vypořádání s pronajímatelem bytu po smrti syna
Dobrý den.
Po náhlé smrti syna, který bydlel v podnájmu v garsonce, chce po nás (jeho rodičích) majitel bytu 30 000 Kč za drobné opravy plus placení tří nájmů plus poplatky po dobu výpovědní lhůty (3 měsíce). Na to samozřejmě jako důchodce nemám a nezdá se mi že bych měl něco platit za syna, který byl plnoletý a svéprávný. Můžete mi poradit co mám dělat?
Děkuji.
Emil Fiala
Pokud na těch pohledvkách bude trvat, tak ať se přihlásí do dědického řízení. Tam by mohl mít nárok na úhradu drobných oprav, ale že by uspěl i s proplacením výpovědní lhůty, o tom se dá celkem pochybovat. K žádné výpovědi nedošlo a smlouva skončila smrtí nájemníka.
Zároveň by bylo vhodné zjistit, jestli syn nezaplatil nějakou zálohu, v tom případě by se opravy mohly zaplatit z ní.
Myslel jsem, že nájem hned zaniká, ale asi je to jinak:
https://www.pravoprovsechny.cz/clanky/smrt-najemce-bytu-co-se-v-takovem-pripade-stane-s-najmem/
https://dostupnyadvokat.cz/blog/vyklizeni-bytu#vyklizeni-bytu-po-zemrelem
https://www.bezrealitky.cz/blog/jak-a-kdy-pristoupit-k-vyklizeni-bytu
https://www.vyklizenisos.cz/novinky/vyklizeni-po-zemrelem-kompletni-pruvodce/
Pokud se zřeknu dědictví, musím i tak zaplatit nájemné za měsíce výpovědni lhůty a požadavky pronajímatele na opravy bytu?
Podle mě ne.
Pokud jste si jistý, že syn neměl žádný majetek a jen dluhy tak se dědictví zřekněte. Pokud si nejste jistý tak to nechte notáře vše zpracovat (on to musí udělat stejně) a na základě jeho zjištění se rozhodnete. Nejsem si vědom, že zřeknutí musí být hned při zahájení notářského šetření.
Tím pojmem "soud" se myslí notář.
Pokiaľ sa zriekneš dedičstva - zriekaš sa v plnom rozsahu všetkých aktív (teda toho, čo bolo jeho majetkom, peňazí na účtoch), ale zároveň sa zriekaš i jeho pasív (teda dlhov a pohľadávok voči nemu). V tom prípade nedostajneš nič, ale tak isto nezaplatíš nič (ani prenajímateľovi). Zaplatíš akurát notársky poplatok.
Doplním: ak by ste trvali na dedičstve - prenajímateľ musí si počkať, alebo vstúpiť do konania s pohľadávkou. A tam musí presne vyčísliť pohľadívku - 30000Kč na opravy nie je pohľadávka - je to odhad. Musel by dodať všetky faktúry - ak nedodá - notár toto z konania vylúči. Ak by prenajímateľ znova niečo žiadal cez súd - opäť musí PRESNE špecifikovať náklady - inak súd to zamietne a prenajímateľ& (ktorý by takto prehral) by zaplatil aj súdne poplatky.
Pokud chcete fundovanou odpověd a nemáte na advokáta, můžete se zkusit optat tady https://www.bezplatnapravniporadna.cz/. Sice jejich reakce chvilku trvá, ale stojí to za to. Po tu dobu bych neplatil nic, at se majitel přihlásí do dědického řízení. Pokud se sám dědictví zřeknete, nebudete platit NIC. Stejně ani nájemné za měsíce výpovědní lhůty a požadavky pronajímatele na opravy bytu - sám jste přece s majitelem smlouvu neuzavíral.
Syn měl u nás stále trvalé bydliště i když bydlel už 20 let v podnájmu. Majitel bytu stále zvyšuje své požadavky (nyní o dalších 70 000) a ještě prý není konec.
Jak už tu zaznělo, odkažte ho na dědické řízení a nic mu neslibujte.
A pokud navyšuje požadavky, tak ať dodá podrobný rozpočet na základě čeho na tu částku přišel, že to potřebujete pro znalce.
Dobrá rada, bo tak by mohl za 3 dny přijít s další cifrou - klidně o 100 litrů.
Naopak, tohle ho zabrzdi, hlavne ta poznamka o znalci. A kdyz to sepise, tak sam uvidi, ze ty sumy jsou nesmyslne. Navic jsi podle nej ve vypovefi, takze do toho bytu muzes nakracet a vse, co sepsal zkontrolovat.
Já ale nevím jestli jsem ve výpovědi, protože s ním žádnou smlouvu uzavřenou nemám.
Protože si účtuje nové zařízení a vybaení bytu. Přičemž to staré odhaduji na 30 let. Účtuje si opravu prasklin na zdi, odloupávající se kachličky v koupelně (vlivem těchto prasklin). Praskliny nemohly vzniknout čiností nájemníka, ale nedodržením technologických pokynů při výstavbě domu. Atd. atd.
Pokud bylo zařízení a vybavení bytu jeho, bylo vlastně pronajímáno a spláceno částí nájmu, což by mělo být v původní nájemní smlouvě uvedeno. A logicky stárlo a docházelo k opotřebení, čili po těch 20-30 letech mělo vlastně nulovou hodnotu a mnohé i za dobou životnosti, tak měl majitel sám pořídit nové. Takže těžko může majitel po skončení nájmu (z jakýholiv důvodů) požadovat po nájemcích zakoupení nového nábytku, vybavení koupelny a WC apod. Maximálně vymalovat a přilepit ty kachlíčky a to můžete zajistit sám a ne co si majitel vzpomene nebo domluví se svými kamarády. Sdělte mu, ať vám připraví ty požadavky pro znalce a že si vše přijdete vyfotit a natočit a ať se pak přihlásí do dědického řízení, kde vy předložíte svoje zjištění a odhady. Že se možná dědictví vzdáte, to bych mu vůbec neříkal.
Vyzerá to tak, že majiteľ je vydierač a špekulant. Zvyšuje, zvyšuje a bude až do tej doby, kým nebude mať 1 000 000. Už sa spomínalo - odkázať na dedičské, nech doloží písomne náklady - ak by sa staval na zadné - oznámiť to prokuratúre ako pokusy o podvod a vydieranie.