Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem REklamace propadlého hrobu

Dobrý den,
v roce 2021 v květnu jsme měli pohřeb naší babičky do hrobu. Bylo nám řečeno, že se musí rok počkat, než se udělá závěrečná úprava hrobu. Na konci května 2022 jsme nechali udělat finální úpravu (zarovnání, doprostřed deska a kolem kytky).

Teď (7/2022) jsme se tam jeli podívat znovu a zjistili jsme propad hrobu na jednu stranu zhruba o 10 cm (viz. foto).

Firma si za úpravu hrobu vzala cca 30000 kč (neměli jsme smlouvu, vše jen ústně a emailem, v ceně není mramorová deska, to už jsme měli z jiného hrobu - prababičky, jen se dopsal text).

Teď firma napsala, že za opravu chce asi 8000 kč - posílám její odpověď:

koukal jsem na fotografie, hrob půjde vyrovnat, jen vzhledem k jílovité
půdě Vám nikdo nedokáže zaručit zda se hrob ještě náhodou nepropadne více...
Navrhuji posečkat do cca konce srpna, poté hrob vyrovnat a snad to již bude v pořádku.

Bohužel každý druh zeminy reaguje jinak, není možné to ovlivnit.

Vím, že je to finančně nákladné, ale oprava bude placená služba, není to ničí vina, bohužel
někdy i po 12,14 měsících si půda "sedá".

Dotaz - má na to firma právo, myslel jsem že by to měli uznat jako reklamaci.

Foto: vJcURWQGe

Děkuji

Hmmm, citlivá záležitost.

Zdokumentovat.
Písemně reklamovat.
V případě že nedojde k dohodě, tak než dát peníze tomu kdo si je nezaslouží, tak raději zaplatit soudnímu znalci.
Bylo by dobré si na místě ujasnit, zda dochází k propadu okolních hrobů (spodní voda?). Zeptejte se na hřbitovní správě.

https://poradna.pohreb.cz/sprava-hrobu/propad-hrobu-a-ostatky-ceske-budejovice

Ještě mě napadlo, je možné, že v důsledku provedených prací sesedá podloží? Pokud ano, tak vás na to měli upozornit písemně prokazatelným způsobem (důkazní břemeno je na straně zhotovitele).

Pochopil jsem, že nemáte smlouvu. Máte v ruce doklad o zaplacení? Nebo jiný dokument?
Vznik smlouvy je možný pouze ústní cestou a je možné, aby vám někdo vše potřebné dosvědčil. Tohle vůbec není ztracené. Pokud se cítíte v právu, tak se nevzdávejte. Držím vám palce.