Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reklamace pravnická osoba

Dobrý den,

prosím o radu.
Před 13 měsíci jsme si na svoji firmu objednal tři tablety značky Acer. Nyní se jeden porouchal a chtěl jsem tedy uplatnit záruční opravu. Bohužel mi na telefoní lince společnosti Acer zdělili, že záruka pro právnické osoby je pouze 12 měsíců. Na dodacím listě mám od dodavatele napsáno 24 měsíců. On se k reklamaci nemá. Mám právo vyžadovat po dodavateli záruční opravu?

Předem děkuji za odpověd

S pozdravem
Radek

Otázka je a řekl bych, že toto bude rozhodovat, co mají napsáno v obchodních podmínkách. Nákup tzv. "na IČO" se řídí obchodním zákoníkem, nikoli občanským a platí tam smluvní podmínky. Případné spory pak vůbec neřeší ČOI ale přímo soud. Proto bych řekl, že zadavatel moc šancí nemá, pokud mají v obchodních podmínkách záruku 12 měsíců.
Ohledová dodacího listu. Toto není list záruční ani faktura a prodejce může agrumentovat chybou zaměstnance, který vydal dodací list chybně (pro koncového zákazníka a nikoli pro ičaře) a trvat na svých pozicích. Případný spor by opět rozhodoval soud...

Že zaměstnanec udělal chybu, je problém prodejce, nikoliv zákazníka. Obchodní podmínky řeší věci, které nejsou uvedeny jinde.
Pokud se bude prodejce cukat, tak nic jiného než soud nezbývá, s tím souhlasím. Ale pravděpodobnost výhry bude dost vysoká. Je ovšem otázka, jestli to za ten čas a úsilí bude nakonec stát.

Právěže obchodní podmínky jsou tak nějak alfa omega. Je to defakto smlouva mezi zákazníkem a prodejcem v případě ičaře. Chyba zaměstnance je problém obchodníka s tím souhlasím, ovšem je otázka, jakou váhu v tomto sporu bude mít "dodací list". Jestli má zákazník ještě například fakturu nebo záručák a tam je uvedeno že v případě nákupu "na IČO" je záruka rok to nevíme.
Nemyslím si ani, že je pravděpodobnost úspěchu u soudu zaručena v tom se asi lišíme.

Zkrátka, pokud si prodejce trvá na svém, pak jedině soud.