Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem testovani zaměstnancu na nikotin

Dobrý den přeji

Ve firmě v které jsem zaměstnan je od 1.9.2015 zakaz kouření (i e-cigaret)

Firma nakoupila nikotin testry a hodlá po 1.9 namátkově testovat zaměstnance na přítomnost nikotinu ve slinách a pokud u zaměstnance bude toto testování 2x pozitivní tak údajně bude propuštěn (vím že slinné testry jsou pouze orientační a je třeba krevních testů)

A teď by mě dost zajímalo zda na to zaměstnavatel má vůbec právo když je plno jiných produktů s obsahem nikotinu (žvíkačky, náplastí, prášky, bonbóny......)

Přeci test na nikotin nedokazuje že ten a onen kouřil

Děkuji předem za reakce, citace a názory

loading...

Tak ja proti Indum nic nemám ale firma mi podle mě nema co nařizovat že nemam mit v těle nikotin ( to je jako zakat kofein ) . Vždyť nikotin jako latka sama o sobe neni nijak nebezpečná či škodlivá ba naopak pomaha ( lepsi koncetrace atd)a je pouze návyková. Řekl bych že větší negativní účinek ma absence (nervozita, horší koncetrace). Chápu zakaz tabákových výrobků a e-cigaret ale nemůže mi přece zakázat příjem nikotinu z jinych produktů nebo se mýlím?

To tam nemáte žádné odbory,aby to nějak zjistily nebo vyjednaly?Nebo si zkuste už teď všichni na stůl položit nikotinové žvýkačky,jestli firma zakáže i žvýkání o přestávkách nebo třeba sezení na toaletách. Až to zakáže a přepíše provozní řád,pokračujte dál třeba s těmi náplastmi,bonbony,žvýkacím tabákem.A když postupně zakáží všechno,pošlete na ně třeba Pepu Klímu z TV Prima,ten jim to nedaruje. :-)

už si viděl u nějakého soukromníka, a ještě takového čičmunda odbory?. Po většině je již v pracovní smlouvě takticky zakomponováno, že založení odborů nebo vstup do nich je důvodem k výpovědi! A když to není ve smlouvě, tak ti to velmi důrazně naznačí při nástupu do práce.

Zajímal by mne právní názor na tohle. Kdybych jim ten test odmítl podstoupit. Za chvíli si mohou vzpomenout, že mne otestují, jestli jsem neměl v neděli k obědu bůček. Napsat si to do kolektivní smlouvy.
Zákaz kouření na pracovišti, proč ne. Tohle je plně v kompetenci zaměstnavatele. Ale testovat na přítomnost nikotinu, což je naprosto legální látka a pod jejím "vlivem" jde normálně pracovat, řídit auto, vésti vlak, obsluhovat stroj a zařízení?

je to tak jak píšeš.nejenom mě jako kuřáka radši tolerujou s časopisem v ruce a plnou hubou žrádla...hlavně když mašiny vyrábí. to šalamounský řešení z píchačkama zatim u nás není, tam se to řeší zatim míenějc.poprvé je to bez prémií po druhé vyhazov)ale jen zas určitý lidi, jak se řiká) jak jsem psalo kuloárech nové vedení chce v určitých zónách podniku zakázat kouření vůbec(kvůli té zbrojní výrobě) a jsou ochotni onoho hříšnika předat policii za přečin obecného ohrožení...ale to zatim jen taková perle ze zákulisí a případ co jsou někteří majitelé udělat proto aby se dělalo a ne kouřilo.

To mě právě taky zajímá.Když nikoho nechytnou kouřit v prostorách podniku,jak ho chtějí šikanovat nějakými testy,které v rámci ochrany osobnosti mohu asi odmítnout tak jako dechovou zkoušku na alkohol a následný odběr krve.Tohle pak snad ani nemůže být důvod k výpovědi,na to by musel být nějaký nový zákon.Zkusil bych na ně hned teď cvičně poslat televizi,pro ně to bude zajímavé téma na reportáž a myslím,že to hned vedení firmy popře,že to vůbec není pravda a pak ani nezavede.

Tak ono spíš opravdu nejde o nějaký kouření,testry apod.- ruku na srdce i vedení podniku vetšinou jsou kuřáci-ať už pasivní nebo aktivní :) ale opravdu spíš o produktivitu práce.

Je určitě i nejeden podnik-viz Synthesia(a určo další), kde je zákaz kouřit i mimo areál a zákaz prodeje veškerého chlastu,stejně tak jeho konzumace a kouření poblíž na veřejnosti.

Jak jsem psal vejš je to i dáno charakterem podniku, i když to zní samolibě je to tak a vesměs to jen kabátek jak schovávat tu neproduktivitu kuřáků...podle mě.

Tím neřikám a nechci se dotknout třeba tý synthesie a vyhlášky, která z pochopitelných důvodů opodstatněná.

Brousím jinam ale třeba v podnicích bývají tzv. hodnocení zaměstnanců, kde je body či procenty ohodnocen pracovník, tak jak je pro firmu do budoucna potřebný...
...i kdyby byl kuřák svatý z nejsvatějších lidí,chodil 25 hodin denně do práce,apd. za to jste ohodnocen 35body minus a rázem jste na 65procentech potřebnosti, pak stačí párkrát nesplnit a jste na prvních na adepty na výměnu.