Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podání žaloby k soudu na neznámého žalovaného

Lze podat žalobu k soudu na člověka neznámé totožnosti? Má pak soud sám možnost zjistit totožnost žalovaného? Bude to vůbec dělat?

Tedy příklad: Koupil jsem přes internetový inzerát věc za 2000 Kč, zaplatil jsem předem na bankovní účet, ale prodávající mi zboží nezaslal, tvrdí, že moje peníze přijal, ale už je stačil utratit a to zboží mi odeslat chtěl, ale před odesláním ho ztratil, nyní nemá ani zboží a ani peníze a slibuje, že peníze vrátí, až je bude někdy mít. Jeho totožnost neznám, znám pouze jeho email a číslo účtu, na který jsem mu odeslal 2000 Kč. Můžu na něj podat žalobu soudu, např. návrh na vydání bezdůvodného obohacení nebo návrh na platební rozkaz, když neznám ani jeho totožnost? Zjistí si soud jeho totožnost sám pomocí toho bankovního účtu, tedy může soud kvůli tomu vůbec prolomit bankovní tajemství? Policie mé oznámení odložila, kvalifikovala to pouze jako přestupek a tam nemůže policie bankovní tajemství prolomit.

Nie som sice pravnik, ale tu sa nepodava zaloba, ale trestne oznamenie a nie na sud, ale na policiu. Pokial policia zisit trestny cin, preda to prokuratorovi (statnemu zastupcovi v CR) a ten poda zalobu na prislusny sud. Pokial nepojde o trestny cin mozes riesit spor dalej v obciansko-pravnom konani, cize podas zalobu na sude...totoznost budes vediet z policajneho vysetrovania.

Ja ti poviem zase z mojho pohladu admina, ktory obcas spolupracuje s miestnou policiou (kedze sef je moj spoluziak).
S dotycnym si komunikoval mozno cez telefon, cez email, mal uverejneny inzerat a bla bla. Toto vsetko su stopy, podla ktorych sa da vypatrat identita a nemusia prelamovat ziadne bankove tajomstva, aj ked mne osobne sa to zda divne, skor mi to pripada ako lenivost policajta riesit takuto "banalitu".

Ano, prodejce komunikoval z IP adresy, kde je poskytovatelem telefonní operátor O2. A nevím jak u vás v SR, ale u nás v ČR je prolomení telekomunikačního tajemství ještě obtížnější než prolomení bankovního tajemství. K prolomení bankovního tajemství stačí totiž žádost státního zástupce na návrh policejního orgánu v trestním řízení u jakéhokoliv trestného činu, kdežto k prolomení telekomunikačního tajemství je potřeba příkaz soudce na návrh státního zástupce a to lze uskutečnit navíc ještě jen u některých trestných činů, rozhodně ne u všech. U přestupků na to můžeš rovnou zapomenout.

§ 88a/1 tr. řádu
Je-li třeba pro účely trestního řízení vedeného pro úmyslný trestný
čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí
trestní sazby nejméně tři roky, pro trestný čin porušení tajemství
dopravovaných zpráv (§ 182 trestního zákoníku), pro trestný čin podvodu
(§ 209 trestního zákoníku), pro trestný čin neoprávněného přístupu k
počítačovému systému a nosiči informací (§ 230 trestního zákoníku), pro
trestný čin opatření a přechovávání přístupového zařízení a hesla k
počítačovému systému a jiných takových dat (§ 231 trestního zákoníku),
pro trestný čin nebezpečného vyhrožování (§ 353 trestního zákoníku),
pro trestný čin nebezpečného pronásledování (§ 354 trestního zákoníku),
pro trestný čin šíření poplašné zprávy (§ 357 trestního zákoníku), pro
trestný čin podněcování k trestnému činu (§ 364 trestního zákoníku),
pro trestný čin schvalování trestného činu (§ 365 trestního zákoníku),
nebo pro úmyslný trestný čin, k jehož stíhání zavazuje vyhlášená
mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, zjistit údaje o
telekomunikačním provozu, které jsou předmětem telekomunikačního
tajemství anebo na něž se vztahuje ochrana osobních a zprostředkovacích
dat a nelze-li sledovaného účelu dosáhnout jinak nebo bylo-li by jinak
jeho dosažení podstatně ztížené, nařídí v řízení před soudem jejich
vydání soudu předseda senátu a v přípravném řízení nařídí jejich vydání
státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu soudce na návrh státního
zástupce. Příkaz k zjištění údajů o telekomunikačním provozu musí být
vydán písemně a odůvodněn, včetně konkrétního odkazu na vyhlášenou
mezinárodní smlouvu v případě, že se vede trestní řízení pro trestný
čin, k jehož stíhání tato mezinárodní smlouva zavazuje. Vztahuje-li se
žádost ke konkrétnímu uživateli, musí být v příkazu uvedena jeho
totožnost, je-li známa.

Apropó, to by mě také zajímalo, jestli jde to telekomunikační tajemství při podání žaloby na neznámého žalovaného v občanskoprávním řízení prolomit, když to v přestupkovém řízení nejde. Odpoví tu vůbec někdy ty právničky, co tu mají zdarma reklamu?
:-)

No ale na trestní oznámení jsem se přece neptal, já se ptám na žalobu k soudu. Trestní oznámení jsem už přece podával, vždyť jsem psal hned v prvním příspěvku, že to policie odložila jako přestupek s neznámým pachatelem. Proč to tu stále překlápíte do trestněprávní roviny, když se ptám na podání žaloby k soudu v občanskoprávním řízení?

Dobrý den,

k vašemu dotazu: dle zákona o bankách lze zprávu o záležitostech, týkajících se klienta, které jsou předmětem bankovního tajemství, aby podala banka bez souhlasu klienta jen na písemné vyžádání a to a) soudu pro účely občanského soudního řízení;8). Písemné vyžádání musí obsahovat údaje, podle nichž může banka příslušnou záležitost identifikovat.Tedy soud má možnost dle výše uvedeného zjistit totožnost žalovaného.

Dobrý večer,

dle mého názoru úspěšně takto žalobu podat nelze. Dle příslušných ustanovení občanského soudního řádu, týkajících se podmínek podání k soudu musí být procesní strany zcela přesně identifikovány a to jménem, příjmením, adresou.

Dobry den, neviem, aka je pravna uprava v Cechach, no na Slovensku by bola Vasa situacia riesitelna nasledovne: v zmysle ustanovenia § 92 ods. 1 písm. b) zákona o bankách (483/2001 Zb)je banka povinna aj bez suhlasu klienta poskytnut udaje na identifikaciu klienta osobe, ktora odovzda banke alebo pobocke zahranicnej banky pisomne vyhlasenie, ze v dosledku chyby pri vykonavani platobneho styku utrpela majetkovu ujmu spocivajucu v prevode a pripisani jej patriacich penaznych prostriedkov a na vymahanie takehoto bezdovodneho obohatenia su nevyhnutne identifikacne udaje klienta v dosledku tejto chyby. Banka tieto udaje nevyda, ak jej klient na jej pisomne upozornenie vyda banke prikaz na ich spatny prevod do 7 dni odo dna dorucenia pisomnej ziadosti o poskytnutie informacnych udajov. Odprucam Vam preto obratit sa v tomto duchu so ziadostou na banku.

No dobře, ale to bych lhal, já jsem přece při zadání příkazu k úhradě nespletl číslo účtu, já jsem ho naopak zadal správně. Pouze jsem za zaslené peníze nedostal zboží. To mi radíte získávat údaje totožnosti majitele bankovního účtu tím, že budu lhát jeho bance o tom, že jsem mu poslal peníze omylem? Jak mi pak bude věřit soud mé tvrzení, že jsem zboží nedostal?

za to že vám neodpovím, poděkujte českému vládnímu dobytku:

Plánovaná údržba systému

Probíhá plánovaná údržba
Portálu veřejné správy

Po jejím ukončení se budete moci znovu přihlásit

portal.gov.cz