Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dedictvi - dohoda s ostatnimi dedici

Dobrý den, prosím o krátkou radu. Po svém tátovi jsem zdědila jednu šestinu podílu na družstevním bytu. Do tohoto podílu je zahrnuta i část hypotéky. Moje matka, která v tomto bytě stále bydlí, nemá peníze na to mě vyplatit a byt prodat odmítá. Jen aby etice bylo učiněno zadost. Jedná se o byt 4+1, já i sestra (která je dalším dědicem, ale odmítla se jakkoli angažovat) máme svoje bydlení vyřešeno, v případě prodlevy mezi prodejem bytu a koupí nového je možnost přechodného bydlení u mé sestry nebo mého strýce (matčin bratr). Poradte mi prosím, jak je možné dále postupovat.

Děkuji za pomoc a přeji pěkný den.
Vlcice

Dobry den, chápu, ze se zabyvate právním poradenstvim ve svém volnem case. Ovšem Vase odpověď odsuzuje pisatele mezi ubozaky, kteří chteji vytriskat majetek za kazdou cenu a jdou i přes mrtvoly. Tusim spravne, ze existuje presumpce nevinny a nelze soudit bez dukazu, zvlaste, pokud dotyčného vůbec neznate :-) Doufam, ze se nezlobite, pokud Vasi porady nevyuziji. Presto dekuji za odpověď. P.S. Ironii jsem pochopila.

Dobry den, dedictvi se mi odmitnout nechce. Spis me zajímalo, pokud by se věc resila soudne, jake by mohlo byt reseni. Ted budu ve stavu vzduchoprazdna. Mam peníze, ale ve skutecnosti je nemam. Jedna se mi o to, jestli existuje nejaka legalni moznost, jak se podilu z dedictvi domoci, pokud dohoda s vetsinovym dědicem není mozna. Pamatuji na to nase zákony? Dekuji za odpověď. Vlcice

Ne, nemáte peníze. Máte nárok na 1/6 bytu který patřil vašim rodičům, za jejich peníze. Soudně můžete vymáhat nakládání se svým dílem, pokud vám v tom bude bráněno. V souladu se zákony můžete svůj podíl prodat. Ovšem jak moc se vyplatí prodej, když započtete náklady na soudního, si nechci ani tipovat.
Cti otce i matku svou, abys byl dlouho živ a dobře se ti vedlo na zemi.

Ani ne právo na 1/6 bytu (byt je majetkem družstva, jak jsem pochopil), ale 1/6 "užívacího práva" (či jak se to jmenuje). Může prodat tak maximálně svou část členského podílu. Mimo ostatní dědice je to (troufám si říci) na 100% neprodejné.

Pro vlčici: nejsem právník ;-)

Notar zatím neradi nic. Tak daleko jsme se ještě nedostali. Ja mam bydleni vyresene, nepotrebuji najem. A dohodnout s kymkoli cizim cokoli me netrapi. Problém je, ze jeden z dedicu, který v byte stále zije s prodejem nesouhlasi. Me se jedna o to, zda lze soudni cestou dedice donutit k vyplaceni mého kusu dedictvi.

Ano to lze. NOZ dokonce zrušil tvz. majorizaci (spoluvlastník většiny je argumentačně silnější). Nicméně na druhé straně zavedl možnost nezrušit spoluvlastnictví, pokud by to bylo v nevhodné době, nebo to způsobilo újmu. Předpokládám že by to byl právě ten důvod, proč by soud rozdělení neakceptoval.

Tomu nevěřte. Uvědomte si, že i v případě že spor vyhrajete, vzhledem k tomu že jde o tvz. nedělitelnou část, soud přikáže tvz. "přiměřenou náhradu". Ta se neodvíjí nutně od ceny tržní - zákon nařizuje posuzovat věc jako celek a judikát Nejvyššího soudu také nařizuje zkoumat stupeň využití.

Takže zaplatíte advokátovi za sepsání žaloby.
Poplatek za podání na soud.
Palmáre podle nařízených jednání (smluvně, nebo dle advokátního tarifu).
Šanci na výhru vidím tak na 30% - soud nařídí náhradu, sníženou o část hypotéky. Vaše matka ji pravděpodobně nezaplatí.
Co dál ? Obrátíte se na exekutora ?
Budiž. K vymáhané částce se přidá poplatek za exekuci a byt se prodá v dražbě. Vám se dostane oné částky a vaší matce po zaplacení hypotéky nezůstane nic.
Máte k rodičům alimentační povinnost, ale protože se díky tahanicím kolem bytu nemůžete být s matkou v jedné místnosti, raději platíte drahý domov důchodců.

Věřte mi. Nemá to cenu. Jediná cesta je buď dosáhnout dohody po dobrém, nebo počkat až to pořeší ta dáma s kosou ;-)

Toto je pravni poradenstvi, kde se vymysli, jak pomoci klientovi nebo je to blog, kde se vymysli, jak klienta deptat? Zatím jsem od vas tri nedostala zadnou smysluplnou radu, jen spostu domněnek a konspiraci na zaklade toho, co se udalo tetičce z druhyho kolene z Horni Dolni. Místo premysleni, jak by něco slo, vymyslite jak to urcite nepujde a zda se, ze se i dobře bavite. Uz mi prosim nepiste, na tohle nemam cas ani naladu.

Dekuji.

A co čekáš? Asi by bylo naivní předpokládat, že ti tady nějaký právník lidumil poskytne zadarmo právní pomoc. Ohledně té hypotéky - myslím, že nedávno vstoupil v platnost zákoník, kde (kromě jiného) dědici co se nezřeknou dědictví dědí mimo majetek i dluhy v plné výši a dluhy mohou převýšit i hodnotu zděděného majetku (nejsem právník, akorát jsem to někde četl, snad v nedělním Blesku).

BTW: Tady bych čekal právě rady typu: "Něco podobného se stalo bratru švagra naší Mirky, takhle postupoval, na tohle přitom narazil a takhle to celé dopadlo."

Cekala jsem alespoň minimum právního vzdelani. Pokud ho někdo z vas ma, omlouvam se, ale podle odpovedi typu "vemte na matku jed, vyresi to ta s kosou" jsem to nepoznala. Mimochodem, cemu na vete "uz mi prosim nepiste" jste nerozumeli? Navíc bavit se o klientovi, i když je to v ramci on-line poradny a ZADARMO za jeho zady moc slusne není. Dekujji.

A co by si slečna, nebo snad paní, přála za radu? Všechny možnosti zde už byly zmíněny a výsledek soudního sporu vám asi nikdo dopředu neřekne... Takže co vlastně chcete, zaručenou radu jak se domoct 1/6 tržní ceny onoho bytu? Taková rada prostě neexistuje. Jste schopna toto pochopit?

Máme tu zákony jaké máme a ty říkají přesně to, co vám psal Ara, Dale apod. Pokud s tím nejste spokojena, radu bych pro vás měl. Iniciujte změnu zákona tak, aby vám více vyhovoval. To můžete dělat i jako občan, ale jako zvolený zákonodárce to budete mít snadnější. Jiná rada prostě není! Takže vzhůru do voleb ;-)

Já fakt nechápu tyto typy lidí, položíte dotaz, ten nemá jednoznačné řešení, takže vám někdo napíše všechny možné varianty a vy mu ještě vynadáte, že vám naho... poradil.