Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Obecní les, těsně vedle chaty - chata proto trouchniví

Dobrý den,

měl bych dotaz na zdejší právníky.
Mám chatu v údolí.
Hned vedle - nad chatou jsou velké stromy - buky (je tam státní les).

Neustále hrozí, že některý ze stromů se skácí na chatu a vážně ji poškodí.

Navíc chatu aktivně poškozuje vlhko, které vychází z lesa.
Například listí ze stromů pravidelně při jakémkoliv zafoukání, ucpává okapy a vše dále hnije.

Zkrátka mám kvůli tomu více-náklady s údržbou, a neustále strach z pádu některého ze stromů.

Chystám se tudíž obrátit na starostu, v jehož vlastnictví obce se daná nebezpečná část lesa nachází.

Chtěl bych se zeptat, jakými argumenty z hlediska právní strany jej mám oslovit ?

Dovolil bych si poprosit o právní názor i nějaké zákony, které by mě podpořili v řešení.
Jediné praktické řešení je pokácet těch několik nejnebezpečnějších stromů hned vedle.

Díky

Chystám se tudíž obrátit na starostu, v jehož vlastnictví obce se daná nebezpečná část lesa nachází.

To jsi měl udělat nejdřív, než jsi sem napsal a než jsi začal hledat nějaké právní argumenty. Nejdřív to zkusit "lidsky" vysvětlit. Teprve kdyby s obecním úřadem nebyla řeč, můžeš přitvrdit na argumentech...

Při čtení tvého dotazu jsem si vzpomněl na podobně zaměřenou reportáž, kterou vysílali předevčírem:
https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3393106-manzele-si-stezovali-na-listi-z-mestskych-stromu-radnice-ma-podle-soudu-jejich

Zajímavý precedens, budu muset uhánět město, aby mi poslali někoho na úklid pár jejich listů, nafoukaných na můj balkon.
Ovšem jak se v tom článku píše, když jim tam místo listí padají stromy, tak se nedivím, že se brání.:-D

Na okrasnou zahradu manželů Popkových padají květy a stromy z městské aleje javorů. Krajský soud nyní rozhodl, že spad narušuje práva vlastníků pozemku.

No, nepomohu ti přímo, jen moje zkušenost. Co se týká státních lesů, tak ze zákona neodpovídají za škody vzniklé například pádem stromů, tam můžeš slušně požádat, ale vymáhat ne. Pokud je to obecní, tak si budeš odpovědnost muset dohledat. Protože jsem se s lesy nedohodl, ( výhled na kácení v řádu 5-10 let) tak jsem byl nucen hledat pojišťovnu, která pojistí nemovitost na pád stromů z cizího pozemku. Co se týká listí a vlhkosti z lesa, tam ti pomůže asi jen lidská dohoda, na to se právo zřejmě ptát nebude. ( jen můj názor).

Chybí zde analýza vlastnictví pozemků, to že někde stojí tvoje chata je hezké tvrzení. Dobré bude sledovat kauzu v Chlumci, výše uvedený odkaz. Protože řešení toho co píšeš bude na velmi dlouhé lokte, řešení nemají ani v tom Chlumci a to bude na léta, ty to řešení nebudeš mít dřív. :-)