Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Omezení podnikání ze strany pronajimatele

Dobrý den pronajal jsem si na malé vesnici hospodu od obce, v následující době bude nejen v budově a prostorách nájmu, ale i z venku prováděna rekonstrukce a jiné stavební úpravy. Z těchto důvodů budu nucen přerušit cca na dva měsíce provoz pohostinství. Jaké mám reálné možnosti nejen na náhradu ušlého zisku, ale i na snížení případně zrušení platby za nájem v době rekonstrukce? děkuji.

Jde tu o to co už píše re4zon, co máš ve smlouvě. Dále jde o to zda jsi schopen vyčíslit ztrátu za příslušné měsíce např. jaké jsi měl v roce 2021 za říjen a listopad tržby či zisk a máš to možnost doložit. Pokud to máš např pronajaté od jara letošního roku tak to budeš mít s prokazováním problém. Vše je ale o komunikaci. Snaž se komunikovat se starostou a s těmi zastupiteli, kteří ti pronájem schválili.

Za rekonštrukciu môžeš požadovať zníženie nájmu, prípadne odpustenie nejakej časti - zhodnocuješ totiž cudzí majetok.
Za stratu zisku ti prenajímateľ NIE JE povinný dávať náhradu - zisk je predsa tvoj a nie prenajímateľov.
Iné by to bolo, ak by tú rekonštrukciu NARIADIL prenajímateľ+, alebo ju vykonával prenajímateľ - vtedy pri nariadenej - viď prvý riadok (zníženie nájmu), pri vykonávanej prenajímateľom tiež prvý riadok (odpustenie časti). Tu však máš nárok na náhradu zisku (musíš presne vyčísliť, o aký zisk by si prišiel), pretože tento zisk by si nestratil zo svojej vôle, ale nariadením prenajímateľa (obmedzenie využívania prenajatej nehnuteľnosti).
Takže - uveď - ty sám ideš rekonštruovať, alebo ti to bolo nariadené, alebo to vykonáva prenajímateľ?