Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaměstnání na dohodu u obchodního zástupce?

Dobrý den,
obracím se na Vaši poradnu s prosbou o zodpovězení dotazu ohledně zaměstnání. Můj známý (student VŠ) si přividělává na živnostenské oprávnění (volné) u jednoho nejmenovaného podniku. Jeho náplní je víceméně obchodní zástupce = nabízí službu toho podniku a uzavírá s jinými podniky smlouvy. Jelikož má dost zakázek nabídl mi možnost spolupráce. Bohužel nemám živnostenské oprávnění a jelikož jsem nezaměstnaný nehodlám si ho pořizovat (vysoká měsíční záloha na zdrav. pojištění) a navíc také nespňuji některé pracovní nároky podniku pro který on pracuje,a tak mi navrhl, že můžu pracovat pro něj na základě dohody (nevím jestli myslel o pracovní činnosti, či o provedení)? Chci se zeptat je to možné? Mojí činností by asi byla komunikace a konzultace se zájemnci o službu kterou nabízí, on by pak jen uzavíral smlouvy. Je to takhle možné, popřípadně jak jinak by se to dalo udělat, protože mi na té práci celkem záleží, ale nechci se dostat do problémů.
Děkuji
S pozdravem Pavel

Jestli je Váš známý obchodní zástupce, je tedy samostatným podnikatelem, nevidím tedy důvod, proč by nemohl mít zaměstnance. Jediný háček mě napadá, jestli nemá ujednaná nějaká omezení ze strany podniku, u nějž je zástupcem. A taky pozor na ochranu údajů podniku. Podle zákona totiž obchodní zástupce nesmí bez souhlasu podniku sdělit třetí osobě údaje, které od podniku získal ani je využít pro sebe nebo pro jiné osoby.

Petra

jestli si na ÚP nahlaš to co jsi psal: o té dohodě(té či oné) nebo už jim dones rovnou tu dohodu podepsanou.

Do problémů se nedostaneš pokud si nevyděláš víc než 4250,-/měsíc a buděš to pravidelně dokládat zprostředkovatelce zaměstnání.

Pokud tuhle částku nějakým způsobem překročíš/nejčastěji=zaměstnavatel tě nechá vydělat víc než těch 4250,-/měsíc a ty nebo on to doloží ÚP automaticky končíš na pracáku a další možná evidence až za půl roku po který si budeš platit zdrávku a socku sám. .TOHLE SI HLÍDAT!!!

Nemělo by se to ale jestli není uvědomělej, poctivej "hajzl" měl by ti psát jen těch 4250,-/měsíc k výplatě a zbytek ti dávat na černo a ty o tom nikde(hlavně na ÚP) mluvit

Kamzl se mýlí ohledně evidence na úřadu práce:
Pokud dojde k ukončení evidence z důvodu
překročení výdělku v nekolidujícím zaměstnání, může
se uchazeč hned další den zaevidovat znovu.

Těch šest měsíců se vztahuje na sankční ukončení evidence
pro neplnění povinností uchazečů o zaměstnání
nebo pro neposkytování součinnosti při hledání zaměstnání.

Pokud jste evidován na ÚP, musel byste hlavně nahlásit
a doložit nekolidující zaměstnání včas - nejpozději v den nástupu.
Pokud byste toto nedodržel, vyřadil by Vás ÚP z evidence sankčně.
Pak by opravdu byla možná další evidence až po šesti měsících.

---
K práci pro OSVČ ještě doplním, že se musí OSVČ zaevidovat jako plátce daně z příjmu.
Musí Vám umožnit podepsat u něj prohlášení k dani z příjmu (pokud je nemáte podepsáno u jiného zaměstnavatele) a případně i uplatnit základní slevu na poplatníka. Prostě musí plnit stejné povinnosti, jako kterýkoliv jiný zaměstnavatel.