Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Finanční odškodnění po dopravní nehodě

Zdravím všechny,

25. 6. 2024 u mě došlo k dopravní nehodě, viz případ, níže. Dotaz mám na finanční vypořádaní k této události, jak za zdravotní komplikace tím způsobené, tak i poškozené kolo, které bude potřeba opravit. Zatím řeším následovně:

Případ:
Na kole jsem projížděl v cyklopiktokoridoru. Auta stála, kvůli husté dopravě. Najednou se, tak sekundu před mým průjezdem otevřely dveře spolujezdce z jednoho stojícího auta. V uvedeném časovém okamžiku se mi nepodařilo zcela zastavit a tímto došlo k naražení žeber a otevřené ráně levého ramene o rám dveří automobilu a následný přelet přes řidítka a nařažení levého zápěsti.

Zdravotní:
- V rámci mého "životního", úrazového pojištění řeším škodní události tam.
- Od policie mám informaci, že tak za 2 týdny dokončí šetření na jejich straně a poté bude na mě, jak se rozhodnu viníka potrestat. Zda se bude jednat o přestupek nebo se vyhodnotí jako trestrný čin - ublížení na zdraví.
- Dále je snad možnost řešit odškodnění i přes povinné ručení řidiče automobilu, které nehodu způsobilo - to si budu ještě zjišťovat.

Poškozené kolo:
- řeším přes povinné ručení řidiče automobilu, které nehodu způsobilo. Kolo jsem dal do cykloservisu k nacenění opravy. (Hodnota kola cca 50 000 Kč)

Je za vás uvedené šetření v pořádku nebo tam něco chybí? Postupovali byste jinak?

Předem díky za vaše reakce,
Michal

Předmět Autor Datum
Řeší to úřady, snad to vyřeší dobře. Když máš kolo za 50kKč...hmmm. Jen chci citovat: Zlaté pravidl…
Yarda 04.07.2024 08:13
Yarda
On jel v pruhu, ktery je na kraji oznaceny pro cyklisty (neni to vyhrazene, i auto tam muze vjet). R…
Jan Fiala 04.07.2024 09:30
Jan Fiala
Jen mne napadlo, když dojde k úrazu, možná závažnému, předpokládám, že může dojít k právnímu sporu,…
Yarda 04.07.2024 11:53
Yarda
A aké by tam našiel? Žiadne! A) cyklista išiel vo svojom vyhradenom pruhu - vodič sa nemôže vyhovára…
yYy 04.07.2024 12:15
yYy
Říká se tomu Holandský chvat.
Prasak 04.07.2024 17:09
Prasak
Povinné ručení provozovatele (nikoliv řidiče) vozidla se nevztahuje jen na škody na majetku, ale i n…
Prasak 04.07.2024 17:16
Prasak
Tak nechápu, proč by sis měl řešit zdravotní náklady ze své úrazové pojistky? A proč by nemohl upla…
Wikan 04.07.2024 18:29
Wikan
Uplatnit může, ale záleží na tom, jak se k tomu postaví jeho úrazová pojišťovna, resp. v jakém rozsa…
Prasak 04.07.2024 22:39
Prasak
Kolik jsi jel v té situaci kolem stojících aut ? Podle popisu tak cca 50km/h. I cyklista musí přizpů… poslední
intel 09.07.2024 13:14
intel

Řeší to úřady, snad to vyřeší dobře. Když máš kolo za 50kKč...hmmm.

Jen chci citovat:
Zlaté pravidlo řidiče: Kam nevidím, tam nevletím.
Stříbrné pravidle řidiče (údajně to prohlašuje instruktor v nějaké autoškole): Přednost máte, až když vám ji někdo dá.

Mám dojem že v pravidlech silničního provozu je taky psáno že řidič má přizpůsobit jízdu i okolnostem které může předvídat. A když jsi z pravé strany předjížděl stojící kolonu aut, tak jsi ty otevírající dveře předvídat mohl a měl.

Když řidič předjíždí cyklistu, musí mít odstup 1,5 m. U předjíždějících cyklistů to neplatí?
:-(

On jel v pruhu, ktery je na kraji oznaceny pro cyklisty (neni to vyhrazene, i auto tam muze vjet). Ridic auta, ktery stoji v normalnim pruhu a vedle sebe ma pruh pro cyklisty nema co otevirat dvere. Kdyz mas dvouprodovou cestu, ridic v levem pruhu otevre dvere a ten, ktery soubezne jede v pravem mu je urazi, tak za to ten v pravem muze? Taky ho "predjizdel" z prave strany...

A aké by tam našiel? Žiadne!
A) cyklista išiel vo svojom vyhradenom pruhu - vodič sa nemôže vyhovárať na "obiehanie" sprava.
B) vodič, resp. spolujazdec otvoril dvere a zasahoval do iného pruhu (cyklopruhu) - teda takto obmedzoval a ohrozoval cyklistov v tomto pruhu.
C) A ak už potreboval vystúpiť, mal sa spolujazdec presvedčiť, či neohrozí/neobmedzí niekoho v tomto pruhu. A to neurobil.
Takže žiadne poľahčujúce, ale skôr priťažujúce okolnosti tam sú!

A takýmto prípadom sa dá jednoducho vyhnúť (ja to uplatňujem aj ako vodič, aj ako spolujazdec) - neotváram ihneď dvere úplne, ale pootvorím na cca 10cm, počkám a až potom otváram pričom (už zvyk) sa pozriem, či niekto za mnou nie je. A toto mnohí nekonajú - preto sa takéto kolízie stávajú. Kdesi som čítal - vraj v autoškolách učia vodičov, aby dvere otváral vzdialenejšou rukou od dverí (v našom prípade - pravou), čo ho donúti aby sa otočil a videl aj dozadu.

Povinné ručení provozovatele (nikoliv řidiče) vozidla se nevztahuje jen na škody na majetku, ale i na zdraví poškozeného. Tak nechápu, proč by sis měl řešit zdravotní náklady ze své úrazové pojistky?

Co se týká možnosti rozhodnutí (přestupek vs. trestný čin), tak já jsem stál před něčím podobným. Ale proč bych měl ničit život mladé holce, která byla "jen" blbá a neukočírovala auto a narazila do nás. Úmysl v tom rozhodně nebyl, tedy v tom mém případě. Asi bych se rozhodoval podle následného chování viníka.

Uplatnit může, ale záleží na tom, jak se k tomu postaví jeho úrazová pojišťovna, resp. v jakém rozsahu a na co má nárok. Protože náklady na ošetření by měly jít na náklady pojišťovny protistrany, určitě by tam mohl uplatnit i náklady za ušlý příjem vyplývající z pracovní neschopnosti. Jeho pojišťovna pak může poskytnout dodatečné plnění, ovšem výjimky mají pojišťovny na kde co.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru