Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem testovani zaměstnancu na nikotin

Dobrý den přeji

Ve firmě v které jsem zaměstnan je od 1.9.2015 zakaz kouření (i e-cigaret)

Firma nakoupila nikotin testry a hodlá po 1.9 namátkově testovat zaměstnance na přítomnost nikotinu ve slinách a pokud u zaměstnance bude toto testování 2x pozitivní tak údajně bude propuštěn (vím že slinné testry jsou pouze orientační a je třeba krevních testů)

A teď by mě dost zajímalo zda na to zaměstnavatel má vůbec právo když je plno jiných produktů s obsahem nikotinu (žvíkačky, náplastí, prášky, bonbóny......)

Přeci test na nikotin nedokazuje že ten a onen kouřil

Děkuji předem za reakce, citace a názory

loading...

Tak ja proti Indum nic nemám ale firma mi podle mě nema co nařizovat že nemam mit v těle nikotin ( to je jako zakat kofein ) . Vždyť nikotin jako latka sama o sobe neni nijak nebezpečná či škodlivá ba naopak pomaha ( lepsi koncetrace atd)a je pouze návyková. Řekl bych že větší negativní účinek ma absence (nervozita, horší koncetrace). Chápu zakaz tabákových výrobků a e-cigaret ale nemůže mi přece zakázat příjem nikotinu z jinych produktů nebo se mýlím?

To tam nemáte žádné odbory,aby to nějak zjistily nebo vyjednaly?Nebo si zkuste už teď všichni na stůl položit nikotinové žvýkačky,jestli firma zakáže i žvýkání o přestávkách nebo třeba sezení na toaletách. Až to zakáže a přepíše provozní řád,pokračujte dál třeba s těmi náplastmi,bonbony,žvýkacím tabákem.A když postupně zakáží všechno,pošlete na ně třeba Pepu Klímu z TV Prima,ten jim to nedaruje. :-)

už si viděl u nějakého soukromníka, a ještě takového čičmunda odbory?. Po většině je již v pracovní smlouvě takticky zakomponováno, že založení odborů nebo vstup do nich je důvodem k výpovědi! A když to není ve smlouvě, tak ti to velmi důrazně naznačí při nástupu do práce.

Můžou na to mít právo,nebo spíš nějakou vnitřní směrnici či jak to nazvat.Něco podobného ne-li stejného u nás bude v tomto roce platit od dubna do září a po zbytek měsíců je povoleno kouření mimo areál firmy o veškerých pauzách...

...máme to i v kolektivní smlouvě a tento bod se vztahuje tak nějak na charakter podniku.Kde prvně je toto zavedeno kvůli částečné zbrojní výrobě ve firmě a dalšímu toxickému prostředí.V kuloárech však koluje i to že to je zavedeno proto že místo toho aby se hulilo z "komínů" tak se hulí z lidí.

Tak u nás to udělali šalamounsky. Aby se lidi nebouřili,že udělají plošný zákaz kouření, tak každý má možnost navštívit kuřářnu. Bohužel je až za píchačkami, a každy kdo tam jde si musí odpíchnout odchod a příchod.
Ale stejně nějak nechápu jak se někdo může bouřit, že zaměstnavatel netoleruje kouření na pracovišti. Proč by měl platit někomu za to, že nedělá a tráví čas na kuřárně? Podotýkám, že než se na mě snese kritika sám kouřím. Ale i tak by mě nenapadlo se pouštět do boje s vedením, protože podle mě na zákaz kouření má plné právo. Ono když se na to podívám z druhé strany, tak když to u nás v podniku nebylo tak hlídané, našli se lidi co na kuřárně byli každou hodinu s kafíčkem a poseděli tam klidně 15 - 20 minut.

Firma se pochopitelně brání proti kuřákům,kteří místo práce chodí kouřit.Sám nemám kuřáky rád a v tom s firmou souhlasím.Ovšem jak bude nějakými testy dokazovat,že dotyčný kouřil až v pracovní době?Co když si dal 10 cigaret najednou ráno před vrátnicí a ještě to nevydýchal?Nebo nepoužil (zatím) nezakázanou žvýkačku? Na to budou potřebovat nějaké kamery,aby to dokazovali a ne testy.Nebo třeba kouřová čidla všude na záchodech a zákoutích.

Zajímal by mne právní názor na tohle. Kdybych jim ten test odmítl podstoupit. Za chvíli si mohou vzpomenout, že mne otestují, jestli jsem neměl v neděli k obědu bůček. Napsat si to do kolektivní smlouvy.
Zákaz kouření na pracovišti, proč ne. Tohle je plně v kompetenci zaměstnavatele. Ale testovat na přítomnost nikotinu, což je naprosto legální látka a pod jejím "vlivem" jde normálně pracovat, řídit auto, vésti vlak, obsluhovat stroj a zařízení?

je to tak jak píšeš.nejenom mě jako kuřáka radši tolerujou s časopisem v ruce a plnou hubou žrádla...hlavně když mašiny vyrábí. to šalamounský řešení z píchačkama zatim u nás není, tam se to řeší zatim míenějc.poprvé je to bez prémií po druhé vyhazov)ale jen zas určitý lidi, jak se řiká) jak jsem psalo kuloárech nové vedení chce v určitých zónách podniku zakázat kouření vůbec(kvůli té zbrojní výrobě) a jsou ochotni onoho hříšnika předat policii za přečin obecného ohrožení...ale to zatim jen taková perle ze zákulisí a případ co jsou někteří majitelé udělat proto aby se dělalo a ne kouřilo.

To mě právě taky zajímá.Když nikoho nechytnou kouřit v prostorách podniku,jak ho chtějí šikanovat nějakými testy,které v rámci ochrany osobnosti mohu asi odmítnout tak jako dechovou zkoušku na alkohol a následný odběr krve.Tohle pak snad ani nemůže být důvod k výpovědi,na to by musel být nějaký nový zákon.Zkusil bych na ně hned teď cvičně poslat televizi,pro ně to bude zajímavé téma na reportáž a myslím,že to hned vedení firmy popře,že to vůbec není pravda a pak ani nezavede.

Tak ono spíš opravdu nejde o nějaký kouření,testry apod.- ruku na srdce i vedení podniku vetšinou jsou kuřáci-ať už pasivní nebo aktivní :) ale opravdu spíš o produktivitu práce.

Je určitě i nejeden podnik-viz Synthesia(a určo další), kde je zákaz kouřit i mimo areál a zákaz prodeje veškerého chlastu,stejně tak jeho konzumace a kouření poblíž na veřejnosti.

Jak jsem psal vejš je to i dáno charakterem podniku, i když to zní samolibě je to tak a vesměs to jen kabátek jak schovávat tu neproduktivitu kuřáků...podle mě.

Tím neřikám a nechci se dotknout třeba tý synthesie a vyhlášky, která z pochopitelných důvodů opodstatněná.

Brousím jinam ale třeba v podnicích bývají tzv. hodnocení zaměstnanců, kde je body či procenty ohodnocen pracovník, tak jak je pro firmu do budoucna potřebný...
...i kdyby byl kuřák svatý z nejsvatějších lidí,chodil 25 hodin denně do práce,apd. za to jste ohodnocen 35body minus a rázem jste na 65procentech potřebnosti, pak stačí párkrát nesplnit a jste na prvních na adepty na výměnu.