový fond a nejčastěji platí toho člověka měsíční mzdou, ne hodinovou.
hodiny se tak řeší jen při náhradě části směny, třeba na cestu k doktorovi.

asi je možné si založit na vrátnici odbory a začít se zaměstnavatelem kolektivně vyjednávat, třeba to bude k něčemu dobré. možná místo měsíčního platu získáš měsíční mzdu.