Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem majitel bytu zemřel, má družka nějaké užívací právo

Dobrý večer, chtěla bych Vás požádat o radu.
Zemřel mi otec a žil se svou družkou v bytě který byl v jeho vlastnictví. Jeho družka tam má pouze trvalý pobyt. Ve společné domácnosti spolu žily 12let. Takže se chci zeptat :
1, Má jeho družka nějaká práva k bytu?
2, Pokud nemá, musím jí tam nechat bydlet až do dědického řízení, nebo jí mohu dát výpověď z bytu?
3, Pokud jí mohu dát výpověď z bytu, kolik měsíců ji musím dát na vystěhování?
4, Je povinná hradit po dobu obývání bytu veškeré náklady, co když je hradit nebude?

Mnohokrát Vám děkuji za rychlou odpověď na mé dotazy.
S pozdravem Hokufová M.

K výpovědi:
Výpověď smlouvy předpokládá existenci nějaké smlouvy. (Jestli paní žila s pozůstalým ve společné domácnosti, neměla s ním asi uzavřenu nájemní smlouvu.)
Vypovedět nájemní smlouvu může majitel bytu (pronajímatel). Výpovědní lhůta činí 3 měsíce. Pozor! Změna majitele bytu není důvodem k výpovědi.

K nákladům:
Paní je samozřejmě povinna své náklady hradit. Jestli je ale hradit nebude, nezbyde než se obrátit na soud (nemáte ji jak/čím přinutit).
Odpojení energií nedoporučuji > mohla byste s tím mít problémy Vy.

Závěrem:
Poradila bych paní písemně vyzvat (nežádat, ale vyzvat), aby dluh zaplatila/doplatila a aby se z bytu vystěhovala (dala bych jí ty tři měsíce > tolik by činila výpovědní doba).
Až bude byt patřit Vám, budete mít trochu víc možností, ale vystěhování neplatiče se přesto může táhnout i několik let.

Odpojení energií nedoporučuji > mohla byste s tím mít problémy Vy.

A to už prečo? Ona predsa nie je majiteľkou a preto ani nemôže požiadať o odpojenie. Ona len ukáže dodávateľovi úmrtný list, aby pochopil, že odteraz mu nebude mať kto platiť za odber a zároveň oznámi, že je ochotná zaplatiť len k dátumu oznámenia týchto faktov. Za tento úkon jej nikto problém nebude robiť. Samotné odpojenie, resp. dohoda o zmene odberateľa je potom už v réžii dodávateľa energie a ten má dostatok skúseností, ako to má riešiť.
Samozrejme, dedičia by si mali zabezpečiť písomnú stopu čo a kedy v tejto veci urobili, budú to potrebovať pri konečnom zúčtovaní.

Paní, která v bytě bydlí, měla minimálně po dobu života svého partnera důvod a právo v bytě bydlet. Nevíme, jestli
s ní majitel bytu uzavřel nějakou smlouvu. Není to sice moc pravděpodobné, ale kdyby ano, měla by paní právo bydlet v bytě dál.

Změna majitele není sama o sobě důvodem k výpovědi nájemní smlouvy ale i kdyby byla, musel by byt být
po celou výpovědní dobu obyvatelný. Po odpojení energií by byt buď nebyl obyvatelný, nebo by se jeho užívání ztížilo…

K „razantnějším“ krokům bych proto radila přistupovat opatrně.

...ale kdyby ano, měla by paní právo bydlet v bytě dál.

Naprostý súhlas. Ale okrem toho práva by mala aj povinnosť platiť náklady na byt a energie - predpokladám, že to platil zosnulý a nie jeho dedičia. A podľa charakteru otázky tie platby jeho družka nemieni platiť, ale miesto toho zadlžuje byt. Teda ukázať úmrtný list dodávateľovi energií nie je žiaden "razantný" krok, ale nutné a slušné upozornenie dodávateľa na nastávajúce problémy. On si už poriadok so svojim odberným miestom urobí a ako som už naznačil, nemusí to byť hneď razantné odpojenie - predpokladám, že dotyčnú osobu najprv osloví za účelom dohody. A vec dotiahne do konca. Ale to nás nemusí zaujímať, nám ide o to, že dedičia sa zbavia povinnosti platiť za energie.
A len tak mimochodom, napraviť vzťahy s dodávateľom energií (predložiť úmrtný list a upraviť dohodu o dodávkach a platbách za energiu) bolo povinnosťou osoby čo tam býva, dedičia takýmto postupom len naprávajú jej zlyhanie.