Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je pojišťovna viníka povinná uhradit celou škodu na vozidle poškozeného?

Dobrý den.

K věci. Nabouralo do mě zezadu vozidlo. Byla přivolaná policie. Viník uznal vinu. Záznam o nehodě mám. Škoda na vozidle zahrnuje výměnu nárazníku a vzpěry. V servise mi řekli opravu zhruba 5500,-. Česká pojišťovna (pojišťovna viníka) vypočítala škodu na 1670kč,-. Pojišťovna se hájí tím, že nárazník na autě už je starý. Nárazník na autě byl před bouračkou bez poškození. Pojišťovna navíc vypočítala cenu náhradního dílu z druhovýroby a to z trošku jiného nárazníku než má na autě být.

Stále si myslím, že viník by mi měl uhradit celou škodu, kterou způsobil. V České pojišťovně mi řekli, že pokud si nechám provést opravu, zaplatí mi pouze max. 50%. Tzn. že by mi vyplatili max. 2500,- když jím doložím fakturu, že oprava stála 5500,-. Takže zbytek za svoje???

Chci vozidlo uvést do stavu před bouračkou. Tzn. díl, který tam má být a né ten který našli na autokelly.cz a k tomu to ještě není přesně on.

Jak takové situace řešit? Předem Vám Děkuji.

Ahoj,
před 14 dny jsem řešil podobný problém. Chlápek mě odřel zrcátko (demontáž,přelakování,montáž = 1994,-Kč).
Moje Česká pojišťovna kontaktovala Kooperativu viníka a celou částku mě připsali na základě faktury Hondy na účet. Ještě mi nabídli jestli nechci peníze předem a pak si to někde nechat spravit.
Vůbec jsem s pojišťovnou viníka nekomunikoval. Vše vyřídila moje pojišťovna.

Je to kus od kusu, co pojišťovna, to jiný přístup. Shodou okolností jsem měl dvakrát půl roku po sobě téměř totožná poškození - levý blatník, reflektor, haubna, nějaké vzpěry a výztuhy bla bla v autorizovaném servisu cena cca 35kKč. V obou případech jasná vina toho druhého. ČSOB pojišťovna poslala fotografa, sama si komunikovala se servisem (nějaké věci se objevili až po rozebrání), nakonec zaplatili všechno. Česká podnikatelská v druhém případě (napálil to do mne taxikář) mě honila od čerta k ďáblu (nafotit a odhadnout u externí firmy, asi nemají svoje techniky), nechtěli platit nic, že je to totálka. Nakonec jsem to ukecal, když jim servis svatosvatě slíbil, že to nepřeleze 40kKč. Nepřelezlo, stejně mě asi o pět litrů odrbali.

Do mna nabural zozadu chlapik, autorizovany servis spravil fakturu na 30k, poistovna zaplatila 25k (4rocne auto a podobne kraviny). Ked som sa v presvedceni svojho prava siel sudit s tym debilkom co to do mna napalil tak ma moja pravnicka odhovorila, ze je to blbost lebo velmi pravdepodobne prehram. Vraj 90% rozsudkov v takychto pripadoch je v neprospech zalzjucej strany.
Dodnes to vnimam ako velku krivdu, chvilku som nosil v kufri bejzbolku, ze pojdem debilkovi odrazit spatne zrkadla, ale cas to vsetko vyriesil. Bejzbolku som vratil kamosovi a dnes to uz po rokoch neriesim.

Ja som to cele dost dlho konzultoval s pravnickou, ktora mi naozaj odporucala skor sa sudit s poistovnou, ale tiez ma upozornila na to, ze vysledok je neisty lebo v tomto pripade sudy rozhoduju cik-cak, obcas zohladnia poskodenie vozidla, obcas zase prihliadnu na mozne poskodenie poistovne (za jej prachy si v podstate zcasto vynovis vozidlo), takze som do toho nesiel.
Inak som sa pytal znamych, co mali podobne pripady a nikomu z nich poistovna nepreplatila celu skodu, takze sa celkom divim, ze vam tu hej.
Podla mojho chapania prava ak pistovna nepreplati celu skodu mal by zvysok zaplatit vinnik, pretoze sa tak zaroven zabranuje poistovacim podvodom ciastocne, ked sa dvaja dohodnu. Ak by mal vinnik pocit, ze je poskodeny konanim poistovne nech sa s nou sudi on. Ale nerozumiem preco by som mal byt skodny ja a sudit sa ja ako strana, co je v tom uplne nevinne.
Inak taka pikoska, kamos mi teraz na pive hovoril, ze mal dovolenku, bol doobeda na balkone a videl ako na konci sidliska prisiel chlapik s autom a zacal narocky narazat do betonoveho muriku. Ked auto sposobil dostatocne poskodenie vystupil, obzrel si to, pofotil a potom spokojne odisiel.