
Práva a povinnosti svědka a pachatele
Zdravím, jak již zaznělo v nadpise, nemohl by mi tu prosím vás někdo vypsat práva a povinnosti svědka a pachatele? Děkuji :)
Zdravím, jak již zaznělo v nadpise, nemohl by mi tu prosím vás někdo vypsat práva a povinnosti svědka a pachatele? Děkuji :)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
www.nsz.cz
is.muni.cz
Zdravím, moc děkuji za první odkaz, tam je vše co potřebuji..:) To znamená práva a povinnosti svědka, ale v tom druhém odkazu jsem nic konkrétního o právech a povinnostech pachatele nenašel
Nemohl by mi ještě někdo pomoci s právy a povinnostmi pachatele..? Děkuji
Pachatel žádná zvláštní práva nemá, kromě těch která má každý občan - právo nevypovídat, právo na obhájce atd.
Co si představuješ pod povinnostmi pachatele?
No zvláštní asi ne, ale nějaká jo..Možná kdyby jsi jich vypsal víc tak by to stačilo..:) Mám ty které máš ty, plus
Práva
Nějaké právo na poučení; vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu; navrhnout sám důkazy činit si poznámky
Pod povinnostmi si představuji třeba -> Dostavit se na předvolání, zákaz křivého obvinění..
Ale potřeboval bych ještě nějaké
No když to chceš takhle, tak můžeš za povinnost brát i placení poplatku za odpad v místě bydliště.
Pachatel nemá žádné zvláštní povinnosti, stejně jako nemá žádná zvláštní práva.
No to je jedno..Asi jsme se nepochopili..
Ještě bych se chtěl zeptat ohledně toho svědka..Svědek má PRÁVO odepřít výpověď pokud by způsobil stíhání sobě nebo osobě blízké, nebo má POVINNOST odepřít výpověď pokud by způsobil stíhání sobě nebo osobě blízké..?
Ono to "PRÁVO odepřít výpověď pokud by způsobil stíhání sobě nebo osobě blízké", je dost komicke. Ptz ak sa ta opytaju "urobila to vasa zena?" tak mas 2 moznosti odpovede: 1. "Ne", 2. "vyuzivam pravo odeprit vypoved ptz by som způsobil stíhání sobě nebo osobě blízké", co je ekvivalent odfpovede "ano"
Pretoze odpoved "ne" nemozes odopriet. Moj nazor, nie som pravnik.
To neni komicke. Oni i tak budu muset dokazat pachateli. A ty muzes odmitnout nejen odpoved ano ne, ale i vypovidat o okolnostech a ty z toho ano ne nezjisti. Navic nekdy je tech moznych pachatelu vice napr. u sw kriminality, ktery clen domacnosti ze to ma ten nelegalni sw.
Skus sa este raz zamyslet. Odpoved Ne nemozes odopriet. Takze ked odopries odpoved znamena to ano.
P.S. ale mozes na vsetko odpovedat NEVIM :)
Odeprit muzes vypoved jako celek. Tedy neco o tom vis - a jdes
Nezapomenout na rozdíl § 100 odst. 1 a odst. 2 TŘ - v prvním případě výpověď jako celek a v druhém případě musí svědek zásadně vypovídat a může odepřít výpověď jen v tom směru a v té části, pokud je tu možnost způsobení nebezpečí osobám v § 100 odst. 2.
§ 100 trestního řádu:
(1) Právo odepřít výpověď jako svědek má příbuzný obviněného v pokolení přímém, jeho sourozenec, osvojitel, osvojenec, manžel, partner a druh; jestliže je obviněných více a svědek je v uvedeném poměru jen k některému z nich, má právo odepřít výpověď stran jiných obviněných jen tehdy, nelze-li odloučit výpověď, která se jich týká, od výpovědi týkající se obviněného, k němuž je svědek v tomto poměru.
(2) Svědek je oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželu, partneru nebo druhu anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.
(3) Odepřít výpověď jako svědek nemůže však ten, kdo má stran trestného činu, jehož se svědecká výpověď týká, oznamovací povinnost podle trestního zákona.
Práva a povinnosti pachatele v rámci trestního řízení dle trestního řádu asi nenajdeš. Pojem pachatel je totiž hmotně právní pojem a ne procesní, proto se zaměř na pojem osoby proti níž se trestní řízení vede, zejména obviněný.
1. nejdůležitějším právem je právo na obhajobu
• má tři základní složky
o 1. materiální obhajoba – chápeme jako to, že obviněný má právo obhajovat se sám prostředky dle svého uvážení
o 2. formální obhajoba – obviněný je oprávněný vzít si obhájce a nechat se zastupovat touto kvalifikovanou osobou
o 3. právo na náležitý postup orgánů činných v trestním řízení – znamená, že obviněný má právo na to, aby byl zjištěn skutkový stav bez důvodné pochybnosti a současně byly zjištěny skutečnosti podporující obžalobu ale i skutečnosti osvědčující nevinu (pro obhajobu)
•vyplývá i z Listiny základních práv a svobod a mezinárodních úmluv
2. největším zásahem do práv obviněného je omezení na svobodě – vzetí do vazby, pouze na základě zákona – tímto ale obviněný dostává nová práva – favor defentionis – obviněný má na rozdíl od jiných orgánů práva navíc
• § 61 institut navrácení lhůt
• právo posledního slova
• zásada zákazu reformace, zhoršení (reformatio in peius)
3. nejobecnější práva upravena v § 33 trestního řádu
• právo účastnit se osobně projednávané věci před soudem – obviněný musí být vždy vyrozuměn o konání hlavního líčení, když není řádně doručeno, nemůže se líčení konat
• právo vyjádřit se ke všem rozhodným skutečnostem a důkazům, ale současně obviněný nemusí vypovídat
• odmítnutí vypovídat nemůže být kladeno k tíži a nemůže být nucen k výpovědi – jinak by se jednalo o výraznou procesní vadu trestního řízení
• právo uvádět okolnosti a důkazy na svou obhajobu
• právo vyhledat důkaz, navrhnout jeho provedení, a pokud to soud dovolí a jsou splněny podmínky, tak tento důkaz i provést – přečtení listiny, výslech svědka (např. sám obhájce vede výslech)
• právo radit se s obhájcem bez přítomnosti třetích osoba – obhájce má právo kdykoliv se s obviněným ve vazbě sejít
• právo podávat opravné prostředky
• všechna práva může uplatnit, i když je zbaven způsobilosti k právním úkonům
• orgány činné v trestním řízení jsou povinny o všech právech a ve všech fázích řízení poučovat
4. je důkazním prostředkem
5. je předmětem výkonu rozhodnutí
Zydy, díky za odpověď, prosím tě mohl bych se ještě na něco zeptat? Už jsem se na to ptal, ale ještě jednou se tě na to zeptám.
1) Když je v zákoně napsáno, že mám právo odepřít výpověď pokud bych způsobil trestní stíhání SOBĚ nebo OSOBĚ BLÍZKÉ. To znamená, že když si mě třeba Policie pozve na služebnu a řekne mi abych podal vysvětlení například k nějaké fotografii na které jsem vyfocen (Nejsem tam vidět, je tam vidět třeba nějakej stín), že jsem překročil rychlost, tak můžu říct že chci odepřít výpověď -- (Protože bych způsobil trestní stíhání sobě) - Přijde mi to trošku nedomyšlené.. To bych tím pádem mohl dělat přestupky a teoreticky i trestné činy a kdybych při nich nebyl chycen, tak jsem trestně nepostižitelný? Díky
2) Ten samej případ, akorát jsem na fotografii zřetelně vidět. Já jsem na fotografii vidět, ale kdybych se k tomu vyjádřil, tak bych sobě způsobil trestní stíhání, takže vlastně můžu odepřít výpověď ne..? Ale zase když jsem tam zřetelně vidět a já odepřu výpověď, co oni s tím udělaji? Díky :)
přeber si informace z těchto webů, osobu blízkou už nelze aplikovat, je třeba na to jít už jinak www.30kmh.cz a tohle včetně vnitřních odkazů na další články + diskuze http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=20130 90802