Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemovitost na pozemku - bez práva příjezdu

Dobrý den,

mám chatu, kam vede jediný příjezd pro automobil přes pozemek, který mi nepatří.
Všude okolo je les, který příjezd vozidla znemožňuje.

Při náročném jednání na pozemkovém úřadě, které trvalo přes hodinu a půl jsem vymohl břemeno chůze od majitele pozemku.

Majitel pozemku při tomto dostal za toto uvedené břemeno chůze další velký pozemek od úřadu jako náhradu.
Samozřejmě jsem celou dobu chtěl mít jistotu příjezdu autem, tak jsem dostal podepsaný příslib od vlastníka příjezdu, že můžu já sám jezdit.

Pracovnice pozemkového úřadu sepsala smlouvu a je vedena na možnost příjezdu pouze pro mě.

Nyní jsem se rozhodl chatu s mým pozemkem prodat a nastalo doslova peklo, které jsem nečekal.

Majitel příjezdu počkal, až přijedou zájemci a stropil před nimi šílené peklo.
Doslova řekl, že příjezdový pruh nikdy neprodá a žádnému novému vlastníkovi mé nemovistosti neposkytne tuto možnost průjezdu autem, kterou mám.
A doslova křičel, že celý pozemek a chata je s tímto hendikepem příjezdu neprodejná a nemá žádnou cenu.

Pokusil jsem se majiteli nabídnout úplně šílenou cenu, která přesahuje kupní cenu pozemku jen za břemeno jízdy.
Jako odpověď začal majitel zuřivě příjezdový pozemek plotit a stavět tam i závory.

Je jasné, že soudu se už nevyhnu, ale chtěl jsem se zeptat, jak mám postupovat.
Je to moje obrovská chyba, když jsem podlehl nátlaku na pozemkovém úřadě a dokument podepsal.
Nakonec jsem se já hlupák ani neodvolal ve 14-denní lhůtě.

Jakou mám šanci v této patové situaci na získání přenositelného práva příjezdu?
Podotýkám, že s majitelem příjezdovky není soudná řeč a je možné toto řešit výhradně soudně.

Děkuji

Kdyby to bylo možné - jednoduché, tak se ani neptám. Rada nedělat nic, nechat to pasivně vyhnít není na místě.
Rodiče se za celý život nebyli s problematickým majitelem schopni dohodnout, dělá a dělal jen obstrukce doslova celý jeho život.

Už ale i já jsem dědicem dané nemovitosti (rodiče zesnuli). Čekat na umrtí majitele je velmi nejisté.
Nemovitost vyžaduje pravidelné náklady na údržbu. A když se aktuálně udržba atd.. neprovádí, nemovitost chátrá a tím ztrácí výrazně cenu.

Tak jsem se chtěl jen zdvořile zeptat na nějakou radu, může být postavena i na vhodné zámince, abych břemeno jízdy získal.

Jinak čas hraje částečně do "karet" problematickému majiteli příjezdovky.
Protože problematický člověk je zároveň z širší rodiny, chce objekt zjevně získat za symbolickou cenu např. v rámci dědictví, nebo jiným způsobem za směšnou cenu.

ja chapem, len toto je neriesitelna situacia, minimalne tu na poradni. jedine riesenie, okrem umrtia, je vziat vsetky papiere, ktore ohladom chaty a pozemkov mas a zajst za kvalifikovanou radou od pravnika. vsetko co sa tu napise a poradi budu len zamlzene dohady, nic viac.

všeobecne,nepoznám podrobnosti,to bude beh na dlhé trate,vecné bremeno v podobe nejakého prístupu musí byť zanesené v katastri nehnutelností ako vecné bremeno na určitých presne vymedzených parcelách etc,v tomto štádiu je to v podstate len dohoda medzi vami dvoma o povolení využiť pozemok vo vlastníctve dotyčného na Tvoj prístup autom k Tvojmu majetku,v tomto štádiu nič nezaväzuje dotyčného k tomu,aby rovnako poskytol možnosť prejazdu autom niekomu cudziemu,kto kúpi Tvoju nehnutelnosť,je to stále jeho majetok,jeho pozemok,možnosť chôdze ale neznamená možnosť prejazdu motorovým vozidlom,čo je znovu velmi problematický bod v dohode,chôdza a prejazd motorovým vozidlom sú velmi odlšné pojmy,pokial sa to berie ako zmluva o niečom.......či sa tam zriadi nejaké trvalé bremeno možnosti prejazdu/chôdze k cudziemu pozemku,o tom rozhodne súd, a ten sa môže ťahať roky,kým sa dospeje k niečomu užitočnému pre obidve strany,neviem či sa tu bude dať použť vyvlastnenie časti pozemku vo verejnoprospešnom záujme,to už musí preskúmať Váš právny zástupca a zhodnotiť šance,lahšie by to bolo,keby mala tade viesť nielen prístupová cesta,ale zároveň aj napr. verejný vodovod,kanalizácia pre obec alebo niečo podobné.....

Jedině přivést souseda k přemýšlení. Sežeň si někde početnou romskou rodinu s kupou dětí a vem je tam, že jsou to jako vážní zájemci o koupi a chtějí tam trvale bydlet nebo vytvořit romskou ubytovnu pro další příbuzné, když je teď taková dobrá cena. A mohou se jít sousedovi s přiměřeným rámusem představit. Ideální by bylo, aby zároveň navštívili i další sousedy a hlavně s nějakým dotazem i místního starostu, který by pak vše sousedovi potvrdil a sám ho asi nutil vše vyřešit, než se obec rozroste o nové obyvatele.:-)Právní řešení to není, ale mohlo by vše zjednodušit.

Proc z rise snu? Takovou partu, ktera tam pujde pred majitelem zahrat divadlo, sezenes velmi lehce, staci par tisicovek a klidne to zopakuji nekolikrat. Jestli je to takovy debil, jak pises, nestitil bych se niceho. Napriklad si pujcit auto, ktere dela maximalni bordel v mezich predpisu a jezdit tam cely den tam a zpatky. Kdyz tomu zkusi zamezit, zavolat policii, mas papir, ze ty osobne muzes.
Pokud nemas koule bojovat s blbem jeho zbranemi, plati, co uz napsali prede mnou. Pravnik a soud. Ten temer s jistotou vyhrajes, otazka je, za jak dlouho. Mimochodem, zkusil jsi mu odpovedet na jeho vyhruzky, jak to nikdy neproda, podobne? Ze on to NIKDY nedostane a at radsi vezme prachy za vecne bremeno, nez ho z nej vysoudis s podstatne mensi nahradou? Podle me spoleha na to, ze to potrebujes rychle prodat. Kdyz uvidi, ze ne a klidne mu jeho naschvaly oplatis, treba vymekne. Navic na tom, co napsal Karel neni nic nelegalniho. Mas zajemce, kterym to mas v umyslu treba i darovat, jen abys ho nasral. Ze to nikdy neudelas je ciste tvoje vec.

Je to rada v mezích zákona, ale OK. Chceš to lépe, tak použij běžný postup. Tj. sežeň právníka, který sepíše návrh k soudu a pak pár let čekejte, až se k tomu soud dostane. Naopak nějaké vyhrožování a akce přes Ukrajince je na hraně zákona a soused podá trestní oznámení a zatvrdí se ještě víc. Ale tvoje věc, mně je to celkem jedno.