Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zadržování nezloděje ochrankou supermarketu

Byl jsem zadržen ochrankou supermarketu, která se mi chtěla hrabat ve věcech, protože jim cosi kdesi píplo, což jsem samozřejmě odmítl (narozdíl od nich totiž nekradu) a musel jsem se osvobodit zavoláním policie. Samozřejmě se mi to nelíbí, celá věc mi byla nepříjemná a chci se nějak kompenzovat. Co byste doporučili?

:-) Jde mi o princip, představa, že by se to dělo pokaždé když půjdu nakoupit není zrovna veselá. Náhodou jsem šel z vlaku a ne na vlak. Navíc z toho co jsem četl, mě mohou vůbec na základě pípnutí zadržovat nesmí, to mohou jen kdyby mě chytli při krádeži. Přemýšlím o té novince, trestní odpovědnosti firem a o tom, že to zkusím prubnout.

No je tam i to, že odborná veřejnost je značně rozdělená a část odborné veřejnosti s takovým výkladem silně nesouhlasí. Já po přečtení zákona také ne. Co právník to jiný názor a to platí i pro právníky soudce. Dokonce mi u jednoho soudu právník protistrany řekl, že někdy tento typ sporu projedou a někdy vyhrají, že záleží na soudci.. takže asi tak. Bohužel. Navíc pokud je to ten článek (četl jsem jich více) tak tam je vysloveně uvedeno, že záleží na individuálním posouzení u každého případu. Také je možné se na to podívat tak, že sice nejde o trestný čin omezování osobní svobody, protože měli podezření na základě hlášení z jejich systému, ten byl ale vadný nebo pípal pro pochybení na jejich straně (neodstranění chipu) a mě vznikla reálná byť třeba menší újma, ztráta času a ponížení.

Slušný člověk, který nekrade, by snad mohl být nápomocen v boji proti zlodějům a nechat si v supermarketu zkontrolovat zboží i bez policie. Mně se to též několikrát stalo a už jsem si zvykl na to, že předložím účtenku a překontrolujeme nákup. Chyba je většinou u pokladní, která neodstraní či nedeaktivuje kontrolní prvky.

Kuriózní zážitek:
Nedávno jsem si koupil máslo, které bylo uzavřeno v ochrané krabici. Pokladní ji zapomněla otevřít a zboží vyndat. U kontrolního rámu to začalo pípat, ale žádná ochranka nebyla v blízkosti. Chvíli jsem se rozhlížel, a když si mne nikdo nevšímal odešel jsem. Doma jsem měl velký problém dostat máslo z této krabice. Musel jsem ji rozbít.

To je právě ten paradox toho všeho. Před tímto incidentem jsem je donutil stáhnout z prodeje nejakostní zboží - celou várku. A nakonec mě tento zloděj, co chtěl podvodně prodat zákazníkům něco podvodně označeného a tím se na jejich úkor obohatit, ještě zadrží. Se zločinem bojuji často, nicméně ne v případech, kdy zloděj okrádá zloděje. To je mi lhostejné.

Normální je snad nepodvádět při prodeji nebo fandíte podvodům? Kde mám prosím v okresním městě nakoupit ne nenaprasklá ale dobrá rajčata? U nás ani u trhovců nejsou ke sehnání a narozdíl od loňska letos již mají i trhovci zeleninu pomalu horší jak v těch řetězcích, ano v Praze vím kam jít za lepším. Tak prosím o úžasnou radu.

A vy si prosím myslíte, že když poukážete na nekvalitu prodávaného zboží že se něco změní? Navíc ještě v okresním městě? Má tam obchodník konkurenci? Ne? Tak začněte dráhu zelináře, jistě se Vám s tímto přístupem zákazníci jen pohrnou a budete jistě profitabilní.

změnilo se to již několikrát a sice tak, že když jsem na to poukázal a přes odpověď kauflandu i billy, že tady není kompetentní osoba (v bille vedoucí a v kauflandu někdo ze zeleniny) jsem trval na tom, že to mě nezajímá, že to je jejich problém, tak prostě tu celou várku dali pryč.. a to když bude dělat více lidí, tak ano, pak se něco změní, protože několik neprodaných beden a chybějící část sortimntu prostě bude obchodníkovi vadit

Kdysi jsem takhle vytáhl proti jednomu úřadu, podobných sporů prý měli cca 6 a díky nám 6ti se změnil (zjednodušil a zrozumnatěl) proces, který v této zemi používají možná statisíce nejméně desetitisíce podnikatelů. Ono to chce občas opravdu si nenechat vše líbit, jinak se ta společnost nikam neposune. Samozřejmě to bere nějaký čas, ano to mi vadí.

Celkem mě překvapuje, kolik diskutujících se snaží dehonestovat tazatele. Já v jeho počínání nevidím nic škodlivého. Spíše naopak. Obvykle se říká, že pokud chci nějaké pozitivní změny ve společnosti, musím začít u sebe. A tazatel takto evidentně začal u sebe. Že to někomu přijde jako sysifovská činnost? No a? Jeden člověk je kapka v moři, ale co jiného je moře, než obrovské množství kapek. Změňte dost kapek, změníte moře.

Jedna podobná paralela, dálnice D8 přes České středohoří. Neustále odsouvaná, místo nemůžou aktivisty ani vystát. Jenže aktivisté jen poukazují na to, jak úředníci státu nedodržují zákony toho samého státu, kterému slouží. Překvapivě příroda dala aktivistům najevo, že měli od začátku pravdu. Sesuv v nestabilním svahu ukázal, že tato trasa byla od začátku špatně. A i přes doporučenou variantu (se kterou souhasili i ekologové), kdy geologové upozorňovali, že tam je nestabilní svah, vedení kraje prosadilo jinou (s jedním pozitivním, proti dvěma negativním geologickým posudkům). A překvapivě místní stále nadávají na aktivisty.

Snaha tazatele dosáhnout nějaké pozitivní změny ve společnosti resp. supermarketu je jistě záslužná. Já však nechápu, jak chce dosáhnout zlepšení tím, že bude příslušným institucím dělat naschvály třeba tím, že kvůli banální záležitosti přivolá policii. Jsem zvědav, jestli v dotyčném supermarketu budou po jeho extempore prodávat čerstvější ovoce.

Problem tazatela je v tom, ze uviedol 2 priklady. Jeden dobry a jeden zly.
Co sa tyka ovocia je ok, ak ma cas a chut robit bordel a najde nieco taketo v predajni tak nech trva na vyhodeni celej skazenej varky. pomoze tym menej asertivnym ludom, ktory by tu hnilobu kupili (ci uz omylom alebo z lahostajnosti). A ked sa to bude obchodu stavat viackrat tak ten urcite zvazi, ci nezvysi kvalitu ponukaneho sortimentu.
Nicmenej zacal s tou ochrankou a to je ten zly priklad.
Nerozumiem proti comu bojuje, ze ho ochranka zastavila, alebo chcela ukazat veci, ale nie tam, kde boli, ale niekde vzadu? A co dosiahol tym, ze privolal policiu? Svoje "oslobodenie"? Nevadi mu, ze ti policajti neboli tak, kde skor mali byt a museli riesit takuto <>?
Pripomina mi to video, kde som videl na ceskom sude par tipkov, co rusili pojednavanie, sudca ich nechal vyviest zo siene a chcel sudnou ochrankou nechat zistit ich totoznost. To samozrejme oni odmietli, zacali tam mat strkanice s policajtami a drzkovali aj do privolanej hliadky. Do toho sa ohanali zakonmi lebo to boli asi rodeni pravnici. Naco to bolo dobre? Preco si ludia pletu demokraciu s anarchiou?
Viem sa vzit do jeho koze, mozno keby mam blbu naladu reagujem rovnako, parkrat som sa takto natahoval s revizormi, ked som bol mladsi (vzdy som vyhral;o)), ale zase treba mat aj nejaku sebareflexiu. Aj ochranka v supermarkete su len ludia, robia si svoju pracu, pokial je ich styl jednania v ramci normy nebudem tam robit problemy a zbytocne nakladne divadlo, ktore nikam nevedie.
Takze asi preto sa tu donho vsetci navazuju, mne bohuzial tiez namiesto prospesneho aktivistu pripomina skor novodobeho radobyadvokata, ktory vsade bol, vsetkemu rozumia a uz z principu sa bude byt o nieco o com si mysli, ze ma pravdu...a inak v pripade ochranky pravdu nemal, co by si aspon s odstupom casu mohol uvedomit.

V tvém případě ti nikdo víc nevyjde vstříc, pokud nikdo zjevně neporušil zákon. Kompenzace je dobrovolná a projev dobré vůle firmy. Je to opruz, ale bez změny legislativy směrem ke spotřebiteli s tím nic legálně nejde udělat. Proč to taky měnit. Je to třeba řešit včas v momentě pípání na bráně, kdy se to dá vklidu bokem u brány řešit, a ne stylem pokračovat odchodem z prodejny a ničeho si nevšímat, to je spouštění moment ochranky, kdy přejde do módu "chytání zloděje".

Dost výrobků má čipy ukryto pod obaly nebo uvnitř výrobku samotného, ani si jich člověk nemusí všimnout a trvalá deaktivace čipu nemusí proběhnout 100%. Je to nepříjemné už tím, že jsou kontrolní brány všude a je na náhodě, která se tím nechá zaktivovat. Já jsem se s tím setkal u knih průvodce města od vydavatele DK publishing, ty čipy nejdou 100% deaktivovat natož bezpečně vykuchat z knihy ven, na jedné stejné bráně to někdy projde bez pípnutí někdy neprojde. Taky jsem řešil zapomenutý nalepený čip v botě, kterým jsem prošel bezpočet brán až si toho všimla jedna brána (neměl jsem problém všechno vytáhnout z kapes a tašky ven, na takovou banalitu nepotřebuji policejní dohled). Člověk musí přemýšlet při pípání, kde by ten čip mohl být. :-)

Takový problém se přeci neřeší útěkem z prodejny a zavoláním policie, ale návratem zpět k prodávajícímu a požadováním nápravy u něj zároveň s omluvou. Občas dostanete i drobný dárem jako zadostiučinění, ale to se musíte také slušně chovat. On ten prodavač většinou za to nemůže, ale sjedná nápravu.

Já jsem nikam neutíkal, já jsem normálně pomalu odcházel jako vždy. Jen tak mimochodem tam, kam jsem jel na návštěvu, stejný problém měli 3 ze 4 lidí (různých povah a profesí) v té stejné prodejně. Myslím, že to také vypovídá něco o tom, na čí straně je problém a kdo ze stran je potížista. Ať si jej vyřeší jak chtějí, ale ať jej laskavě nepřenáší na zákazníka. Co to bude příště, každý zákazník půjde povinně při odchodu na detektor lži? Já nemám rád tyhle salámové metody postupného obrušování práv a i proto mj. si vždy snažím trvat na svém.

Omlouvám se za útěk a nahraďme jej pomalým odchodem. Přesto, když mě špatně opraví auto, vrátím se tam a reklamuji v opravně, ale neodcházím pomalu pryč. Když mě hostinský načepuje pivo pod míru, řeším to s ním. Když mě naštve manželka, neptám se na ulici, jak se jí mám pomstít, ale řeším to s ní hned - no tady raději až vychladne :-).

Manželka (moje vlastní) měla problém s nějakou čipovou kartou, že plašila sekuriťáky - ale jen někde, například když jsme šmejdili ve štěrboholském outlet centru, tak většinou si jí ty hlídací rámy nevšímaly. Když jsem si na to včas vzpomněl, tak jsem jí vzal šrajtofli a nesl ji nad hlavou, když ne, prodavačky po kontrole, co to pípá jí tu kartu deaktivovaly, ale mělo to jen dočasný efekt, po čase ta karta začala pípat zase. Na správnou funkci té karty ta deaktivace snad neměla vliv.

Ještě jsem se s tím nesetkala. Nakupovala jsem dvoje kalhoty. Odcházela a ve dveřích to pípalo. Paní se smála a řekla, že se podívá, co mi to tam pípá. Zřejmě chyba z jiného obchodu. Na krabičce nesundaný kod. Řekla mi: "Já to sundám, jinak budete pípat všude." A byl klid.

https://www.securityagencies.cz/clanek/jake-pravomoci-a-opravneni-maji-pracovnici-bezpecnostnich-sluzeb
Zadržať môže, ak pristihne pri čine, ale ihneď po čine. Musí však ihneď povolať štátnu políciu. Hrabať sa a konať kontroly BEZ súhlasu dotknutej osoby - na to NEMAJÚ právo. Ak by to vykonali, môže sa to neskôr považovať aj ako pokus o krádež zo strany SBS.
§ 76 odst. 2 a § 83b odst. 1 a 4 - zák. č. 141/1961 Sb.

Ďalej - pokiaľ sa nič nezistí a si zadržaný len na subjektívnom rozhodnutí SBS - môžeš na SBS podať žalobu pre obmedzovanie osobnej slobody.

Hm, a co reagovat úplně jinak? Pokud by se to stalo mně a ochranka mě vyzvala (protože "pípám"), ať to vyřešíme, ať ukážu tašku, neměl bych s tím vůbec žádný problém - a tašku ukázal. Proč dělat problémy jim a nakonec i sobě, proč ztrácet čas (než se vše s policií vyřeší, minimálně hodina v čudu)?

Osobní kontroly na hranicích za minulého režimu, to bylo jinačí, to by dnes mnozí docela koukali :-p

Pokud člověk pípá, je to jednoduché, to se prostě najde ta věc, která pípá, většinou je to něco, co ani neprodávají (nebo něco špatně deaktivovavé z aktuálního nákupu), takže řešení jednoduché. Naštěstí to většinou pípá i při příchodu, ale už jsem zažil takovou situaci, že zřejmě špatně deaktivovaný rezonanční obvod (neúplně propálený s občasným kontaktem) pípal jen někdy (prošel jsem pětkrát a pípalo to třeba jen jednou).
Horší je, když nějakej gastarbeiter, co neumí ani česky (a já zase neumím rusky ani ukrajinsky) má pocit, že jste něco ukradnul (jak jsem pochopil, nelíbilo se mu, že si připravuju peněženku s předstihem). Nutno říct, že od té doby už vytahuju peněženku až opravdu po navázání očního kontaktu s pokladní. V případě nějakých keců (to jsou ti chlapi, stojí čtvrt hodiny ve frontě, ale peněženku tahají až když mají platit) řeknu, že bych se nerad zase dostal do podezření, že si chci něco odnést bez placení (a pokud je to v tom obchodě, kde se to stalo tak dodám: jako minule).

Pípanie pri tej "bráne" môže byť nielen od "nezaplateného" tovaru, neodstráneného "bezpečnsotného zariadenia, ale niekedy aj celkom prozaicky - brána zblbne. A potom je to schválnosť od chmatákov. Ja som raz "zapípal" - v taške boli len 4 druhy tovaru, takže som ich ukázal - problém som s tým nemal. A predsa som znova pípal. Prešiel som sám - nič, prešiel som s taškou - nič, prešiel som s vozíkom - píííííííp. Ten prúžok totiž nejaký chmaták odlepil, hodil na zem a ja som ho "nabral" kolieskami - a samozrejme, že som pípal :-). No a SBS ma už nechala tak a začali prezerať kamery.... Všetko sa môže stať. Ale obsah som mu ukazoval ja sám, on (SBS) sa mojej tašky ani len nedotkol!!!