Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrácení peněz za nevyřízené vízum

Dobrý den,

byl jsem telefonicky domluven s jednou ambasádou v Praze, že jim zašlu peníze předem na jejich účet, aby mi vyřídili vízum.
Domluva zněla, že po obdržení částky mi odešlou informace o požadovaných dokumentech a formuláři potřebnými pro udělení víza.
Peníze jsem odeslal 4.9. Do 12.9. se mi nikdo neozval.
Bohužel se ke mě dostaly informace, pro které jsem se rozhodl, že by ten způsob cesty, kterým jsem se tam chtěl dostat, nebyl
bezpečný. 12.9. jsem tedy na ambasádu napsal, že jsem si to rozmyslel, aby mi po odečtení poplatku za převod, částku vrátili.
Stále mi nikdo neodpovídal, i když jsem se ještě 2x připomínal. Až dnes 2.11. mi napsali, že mi částku nevrátí, ale vízum mi kdykoliv
vyřídí. Jelikož už jsem po dovolené a tuto zemi v nejbližší době určitě neplánuji navštívit, rád bych dostal peníze zpět.

Do této chvíle jsem od nich neobdržel žádné formuláře, nebo jakékoliv informační instrukce potřebné pro vyřízení žádosti o vízum.
Nic jsem nepodepsal, ambasádu jsem nenavštívil s pasem ani požadovanými dokumenty. Pouze jsem převedl peníze na jejich účet.

Mám nárok na vrácení částky? Pokud ano, měl bych zmínit nějaký paragraf při komunikaci? Kolik kč si mohou účtovat, za případné
převedení peněz zpět na můj účet? Jelikož se jedná o vízum za 180 euro, tak bych rád věděl, kdo je v právu.

Děkuji předem za informace

Je to měsíc, co jsem jim pouze odeslal peníze na účet. Doteď znají pouze mé jméno, nic víc. Vůbec mi neodeslali žádost k vyplnění a další informace, co vše musím doložit, abych mohl o vízum zažádat. Neučinili tak ani teď, kdy mi poprvé odepsali. Pouze napsali, že peníze nevrací, ať si kdykoliv o vízum zažádám.
Tak jsem přeci o žádné vízum ještě nepožádal?

Ty jsi jim poslal na účet 180 euro, což je asi jejich taxa za vydání víza. Také se domnívám, že se někde při bankovním převodu uvádí účel platby. Z toho lze odvodit, že požaduješ vízum a proto tě vyzvali ať si podáš žádost. Ber to jakou drahou zkušenost s jednání na úřadech, nebo jako podporu jejich země.

Dobrý podvečer,

hlásím se po více jak měsíci. Zkusil jsem právní poradnu za poplatek 70kč. Napsali mi toto:

Smlouva může být v této věci uzavřena i ústně. Jestliže bylo dohodnuto, že Vám po obdržení částky pošlou potřebné informace a nestalo se tak, doporučuji písemně odstoupit od uzavřené smlouvy z důvodu podstatného porušení smlouvy a požadovat vrácení poskytnutých peněz. V případě, že nebude adekvátně reagováno, lze se domáhat vrácení peněz soudní cestou.

Doporučuji komunikovat výhradně v písemné formě.

Učinil jsem tak a vyšlo to. Za převod si sice odečetli 300kč, ale mám pořád 4400kč zpátky. Po písemné a podepsané výzvě se mi sice ozvali, tedy až po týdnu a ptali se mě na číslo účtu, kam mi mají peníze poslat (i když dokument s mojí platbou měli v souboru). Pak trvalo další týden, než se mě zeptali, jestli to chci v korunách, nebo eurech a po dalším týdnu, kdy jsem jim oznámil, že mi stále nic nepřišlo, napsali, že do týdne mi je vrátí. V pátek tak učinili. :-)