Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zákaz školy zveřejnování fotek na FB

Dobrý den, já sice nevím zda-li to sem patří ale potřebuji se na to zeptat. Ve škole nám zakázali zveřejnovat naše fotografie ze školních akcí na Facebook. Údajně proto, že se nějak poškozujeme. Máme zakázáno sem dát např. fotku ve které stojím já a přátelé před branou Dolních Vítkovic, což nás štve. Nikdy nikdo z nás nezveřejnil fotku, která by druhé zasměšnila. Ba naopak naši učitelé mají na svých profilech naše fotky, které se nám nelíbí. Fotka je dle mého názoru mé duševní vlastnictví a já si s ní mohu dělat co chci. Je to pravda? Má škola právo nám toto zakázat, i přeso že by ji do toho nic nemělo být? Škola nám vyhrožuje policí, za každou fotku kterou zveřejníme. Co máme dělat? Můžeme se s tímto na někoho obrátit?

Za žáky školy, Děkuji

+1

Přijde mi to zvrhlé, aby škola říkala, co si kdo může či nemůže zveřejňovat na FB. Z jaké pozice? Co je komu po tom? Pokud to nepoškozuje školu, tak to může být všem ukradené.

Imho jen alibismus ze strany školy, nechutnej a nepochopitelnej, jak relikt z dob nedávno minulých.

jenže škola, to je ten systém, který by měl nezvedené dětičky řádně semlít, viz ty nejlepší anglické školy. Není to bezúčelné. Navíc zrovna dávat fotky "neuatorizované" kamkoli na web mi zrovna nepřijde moc moudré.

Nezapomeň, že se tu bavíme o dětech, které spoustě věcí nerozumí.

edit: redsnake, nejsi nakonec Džamila Stehlíková? :-)

S Džamilou mě nesrovnávej prosím.

Osobně si nemyslím, že by škola měla děti semlít a už vůbec nejsem zastáncem stupidních a nepodložených zákazů. Všichni maj fejsbůk, nechápu proč by si tam děti nesměli dát fotky ze školy, focené mobilem, etc.

Čeho se škola bojí? Že na fotkách bude vidět, jak se hraje v zadu za lavicema fotbal? Že Voráčková nezvládá umravnit třídu během výuky?

Chápu, z pozice rodiče, který se asi jen klepe aby ratolest nedonesla ze školy poznámku, případně aby zrovna jeho dítko nebylo vyloučeno, z téhle pozice to asi dokážu pochopit.

Nicméně ze svého pohledu velký fuck up! a pokud rovnou ne na FCB, tak bych uploadnul fotky na picassu, nebo vytvořil nějakou sociální síť pro děti ze školy.

Otázka je, jestli by to někdo využíval, výše zmíněné nařízení mají beztak všichni v a stejně to cpou na FB(_!_)

řeknu to takto:

mám dvě děti, obě chodí na ZŠ. Škola je místo, kde se děti, zbavené vlivu rodičů, učí socializovat se ve skupině jiných lidí. Učí se (nebo by se měly učit), že taková skupina má určitou jasně danou "hierarchii velení", která je do určité míry volná, ale opravdu jen do určité (a velmi malé) míry.

Mám za to, že (nejen hospodářská, ale i mravní) krize tzv. západní společnosti pramení z určité přehnané benevolence a absence jasných a explicitně dodržovaných pravidel, která padla za obět "dětským právům" a podobným totálním nesmyslům. Naopak jsem zastáncem přiměřených fyzických trestů, protože jsou efektivní a výchovné, narozdíl od "domlouvání a psychorozborů." Ve škole jsem patřil k těm, kteří nikdy neměli zásadnější problém, ale i tak jsem si donesl domů každý rok 2-3 poznámky a párkrát dostal přes držku nebo ukazovátkem přes prsty - neubylo mě a naopak jsem si vždy velice rychle uvědomil, kde je chyba (samozřejmě ve mně). To mě naučilo spoléhat se sám na sebe a nést za sebe odpovědnost, nikoli se vymlouvat na někoho jiného. Jednoduše řečeno, děcko "něco" chce, neví sice přesně co, ale nedá pokoj, dokud to nedostane.

Mám bohužel tu smutnou zkušenost s "produkty" dnešního "lickoprávního" (chyba je záměrná) školství - ti lidé jsou v praxi naprosto nepoužitelní, dílem proto, že nic neumí, dílem proto, že nedokáží formovat pracovní týmy. A nejhorší na tom je, že dnešního absolventa VŠ strčí školními znalostmi do kapsy sedmdesátiletý důchodce, pouhý absolvent průsmyslové školy.

Z mého pohledu jsi "tichá Džamila" :-)

Sorry tačvůde, ale podle mě neargumentuješ správně a odbíháš od tématu. Bavíme se o pořizování fotek na školních akcích, tj. dětský den, školní výlet, etc. Tam kde to ničemu nevadí. Dokážu pochopit, že se to parchantům zakáže během vyučování, zas až takový tupec nejsem.

Fyzické tresty, s kterými v jejich rozumné podobě souhlasím, to nemá nic společného, imho ani s úrovní výchovy.

Bavíme se o fotkách na FB a jak je známe fotky nekradou duši. To si možná jen myslí někdo z učitelskýho sboru (tipuju 65 let a více).

Celá ta argumentace mi přijde postavená na hlavu. Něco ve stylu "Zbraně jsou zlé, áno"

Škola nejspíš chce předejít (alespoň právně) případům, kdy borci hodí neoblíbenýho spolužáka do rybníka, pochčijou ho, (ožerou se, budou šahat holkám na kozy a další studentské kratochvíle) natočí si to na video, vyfotí a pak hodí na fakabuk. Za prvé to tu oběť poníží podruhé a ještě veřejněji a za druhé z toho bude mít průser škola, potažmo učitelé, že to nezvládli a něco takovýho se jim za zády stalo. Už tím, že to děcka mají zakázaný zveřejňovat, se sníží motivace něco takovýho vůbec udělat, protože "proč by to dělali, když se s tím stejně nemůžou moc pochlubit". Vzhledem k zákazu pak zveřejnění těchto fotek je pak právně snadněji postižitelný.
A vůbec - školní akce = škola, jejich pravidla. Akceptuj, nebo tam nelez. Ve fabrikách si taky nemůžeš svévolně fotit výrobní zařízení a vybavení - pravidla fabriky.
Tačůd má pravdu, jsme až příliš zhýčkaní svýma právama, že zapomínáme na práva těch druhých. Mladým borcům dneska chybí vojna, aby se naučili, že občas prostě musí držet hubu a poslouchat, vlastní názor je nepodstatný, pravidla v tu chvíli určuje někdo jinej.

Naprosto souhlasim. Skoro doslovne. Bohuzel navic tato benevolence vede i k tomu, ze dnesni deti jsou az na par vyjimek nesamostatne.

V tomto melo komunisticke skolstvi obrovsky naskok a je velka skoda, ze jsme se zbavili spousty fungujicich veci a vymenili to za zvyklosti z tzv. zapadu. Na vychove deti je to bohuzel videt velice rychle.

Pokiaľ je na tej fotke, len jeden žiak, ktorý si chce tu fotku zavesiť môže. Škola mu nemôže zakázať zverejniť svoju vlastnú fotku z verejného priestranstva. Ak by to bola fotka v škole, alebo zachycuje školu, či jej logo, etc. tak na to právo má. Pokiaľ všetci čo sú na fotke súhlasia, taká fotka môže byť rovnako zverejnená (samozrejme, že to so školou sa týka aj tohto prípadu).

Teda pokud to správně chápu tak se jedná o dvě věci.
1- škola má právo zakázat žákům veřejňovat fotky ze školy a školních akcí.
2- smysl tohoto zákazu je nejasný a může vyvolat i zde na poradně dlouhou a vášnivou diskuzi

Na jednu stranu je to zbytečná buzerace, ale pokud se na škole (hypoteticky) vyskytl případ nějaké kyberšikany, tak se není čemu divit, že se s tím říďa nemaže.

Opakujem pokiaľ na školskej akcii nie je na fotke personál školy a všetci čo na tej fotke sú (žiaci) súhlasia so zverejnením, tak škola nemá právo podniknúť žiadne kroky voči fotografovi ani voči žiakom. Samozrejme ak teda nezachycuje aj školské logo, názov školy, etc. A taktiež ak by napríklad žiak fajčil na foto, alebo pil, alebo niečo podobné, tak samozrejme je to poskodzovanie dobrého mena školy.

Souhlas. Podle mě může škola zakázat fotit školu (= ve škole, v budově, na jejich pozemcích). Stejně jako to lze zakázat třeba v zaměstnání. Taky učitel může nesouhlasit s uveřejněním své fotky. Ale nikdo nemůže zakázat vystavovat fotky z výletu, když s tím vyfocení souhlasí. Já bych to na internet dala a pak se se školou klidně hádala (já byla vždycky problémový děcko:).

Na školním výletě seš prakticky ve škole, takže pro tebe platí školní řád. Pak hádej, jak dopadne výsledek tvýho sporu, až se to dotáhne (v krajním případě) na stůl advokátů. Tvůj soukromý názor na to není vůbec podstatný, pravidla určuje někdo jinej a tím, že jeden na ten školní výlet, či jinou akci, souhlasíš s těmito pravidly. Nesouhlasíš-li - zůstaň doma, nebo najdi si jinou školu, která ti bude v tomto směru vyhovovat.

Myslim, ze skola ma na to pravo, dovody tu uz boli uvedene. Ziak ma pravo fotku uverejnit, nicmenej sa mu moze stat, ze nabuduce na skolskej akcii uz nebude pritomny, pretoze jeho ucast bude nezelana. Navyse ak porusi takto vedome zakaz skoly hrozi mu za to iny postih, teoreticky aj vylucenie zo skoly.
Byt tebou obratit sa na to mozes na jedine miesto a to na vedenie skoly. Zakaz totizto nemusi byt absolutny a skola moze ustanovit komisiu alebo pracovnika, ktory bude fotky urcene na uverejnenie schvalovat, pripadne ako doveryhodny ziak poziadat o vynimku pre seba.

Fotka je dle mého názoru mé duševní vlastnictví a já si s ní mohu dělat co chci

Nie nemozes. Tvoje pravo na fotku sa konci tam, kde sa zacina pravo ineho v tomto pripade pravo skoly.

Má škola právo nám toto zakázat, i přeso že by ji do toho nic nemělo být? Škola nám vyhrožuje policí, za každou fotku kterou zveřejníme

Ano ma. A ver tomu, ze ten zakaz nie je svojvolny a ze skola tym chrani nielen seba, ale aj vas aj ked to mozno teraz este nevidis.

Co máme dělat? Můžeme se s tímto na někoho obrátit?

Na vedenie skoly.

Otázka byla zodpovězena, já jen za sebe dodám, že zákazy a příkazy nikdy nic definitivně nevyřeší. Bohužel se obecně společnost dostává do situace, kdy se nás odpovědní snaží sešněrovat co to dá, a pak ještě utáhnout.... :.(
Jsem zásadně proti nesmyslnému lajnování cesty, podle představ " odpovědných" hlupáků.

Sorry, ale tento příspěvek si neodpustím...
Mimochodem je vidět, jaké problémy děvče máš a ještě s tím hned utíkáš do právní poradny. Doufám, že stejně úzkostlivě dbáš i o práva druhých, jako o ty své. Nejlepší bude, když si na FB dáš rovnou profil celé svoji rodiny s adresou a kdo je kdy doma a kdy odjedete na dovolenou a další podrobné informace, které mají zloději rádi :-) Pro další agentury je pak fakebook, pardon facebook taky bohatým zdrojem osobních dat, který tam uživatelé ochotně a rádi dávají. Pak se každý jako osel divý, jak kvete cyberšikana a další delikty a rodiče si ve své naivitě tyto hrozby vůbec neuvědomují. FB mi spíše přijde jako jeden obrovský veřejný deník, takže osobně chápu vedení školy. Něco jiného by bylo oficiální stránky školy, které mají svého správce (admina) na půdě školy.
Na druhou stranu pak v jiném vlákně čtu, jak si takový vykuk chrání osobní data tak úzkostlivě, že uvádí nepravdivé údaje v objednávce eshopu a pak se klepe strachy. No aspoň si to uvědomuje, sice pozdě ale přece. Určitě ale na svém profilu na FB má pomalu i velikost bot. Sorry, ale tato náctiletá generace je již natolik zdegenerovaná, že to již ani víc možné není. Nebo je? Prostě základní hodnoty jsou v čudu. Za největší chybu dnešní doby považuji zrušení povinné vojenské služby po dobu min. 1 roku a aspoň 100km od domova a bez mobilu a netu. Kazeň musi byt :-)

Prostě základní hodnoty jsou v čudu.

No, nevím jestli Vás k této větě vyprovokovala snaha ukázat své fotky jiným, nebo my starší, kteří bychom "ty hodnoty" měli naučit mladší genegaci osobním příkladem. Jako to s úspěchem dělá třeba náš nejvyšší přestavitel. Ale to je jiná debata.
Facebook je sám o sobě neutrální, záleží, co od něho člověk chce. Jako auto, odveze Vás poslušně kam chcete, ale při špatné obsluze Vás dokáže zabít. Taková je většina věcí a funkcí i bez degenerace.